اصول بنیادی ومفاهیم حسابداری

 مفاهیم واصول بنیادی حسابداری ، مجموعه ای از میثاقها، قواعد، روشها و رویه هائی هستند که در طول زمان توسط بشر و در پاسخ به نیازهای جوامع بشری  به اطلاعات مالی بنا شده وبه تدریج تغییر،تحول وتکامل یافته ومورد قبول همگان قرار گرفته است .به این دلیل مفاهیم عمومی حسابداری را اغلب اصول پذیرفته شده حسابداری نیز می نامند . هدف از وضع وتدوین اصول پذیرفته شده حسابداری، ایجاد سیستمی یکنواخت برای پردازش اطلاعات مالی وتهیه وگزارشهای مالی مفید برای تصمیم گیریهای مختلف است.

 

 

طبقه بندی مفاهیم عمومی حسابداری

 

 

چهار طبقه اصلی زیر  در اغلب طبقه بندیها ی مراجع حرفه ای و استادان دیده می شود :

 

 

1-    فرضیات مبنا یا مفاهیم بنیادی حسابداری

 

 

2-    اصول عمومی حسابداری

 

 

3-    قیود یا میثاقهای تعدیل کننده

 

 

4-    رویه های حسابداری یا اصول تفصیلی و یا استانداردهای حسابداری

 

 

در اینجا درمورد فرضیات مبنا یا مفاهیم بنیادی حسابداری به اختصار توضیح میدهم چرا که فرضیات مبنا برای شروع کار حسابداری لازم است.

 

 

         فرضیات مبنا یا مفاهیم بنیادی حسابداری زیر بنای لازم برای حسابداری موسسات فراهم می کند و شالوده سایر مفاهیم و اصول حسابداری قرار می گیرند. فرضیات مبنا یا مفاهیم بنیادی حسابداری به لحاظ داشتن فایده در رسیدن به اهداف و انجام دادن عملیات حسابداری ، در طول زمان به وجود آمده وبه عنوان مفاهیمی بدیهی و بدون نیاز به استدلال واثبات مورد پذیرش قرار گرفته اند.

 

 

فرضیات مبنا یا مفاهیم بنیادی حسابداری عبارتند از :

 

1- فرض تفکیک شخصیت:

 

 

فرض تفکیک شخصیت یکی از اصول بنیادی حسابداری است که برای قابل فهم بودن صورتها و گزارشات مالی اهمیت بسیاری دارد.در این فرض قائل شدن موجودیتی مستقل وهویتی متمایز برای هر موسسه یا بنگاه اقتصادی جدای از صاحب یا صاحبان آن در یک سیستم حسابداری حسابها و اطلاعات مالی برای موسسه یا بنگاه اقتصادی  به عنوان یک واحد مجزا نگهداری می شود .

 

 

2- فرض واحد اندازه گیری :

 

 از آنجا که پول وسیله مبادله ومقیاس مشترک اندازه گیری ارزش در کلیه مبادلات اقتصادی است ، در حسابداری نیز در گزارشگری مالی ، رویدادها و فعالیتهای مالی واحد تجاری بر حسب پول اندازه گیری و بیان می شود . هر گونه اطلاعاتی که لازم باشد مشخصاً در متن صورتهای مالی آورده شود باید بر حسب واحد پول قابل اندازه گیری باشد .

 

 

3- فرض تداوم قعالیت:

 

 

در حسابداری فرض بر آن است که فعالیت یک موسسه  

یا بنگاه اقتصادی استمرار دارد و در آینده منحل نخواهد شدفرض تدوام فعالیت به معنای دوام وبقایای همیشگی یک موسسه نیست بلکه به معنای آن است که یک موسسه به عنوان موجودیتی مستل می تواند خود را با شرایط واوضاع واحوال متغییر اقتصادی به نحوی وفق دهد تا بتواند به فعالیتهای خود ادامه دهد.

 

 

4- فرض دوره مالی:

 

 

جدا سازی عملیات ورویدادهای مالی براساس دوره های زمانی کوتاه تر از عمر واحد تجاری ، اصطلاحاً فرض دوره مالی نامیده میشود . فرض دوره مالی استفاده از روش تعهدی را به جای روش نقدی ، در گزارشگری مالی ضروری می سازد .طول دوره مالی یک موسسه را می توان بنا به فعالیت و شرایط محیطی آن انتخاب کرد . بطور معمول طول دوره مالی می تواند یک ماه ، سه ماه ،شش ماه یا یکسال باشد و هریک از این دوره ها را دوره حسابداری می نامند .سال اغلب موسسات ایرانی بر اساس سال تقویمی منطبق است و از اول فروردین هر سال شروع ودر پایان اسفند ماه خاتمه مییابد .انتخاب سال تقویمی به عنوان سال مالی الزامی نیست وقاعدتاً می تواند از هرتاریخی در سال تقویمی شروع ودر روز قبل از آن تاریخ در سال بعد خاتمه یابد .

 

 

 

 

 5- فرض تعهدی  :

 

 

بر اساس این فرض آثار معاملات وعملیات مالی در زمان وقوع اعم از آن که وجهی بابت آن دریافت یا پرداخت شده یا نشده باشد  در حسابها ثبت می شود  یعنی باید درامد ها به محض تحقق و هزینه ها به محض تحمل و بدون توجه به دریافت یا پرداخت وجه نقد در دفاتر ثبت ودر صورتهای مالی دوره مربوطه گزارش می شود . این فرض بر تحقق درآمد ، تحمل هزینه و تطابق دقیق هزینه ها با درآمدهای شناسایی شده ، تاکید دارد .

 

 

 انشاء الله در مطلب بعدی   اصول عمومی حسابداری را بیان خواهم کرد.

 

 

 

                                                                        موفق وموید باشید

                                                                           مهدی زاده

                                                                           14/11/۱۳۸۶

/ 3 نظر / 80 بازدید
سيد عليرضا شمس نيا

سلام وبلاگ خوبی دارید موفق باشید من نیز با شعری با عنوان از برای رای هی مدح و ثنايت می¬كنم در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیام و نظرتان هستم .

ليلا

سلام مطالب جالبی هست ومفيد اینها مباحثی هستند که ما در واحد های مالی یعنی دروس اصول در سالهای اولیه میخونیم شاید به نظر ما این مباحث بی اهمیت باشه ولی پایه حسابداریه کسی که پایه حسابداری رو خوب بدونه مطمنآ حسابداری رو هم خوب یاد میگیره ولی کسی که پایه حسابداری رو ندونه هر چی هم یاد بگیره همه چیزو شبیه اون معماریه که خشت اول رو کج میزاره خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج