بحران مالی به راه حل جهانی نیاز دارد

سولانا درباره معاهده لیسبون گفت : امیدوارم که شاهد تصویب نهایی معاهده لیسبون باشیم زیرا همه کشورهای عضو به شدت تلاش می کنند تا به توافقی برای اصلاح نهادهای اروپایی دست یابند و امیدوارم که این معاهده به تصویب برسد.

 

سولانا در پاسخ به سوالی مبنی بر توسعه ناتو به سمت شرق اروپا و مخالفت فرانسه و آلمان با این امر گفت : من دبیر کل ناتو نیستم و نمی توانم از طرف این سازمان سخن بگویم اما به نظر من موضع اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا ادامه همان موضعی است که در نشست بخارست رومانی اتخاذ شد و آن این است که فعلا گرجستان و اوکراین وارد ناتو نشوند و این کشورها تنها بتوانند با ناتو همکاری داشته باشند .

 

به نظر من در نشست آتی که در شهر نیس فرانسه برگزار خواهد شد این امکان ایجاد خواهد شد که در باره پیشنهاد مدودف صحبت کنیم و مدودف این فرصت را خواهد داشت که در ماه آینده ایده های دیگری را نیز مطرح کند و ما آماده هستیم در این موارد مذاکره کنیم .

 

وی درباره بیرون ماندن گرجستان و اوکراین از حلقه اعضای ناتو گفت :به نظر من تا قبل از پایان سال تصمیم مهمی درباره آینده ناتو و این دو کشور اتخاذ نخواهد شد و با اینکه درهای ناتو بسته نخواهد بود اما امکان پیشرفتی در زمینه روابط ناتو با گرجستان و اوکراین مشاهده نخواهد شد.

 

سولانا گفت: تا پایان سال به نظر من تصمیمی اتخاذ نخواهد شد اما مذاکرات در سطح وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو در ماه دسامبر ادامه خواهد داشت .

 

قبل از سال دو هزار و نه نشستی برگزار خواهد شد که در آن رئیس جمهوری امریکا حضور خواهد داشت و باید ببینیم که این نشست چگونه برگزار خواهد شد اما تا آن تاریخ فکر نمی کنم تغییر مهمی در ساختار ناتو ایجاد شود .

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در باره روابط اروپا و روسیه و احتمال ایجاد یک جنگ سرد تازه گفت : ما با دقت روابط با روسیه را ادامه خواهیم داد . روسیه یک کشور بزرگ است که همسایه ما به شمار می رود .

 

روسیه مسئولیت راهبردی مهمی در جهان دارد که ما باید با آن همکاری کنیم تا مساله ایران و خاورمیانه را حل کنیم و باید بگویم نیاز اتحادیه اروپا و روسیه به یکدیگر نیاز متقابلی است .

 

سولانا افزود : اما باید بگویم که رفتار روسیه در قبال گرجستان رفتاری نبود که مورد قبول ما باشد و توسل به زور برای حل مساله امنیتی در اروپا امکان پذیر نیست ما در قرن بیست و یکم به سر می بریم و اکنون مسائل باید از راه دیپلماتیک حل و فصل شوند .

 

خاویر سولانا در باره افغانستان گفت: اوضاع امنیتی در افغانستان اوضاع مناسبی نیست و باید مشکلات موجود در این زمینه حل شود برای این منظور باید نیروهای نظامی همچنان در آنجا حضور داشته باشند اما درحال حاضر ما به خوبی می دانیم که راه حل قطعی مشکل افغانستان ،راه حل نظامی نیست بلکه برای حل این مشکلات گفتگوهای دیپلماتیک لازم است به همین علت ابتکاراتی وجود دارد تا ثبات در این کشور بیشتر شود و سال دو هزار و نه که در آن انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد سالی توام با بهبود اوضاع باشد.

 

اما در حال حاضر شکی در این نیست که حضور نظامی باید وجود داشته باشد اما باز هم باید تاکیدکنم که راه حل نهایی نظامی نیست و این راه حل دیپلماتیک و سیاسی خواهد بود.

 

سولانا درباره احتمال مذاکره با اعضای میانه رو طالبان گفت: من نمی دانم که طالبان میانه رو به چه معناست اما در هر صورتی که منظور از طالبان میانه رو ، طالبان پشتون یا افرادی است که حاضر هستند وارد همکاری سیاسی در افغانستان شوند می توان با آنها مذاکره کرد .

 

سولانا درباره انتظارات خود از تغییرات سیاسی امریکا و انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت : امیدوارم که همکاری اروپا و امریکا همچنان ادامه یابد و بتوانیم پرونده های مهم حال حاضر جهان را به پیش ببریم .

 

وی افزود : ما باید با همکاری هم مسائل مهم را حل کنیم اما از نظر من مهمترین مساله ، مساله روند صلح در خاورمیانه است .

 

این مشکلی است که از مدتها پیش وجود دارد و رنجهای فراوانی را نیز به بار آورده است و باعث ناامنی در منطقه شده است و باید با همکاری کشورهای منطقه این مساله را به سرانجام برسانیم .

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره که اوباما برای اتحادیه اروپا بهتر است یا مک کین گفت: اظهار نظر در این باره بسیار سخت است اما اعتقاد من این است کسی که مورد حمایت مردم آمریکا باشد برای اروپا بهتر خواهد بود.

/ 0 نظر / 6 بازدید