بررسی بحران اقتصادی جهان باتشکیل هشت کارگروه در وزارت اقتصاد

پورمحمدی خاطر نشان کرد: کشور ما به عنوان کشوری در صحنه جهان باید حساسیت‌‏هایی در خصوص بحران بوجود آمده داشته باشد و در این خصوص نقش مؤثری را ایفا کند.
وی افزود: دلایل و ریشه‌‏های بحران مالی جهان باید توسط متخصصان کشور ما شناخته شده و آثار و پیامدهای آن برای ایران و خارج شناسایی شود. در این راستا لازم است ساز و کاری فراهم شود تا علاوه بر رصد کردن تحولات و آثار آن بر اقتصاد فرصت‌‏های لازم نیز بررسی شود.
وی از تشکیل هشت کارگروه و کمیته در وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: این کمیته‌‏ها فرصت و چالش‌‏های تحولات اقتصادی دنیا را بررسی و مدیریت می‌‏کند.
به گفته پورمحمدی، کمیته پولی کشور متشکل از بانک مرکزی، بانک‌‏های دولتی و خصوصی و وزارت اقتصاد، کمیته بازار سرمایه متشکل از وزارت اقتصاد، شرکت بورس، سازمان بورس، سازمان سرمایه‌‏گذاری خارجی، کارگزاری‌‏ها و غیره فرصت‌‏های لازم را برای بخش پولی در بازار سرمایه بررسی خواهند کرد. بر این اساس بخش خصوصی شامل اتاق بازرگانی و اتاق تعاون و نیز اساتید و صاحبنظران دانشگاهی این دو کمیته را یاری خواهند کرد.
معاون بانک، بیمه و وزارت اقتصاد به تشکیل کمیته نفت اشاره کرد که بر مبنای آن مسؤولان وزارت نفت و نیرو آثار بحران‌‏های مالی بر بخش نفت و انرژی و درآمدهای ارزی را بررسی خواهند کرد.
وی تصریح کرد: در حوزه تولید و صنایع و نیز بازرگانی، مسکن و گردشگری، کمیته‌‏های مجزا تشکیل و پیامدهای بحران مالی جهان را بررسی خواهند کرد.
پورمحمدی از وجود حوزه‌‏ای برای نظریه‌‏پردازی و ارائه دیدگاه‌‏های دنیای اسلام خبر داد و گفت: در این حوزه علما و اساتید دانشگاهی نیازهای فکری و نظری در خصوص بحران اقتصادی را پاسخگو هستند.
معاون بانک، بیمه و شرکت‌‏های دولتی وزارت اقتصاد تصریح کرد: بر این باوریم که نظام اسلامی می‌‏تواند به عنوان چراغ هدایت و سفینه نجات در بحران‌‏های مالی کمک کند.
پورمحمدی خاطر نشان کرد: در همایش «بحران مالی جهان؛ چالش‌‏ها و فرصت‌‏ها» دستاوردهای کمیته‌‏های مذکور ارائه می‌‏شود و نتایج همایش در اختیار کارگروهی قرار می‌‏گیرد تا در مدت زمان تعیین شده راهبردهای لازم را تبیین کند.
به گفته وی، دو کمیته در امور اجرایی و علمی مستقر در بانک ملت راهبردهای لازم را مدیریت می‌‏کنند.
معاون بانک، بیمه و شرکت‌‏های دولتی وزارت اقتصاد درباره کاهش درآمدهای ارزی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران و نیاز به پیش‌‏خور کردن آن گفت: کشور ما به دلیل شرایط خاص خود کمترین آسیب را از این بحران می‌‏خورد و عمده آسیب‌‏ها در کشورهای غربی خواهد بود؛اگرچه ایران از این سونامی خوشحال نیست و آن را بحرانی برای جهان می‌‏داند و خود را برای کاهش آثار و آسیب آماده خواهد کرد.
پورمحمدی تصریح کرد:‏ ما پیوستگی عظیم و عمیقی با بازارهای پولی جهان نداریم و از ساز و کار بانکداری اسلامی استفاده می‌‏کنیم. در این راستا امتیاز نظام پولی اقتصاد اسلامی نسبت به بقیه این است که ما اجازه اجحاف در زمینه‌‏های مختلف را ندادیم.
وی با بیان اینکه جدایی ایران از دنیا آسیب‌‏هایی نیز برای کشور داشته، تصریح کرد: در حال حاضر فضایی بوجود آمده تا دیدگاه‌‏های بانکداری اسلامی برای جذب سرمایه تبیین شود.
وی افزود: استفاده از مازاد درآمدهای حاصل از افزایش قیمت نفت به معنی پیش‌‏خور کردن نیست. در ادامه این جلسه، پورمحمدی در خصوص اهمیت این موضوع به سفر خود به جده و حضور در بانک توسعه اسلامی اشاره کرد و گفت: تمام کشورهای منطقه و عضو در بانک توسعه اسلامی نسبت به مقابله با آثار تحریم‌‏ها اقدامات لازم را اندیشیده‌‏اند.
پورمحمدی به تبادل نظر مسؤولان ایرانی با مسؤولان FATA اشاره کرد و گفت: کشور ما در زمینه زیرساخت‌‏های قانونی، در زمینه فناوری اطلاعات، در جهت شفافیت و نیز تشکیل کارگروه بانکداری الکترونیک و استفاده از کد ملی، کد یونیک، کد پستی و غیره اقدامات مقتضی را انجام داده ‌‏و آیین‌‏نامه نهایی قانون منع پولشویی را به زودی ابلاغ خواهد کرد.
وی میزان پول کثیف داخل کشور را ناچیز دانست و درباره  اینکه چرا با وجود ابلاغ قانون پولشویی بانک‌‏های ایرانی در مظان اتهام قرار می‌‏گیرند، گفت: اقدامات خزانه داری آمریکا علیه بانک توسعه صادرات یک اقدام سیاسی است و در این راستا بانک توسعه صادرات نیز علیه مقامات آمریکایی اقامه دعوی کرده است.
وی تصریح کرد: این قانون وظایف جدیدی برای مردم ایجاد نمی‌‏کند، بلکه نهادهای مالی موظف به شناسایی منشاءهای پول هستند.
پورمحمدی از برگزاری مجامع بانک‌‏ها خبر داد و گفت: به غیر از بانک رفاه و سازمان تامین اجتماعی سایر بانک‌‏ها مجامع خود را برگزار کردند. بیمه‌‏های البرز،‌‏ آسیا و دانا نیز ضمن برگزاری مجامع خود، آماده واگذاری هستند.
وی زمان دقیق واگذاری‌‏ها را منوط به اعلام آمادگی سازمان خصوصی‌‏سازی و سازمان بورس دانست.
وی از تشکیل شورای عالی سیاست‌‏های اصل 44 خبر داد و گفت:‌ دفتر اداره کل برنامه‌‏ریزی و نظارت بر اجرای سیاست‌‏های اصل 44 متشکل از 30 نفر از صاحبنظران تشکیل شده و در قالب سه کارگروه چگونگی اجرای اصل 44، مقررات،‌ آیین‌‏نامه‌‏ها و نظارت بر حسن اجرای اصل را بررسی می‌‏کند.

/ 0 نظر / 4 بازدید