بحران مالی جهانی برای ایران یک فرصت طلایی است

عضو کمیسیون انرژی مجلس:
بحران مالی جهانی برای ایران یک فرصت طلایی است

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: روز بحران مالی در غرب و در پی آن کاهش قیمت نفت فرصت طلایی است تا بتوان با ایجاد مأمنی برای سرمایه‌های خارجی فرصت بهسازی برای صنایع نفت و گاز را فراهم آورد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، سید عماد حسینی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در سومین کنفرانس تأمین مالی پروژه‌های صنعت نفت، گفت: صنعت یکصدساله نفت ایران امروز چالش‌های بسیاری را پیش رو دارد و با آنکه استخراج نفت در کشورمان در آغاز دوران رونق اقتصادی به شمار می‌رود اما با ورود به نیمه عمر مخازن نفت کشور باید پذیرفت که چالش‌های بزرگی در برابر اقتصاد ایران متصور است.
وی افزود: اقتصاد کشوری با منابع غنی نفت و گاز که به دلیل اتکاء بی‌رویه به درآمدهای نفتی زوال منابع فسیلی خود را تجربه می‌کند که این وضعیت خطر بزرگی برای اقتصادی که جز رنگ و بوی نفت در تاریخ خود چیزی استشمام نکرده و ندیده است، خواهد بود.
حسینی گفت: در بررسی یکصد سال برداشت از چاه‌های نفت کشور این واقعیت به خوبی مشهود است که معادله استخراج و بهسازی وضعیت مخازن نفت در کشور معادله ناموزونی است، چرا که چاه‌های نفت کشور نیمه دوم عمر خود را در سطحی از فرسودگی آغاز می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: ایران در مقام دومین تولیدکننده نفت اوپک در حال حاضر روزانه بیش از 4 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند، گرچه به دلیل کاهش‌های تولید مصوب در جلسات اخیر اوپک از میزان تولید نفت کاسته شده است.
وی ادامه داد: بخشی از کاهش تولید نیز به دلیل فرسودگی تجهیزات نفت کشور صورت می‌گیرد، چنانچه کارشناسان میزان کاهش تولید ناشی از فرسودگی تجهیزات صنعت نفت را تا حدود 200 هزار بشکه در روز ارزیابی کرده‌اند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: قطعاً جلوگیری از این میزان کاهش تولید و حفظ جایگاه ایران در میان تولیدکنندگان اوپک راهکاری جز چاره‌اندیشی و افزایش هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در بخش نفت و گاز را طلب می‌کند.
وی با اشاره به شرایط پر خطر سال‌های اخیر ایران، گفت: آمارها نشان می‌دهد در چهار سال گذشته سالیانه تنها هشت میلیارد دلار از منابع داخلی و خارجی صرف سرمایه‌گذاری در پروژه های نفتی شده است که مقایسه این رقم با ارقامی که در ترسیم افق‌های سرمایه‌گذاری در کشور عنوان شده بیانگر فاصله‌ای بزرگ است که نشان از عدم موفقیت در سیاست‌های اعمال شده در بخش سرمایه‌گذاری دارد.
حسینی گفت: منابع نفت و گاز کشور در نیمه دوم عمر خود به دلیل توجه ناکافی به بهسازی وضعیت موجود در حالی روبه زوال می‌روند که برای تحقق اهداف ترسیم شده در افق سند چشم‌انداز باید در 20 سال آینده قریب 470 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه‌گذاری صورت گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در کشوری با اقتصادی یگانه‌سوز و مبتنی بر نفت چون ایران مبدل شدن به قدرت اول منطقه در 16 سال باقیمانده از افق 20 ساله، بهینه‌سازی زیرساخت‌های بخش نفت و گاز را الزامی می‌سازد که این امر در سایه سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر برنامه‌ریزی اصولی تحقق‌پذیر خواهد بود.
حسینی با اشاره به تجربه سال‌های اخیر در کشور گفت: وجود موانع قانونی در کشور نه تنها دست و بال پخش خصوصی توانمند را برای برداشتن گام های بزرگ در عرصه سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی بسته است بلکه مانع تراشی‌های متعدد نیز منجر به دلسردی سرمایه‌گذاران خارجی در این حوزه شده است.
وی گفت: بروز مشکلات متعدد در عرصه سیاست خارجی موانع عارض از وضعیت پرونده هسته‌ای ایران و تحریم‌هایی که بدین فاصله از سوی غرب علیه ایران اعمال شده است موجب شده است تا تمایل برای سرمایه‌گذاری در نفت و گاز ایران به حداقل میزان ممکن تقلیل یابد.
حسینی افزود: از سوی دیگر شرکت‌های بزرگی که در یک دهه گذشته سابقه سرمایه‌گذاری در بخش انرژی کشور را داشتند ترجیح داده‌اند تا سایر کشورهای منطقه را به جای ایران و برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.
