سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. افزایش‌۵/١٧درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

افزایش‌۵/١٧درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی

 

وزیر رفاه و تامین اجتماعی خبرداد:افزایش‌۵/١٧درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی

وزیر رفاه و تامین اجتماعی، درباره یکی موارد لحاظ شده برای اجرای طرح اقتصادی رییس جمهور، یعنی توزیع فرم‌های شناسایی افراد نیازمند به دریافت یارانه‌ها از طریق وزارت رفاه و تامین اجتماعی، گفت: برای هدفمند کردن یارانه‌ها، نیازمند اطلاعات اقتصادی خانواده‌ها هستیم که این فرم‌ها تهیه و ابزار آن در مرکز آمار ایران راه‌اندازی شده است و بر حسب آمادگی بسیار خوبی که در این زمینه وجود دارد، به زودی این فرم‌ها در اختیار تمامی مناطق مختلف کشور قرار می‌گیرد.


دکتر عبدالرضا مصری در حاشیه مراسم تجلیل از بانوان برگزیده خانواده بزرگ رفاه و تامین اجتماعی که صبح امروز در محل تالار وحدت و با حضور روسای سازمان‌های تابعه این وزارتخانه برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در همین باره، افزود: این فرم‌ها از طریق سازمان‌ها و بخش‌های مختلف از جمله بخشداری‌ها، روزنامه‌ها، ادارات و شعب تامین اجتماعی و یا‌ کمیته امداد و غیره توزیع می‌شود.  

وی در پاسخ به این که ملاک وزارت رفاه برای توزیع یارانه‌ها از طریق این فرم‌ها چیست؟ اظهار کرد: بحث اطلاعات شخصی و هویتی با استفاده از کد ملی، به علاوه میزان درآمد خانواده مدنظر قرار می‌گیرد و بر اساس آن‌، سطح‌بندی‌هایی از نظر این که خانواده نیازمند دریافت یارانه است یا خیر، صورت می‌گیرد. همچنین این احساس نیاز نیز توسط خانواده اعلام می‌شود.

وزیر رفاه و تامین اجتماعی در ادامه این بحث خاطر عنوان کرد: در عین حال تحقیقاتی با استفاده از سایر بانک‌های اطلاعاتی در مورد نیازمندی افرادی که فرم‌ها را پر کرده‌اند، صورت می‌گیرد. به این ترتیب که تک تک موارد، با سایر اطلاعات موجود چک می‌شود. این کار همچون درخواست افراد برای دریافت مسکن از طریق مسکن مهر است که این اعلام نیاز از طریق ثبت احوال و تحقیقات محلی مورد بررسی قرار می‌گیرد، تا چنانچه فرد فاقد مسکن باشند، مشمول دریافت مسکن و مقررات موجود ‌شود. بنابراین سیستم توزیع یارانه‌ها در این مرحله نیز همچون سیستم مسکن مهر است.

مصری ادامه داد: این طرح فعلا در مرحله اولیه قرار دارد و چنانچه اختصاص یارانه به اقشار کم درآمد با استفاده از این ابزار محقق شود، عدالتی که دولت خدمتگذار به دنبال آن است، صورت می‌گیرد و این نظام نیز در کنار هفت نظام اقتصادی که دولت به دنبال آن است، قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به این که هدفمند کردن یارانه‌ها و یا ایجاد تحول نظام اقتصادی در ایران، نیازمند ایجاد یکسری زیرساخت‌ها و پیش‌فرض‌هاست، اظهار کرد: در هر یک از نظام‌های توزیع، مالیات، بانکداری، بهره‌وری و یارانه‌ها، سیستم‌هایی هستند که در آن‌ها، نظام تحول اقتصادی جایگاه ویژه‌ای دارد و تمهیداتی برای آن اندیشیده شده است.

افزایش 5/17 درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی

مصری افزایش مستمری، مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که به دولت ارسال شده است را 5/17 درصد اعلام کرد و گفت: بر اساس نرخ تورم، افزایش 5/17 درصدی حقوق این قشر را به دولت پیشنهاد کردیم و شاید اگر الان در دولت بودم، این موضوع مطرح می‌شد. از سوی دیگر تا به حال موردی نبوده که به دولت ارائه شود و دولت آن را تصویب نکند.

