حذف‌افزایش‌دستمزد از طرح هدف مند کردن یارانه هاحذف می‌شود

نخستین بازبینی در طرح تحول

حذف‌افزایش‌دستمزد حذف می‌شود

عیدی 439 هزار تومانی برای کارگران
دنیای اقتصاد- دولت با پذیرش اصلاح ماده 13لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها نخستین نشانه‌ها از بازبینی در کلیات مهم‌ترین برنامه اقتصادی‌اش را بروز داد. بر اساس ماده 13 لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قرار بود از این پس افزایش حقوق کارگران از ابتدای هر سال متوقف شود. گنجاندن این ماده در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با اعتراض تشکل‌های کارگری، برخی نمایندگان مجلس و حتی محمد جهرمی وزیر کار مواجه شد.

 

 نخستین بازبینی در طرح یارانه‌ها
 جهرمی: ‌افزایش دستمزد کارگران متوقف نمی‌شود
دنیای اقتصاد- دولت با پذیرش اصلاح ماده 13لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها نخستین نشانه‌ها را از بازبینی در کلیات مهم‌ترین برنامه اقتصادی‌اش بروز داد. بر اساس ماده 13 لایحه هدفمند یارانه‌ها قرار بود از این پس افزایش حقوق کارگران از ابتدای هر سال متوقف شود.
گنجاندن این ماده در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با اعتراض تشکل‌های کارگری برخی نمایندگان مجلس و حتی محمد جهرمی وزیر کار مواجه شد.
نهایتا هم دولت پذیرفت که در این بخش از لایحه تجدیدنظر به عمل آورد و بلافاصله محمد جهرمی وزیر کار از افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال آینده طبق روال گذشته خبر داد.
محمد جهرمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، وزیر کار و امور اجتماعی گفت: با پیگیری وزارت کار و همکاری دولت و مجلس ماده 13طرح تحول اقتصادی اصلاح شد؛ بر همین اساس حداقل دستمزد کارگران حذف نمی‌شود.
وی در مورد پیشنهاد حذف حداقل دستمزد در طرح تحول اقتصادی گفت: پیشنهاد حذف حداقل دستمزد که در ماده 13 این طرح مطرح شده بود، با همکاری دولت و مجلس و پیگیری وزارت کار و امور اجتماعی اصلاح شد و حداقل دستمزد سال آینده طبق روال گذشته تعیین می‌شود.
وزیر کار و امور اجتماعی افزود: ماده 41 قانون کار در مورد حداقل دستمزد در سال آینده نیز اجرا می‌شود.
وی افزود: کمیته‌های کارشناسی و تخصصی مقدماتی برای شورای عالی کار تشکیل شده و خود جلسات شورای عالی کار در نیمه اول یا دوم اسفند ماه نظرات خود را در مورد حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده اعلام می‌کند.
همچنین سخنگوی کار گروه طرح تحول اقتصادی در این باره گفت که اصلاح ماده 13 را برای افزایش دستمزدها در سال آینده پذیرفتیم.
محمدرضا فرزین روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: از آنجا که ماده 13 لایحه واکنش‌هایی را در تشکل‌های کارگری در پی داشت، پذیرفتیم با انجام اصلاحاتی نگرانی‌های آنان را برطرف کنیم.
وی تاکید کرد: کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت در مذاکراتی که با نمایندگان مجلس داشت درباره اصلاح ماده 13 توافق کرد و اصلاحات این ماده لایحه انجام خواهد شد.
فرزین افزود: بر این اساس از این پس کارگران و کارمندان نگرانی بابت افزایش دستمزدهای خود در سال آینده نداشته باشند.
عبدالحمید محمدی، یکی از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار که هرچند نظرات خود را تاکنون در مورد بند 13 لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها و حذف افزایش مزد کارگران بیان نکرده، اما در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از برگزاری اولین جلسه شورای عالی کار در 14 بهمن ماه خبر داد.
وی گفت: این جلسه شورای عالی کار که در دوشنبه هفته آینده برگزار می‌شود، اولین جلسه شورا در مورد افزایش مزد است.
محمدی افزود: قبل از این اعضای شورای عالی کار جلساتی را برگزار کرده بودند، اما در مورد افزایش مزد سال آینده کارگران نبوده است.
نماینده دیگر کارگران در شورای عالی کار نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید برگزاری اولین جلسه شورای عالی کار در مورد مزد سال آینده کارگران در هفته آینده اظهار کرد: روش کار در افزایش مزد هر ساله این گونه است که در نیمه اول اسفند ماه جلسات شورای عالی کار برای افزایش مزد سال آینده کارگران شروع می‌شود.
وی تصریح کرد: امسال با دو مساله مواجه هستیم، یکی ارائه نظرات کانون‌های استانی در مورد افزایش مزد کارگران و دیگری تعامل خوب کارگران با کانون عالی کارفرمایان.
صالحی در ادامه اظهار امیدواری کرد که امسال افزایش مزد سال آینده کارگران در جلسات کوتاه‌تری اعلام شود و نشست‌های کارشناسی کارگران با اعضای کانون عالی کارفرمایان ادامه بیابد تا این مزد آسان‌تر مشخص شود.
در تایید حرف‌های این نماینده کارگران در شورای عالی کار، مسوول کمیته بررسی مزد کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران نیز از برگزاری جلسه کارشناسی هیات مدیره کانون هماهنگی شورای اسلامی کار در مورد افزایش مزد سال آینده کارگران در یکشنبه هفته آینده خبر داد.
علی اکبر عیوضی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: کمیته بررسی مزد کارگران مربوط به کانون هماهنگی شورای اسلامی کار تهران است و اعضای این کمیته در 13 بهمن ماه جلسه کارشناسی در مورد افزایش مزد سال آینده کارگران با اعضای هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خواهند داشت.
وی با اشاره به نظرسنجی‌هایی که در مورد مزد کارگران از این قشر در حال انجام است، یادآور شد: این نظر سنجی هنوز قطعی نشده است و بعد از نهایی شدن آن اعلام خواهد شد.

/ 0 نظر / 5 بازدید