وی با اظهار تأسف از سال‌های اخیر گفت: بخش خصوصی به دلیل اعمال سیاست های ناکارآمد، قدرت حرکت خود را برای آنکه بتواند در تأمین مالی و تأمین امکانات تکنولوژیک جایگزین شرکت های خارجی بشود از دست داده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: در عین حال به دلیل طرح‌ریزی مناسبات بین المللی ایران براساس اصول و قاعده‌های نه چندان کارآمد امکان برقراری ارتباط تنگاتنگ میان شرکت‌های بزرگ و صاحب نام خارجی با شرکت‌های ایرانی در راستای پیشبرد پروژه های بسیاری از بخش‌ها و به خصوص بخش نفت و گاز از دست رفته است.
حسینی افزود: در برقراری چنین ارتباطاتی نه تنها زمینه مشارکت بخش خصوصی داخلی را در طرح های توسعه‌ای در کشور فراهم می‌کند بلکه پای سرمایه‌های خارجی را نیز به کشور باز می‌کند.
وی ادامه داد: تسهیل روابط مالی و اقتصادی با نهادهای مالی در کشورهای اروپایی و آسیایی گامی است در جهت تسهیل انعقاد قراردادهای فاینانس و از آن دست که به ورود تجهیزات و بروز کردن تکنولوژی‌های موجود در صنایع نفت گاز و پتروشیمی کمک شایانی می‌کند.
وی افزود: به رغم آنکه در دولت نهم نفت ایران رکوردهای کم سابقه قیمت را در تاریخ خود تجربه کرده است، درآمدهای ارزی کلان کشور گره‌ای از مشکلات در عرصه سرمایه گذاری در بخش انرژی نگشوده است.
وی افزود: هرچند بروز بحران مالی در غرب و در پی آن کاهش قیمت نفت فرصت طلایی است تا بتوان با ایجاد مأمنی برای سرمایه‌های خارجی فرصت بهسازی برای صنایع نفت و گاز را فراهم آورد.
حسینی با اشاره به اینکه تمایل بی‌حد و مرز به مقوله واردات موجب شده است تا ذخایر ارزی کشور از صندوق ذخیره ارزی روانه بازارهای خارجی شود،‌ گفت: این سیاست در حقیقت نه تنها کارکرد صندوق ذخیره ارزی و هدف تشکیل آن را زیر سؤال برده بلکه سیاست‌های متعاقب آن را نیز به شکل مبهم مسکوت گذاشته‌اند.
حسینی خاطر نشان کرد: تردیدی نیست که با توجه به بحران اقتصاد جهانی و کاهش مصرف و در پی آن تولید نفت در جهان ایران نیز در آغاز راه مخاطرات خود در خصوص بحران اخیر قرار دارد که این امر کاهش تولید نفت را در برداشت که خود می‌تواند فرصتی برای ایران تلقی شود تا به بازسازی صنعت نفت یکصدساله‌اش اقدام کند.
وی افزود: از سوی دیگر نیاز کشور به تأمین منابع مالی برای گسترش منابع موجود نفتی و نیز کشف و توسعه میادین جدید زمینه‌ای است که نیاز به ساماندهی و افزایش سرمایه‌گذاری ها را در بخش انرژی هر روز محسوس‌تر می‌شود.
حسینی گفت: هرچند در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی‌هایی برای کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی طرح‌ریزی شد، اما برآیند این برنامه‌ریزی‌ها نشان از ناکارآمدی سیاست های آن داشت که بدین ترتیب ساماندهی وضعیت درآمدهای نفتی الزامی جدی است تا درآمد نفت صرف خود نفت شود و کشور را در توسعه پیش ببرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با توجه به سند چشم‌انداز بیست ساله گفت: باید در سال‌های 84 تا 86 سالیانه 22 میلیارد دلار و در مجموع 66 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت صورت می‌گرفت که این امر تحقق نیافته است و لزوم توجه بیش از پیش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را نمایان می‌سازد.
وی در ادامه افزود: این در حالی است که با تحقق و سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز در صنعت نفت در افق 1404، دو هزار میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت خام خواهد بود.
حسینی گفت: صندوق سرمایه‌گذاری نفت از نگاه کارشناسان و متخصصان امر مثبت ارزیابی شده است و مجلس شورای اسلامی نیز تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری نفت را اقدامی کارآمد ارزیابی می‌کند و قطعاً با مقامات اجرایی کشور برای تشکیل این صندوق همگام خواهد شد.
وی افزود: به ویژه چنین اقدامی خود در راستای ساماندهی منابع صندوق ذخیره ارزی بسیار مفید خواهد بود و موجب می‌شود تا برای استفاده از این منابع و برای سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر در بخش نفت و گاز بیشتر برداشت‌های غیرمسئولانه و غیرضروری از صندوق ذخیره ارزی به حداقل میزان خود برسد.
حسینی در انتها خاطر نشان کرد: کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اقدامات مؤثری در خصوص تدوین طرح جامعه انرژی در کشور آغاز نموده است که با همراهی صاحب نظران و کارشناسان خواستار قانون جامعی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی تدوین شود تا ورودی‌ها و خروجی‌های صنعت نفت برنامه‌ریزی مدون شود تا از اقدامات غیرکارشناسی جلوگیری شود.

/ 0 نظر / 5 بازدید