وی افزود: این رقم نیز تصویب و ابلاغ خواهد شد. البته دیر یا زود ابلاغ شدن افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی مهم نیست، چرا که به محض تصویب آن در دولت، از اول فروردین ماه جاری برای تمامی بازنشستگان این سازمان اعمال می‌شود.

حدود شش هزار میلیارد تومان سهام برای پرداخت‌های ناشی از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری لحاظ شده است

وزیر رفاه و تامین اجتماعی بحث برخورداری بازنشستگان از مواهب قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر موضوعاتی دانست که امروز در جلسه‌ای با وزرای اقتصاد و دارایی و آموزش و پرورش و همچنین معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مورد بحث قرار گرفته است.

وی در این باره تشریح کرد: حدود شش هزار میلیارد تومان سهام کارخانجات برای پرداخت‌های ناشی از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری لحاظ شده است که سهام‌ بهترین شرکت‌های موجود در بورس کشور را تشکیل می‌دهد.

مصری با بیان این که مابه‌التفاوتی که از تاریخ اول مهر سال 86 تا اول مهر امسال بابت قانون مدیریت خدمات کشوری ایجاد شده است، به صورت سهام به بازنشستگان پرداخت می‌شود، اذعان کرد: این مابه‌التفاوت از تاریخ اول مهر ماه امسال به بعد، به صورت نقدی و در فیش حقوقی بازنشستگان واریز می‌شود و این کار در آینده ادامه دارد.

وی با یادآوری این که منابع مالی قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت با 25 سال سابقه نیز همچون اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری تامین ‌شده است، تصریح کرد: بحث چگونگی برخورداری از سهام بازنشستگان پیش از موعدی که با 25 سال سابقه خدمت بازنشسته می‌شوند و حقوق و پاداش پایان خدمت30 سال را دریافت خواهند کرد، نیز نهایی شده که مشمولان می‌توانند، به تدریج به دستگاه‌های مربوطه خودشان مراجعه کنند. از سوی دیگر چنانچه فرم‌هایی که سازمان بازنشستگی کشوری به تمامی دستگاه‌های اجرایی ارسال و بخشنامه کرده است، تکمیل و باز گشت داده شود، امکان اجرایی شدن این قانون نیز فراهم می‌شود.

وزیر رفاه و تامین اجتماعی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر برنامه جدید دولت و وزارت رفاه و تامین اجتماعی برای پوشش ایرانیان فاقد بیمه‌های تامین اجتماعی از جمله از کار افتادگی، پیری و بازنشستگی، اظهار کرد: سال گذشته با ارائه لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی، یک هزار میلیارد تومان از محل صرفه‌جویی بنزین و انرژی برای پوشش تامین اجتماعی 16 گروهی که امکان برخورداری از بیمه تامین اجتماعی را ندارند، پیش‌بینی شده بود. دو فوریت لایحه ذکر شده در مجلس شورای اسلامی پیشین رای نیاورد و با یک فوریت به کمیسیون‌ها ارجاع داده شد و در حال حاضر از تصویب آن مطلع نیستم.

وی اضافه کرد: گام بلند دولت و برنامه وزارت رفاه و تامین اجتماعی آن است که مقدماتی برای بیمه شدن تمامی ایرانیان در نظام جامع تامین اجتماعی در دو بخش درمان و بازنشستگی فراهم شود، اما باید بدانیم به غیر از قانون بیمه اجباری، وارد شدن به عرصه مابقی بیمه‌ها، اختیاری است؛ یعنی فرد با اختیار و مشارکت خودش، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

مصری در مورد بیمه زنان خانه‌دار به عنوان یکی دیگر از اقداماتی که در وزارت رفاه و تامین اجتماعی مطرح شده بود، نیز تصریح کرد: این موضوع در کمیته‌های کارشناسی وزارت رفاه در حال بررسی است و مشکلی که در مورد این قشر داریم، تعیین سطح درآمدی آن‌هاست که پیش‌بینی می‌شود، با توزیع فرم‌های شناسایی درآمد که از طریق مرکز آمار ایران انجام خواهد شد، اطلاعاتی در اختیار وزارت رفاه قرار خواهد گرفت، چرا که ناکنون سیستم نرم‌افزار اطلاعاتی در مورد سطح درآمدی زنان خانه‌دار در کشور وجود نداشته است

   + مهدی زاده - ۱:٢٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