سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. شبا ( مشخصات ملی شناسه حساب بانکی ایران) چیست ؟ - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

شبا ( مشخصات ملی شناسه حساب بانکی ایران) چیست ؟

نظر به درخواست بعضی از دوستان درخصوص نحوه استفاده ازسیستم شبا در بانکها می خواهم اطلاعات خودم را در این خصوص بنویسم امیدوارم که مورد استفاده دوستان قرار بگیرد. ضمنا جهت دریافت شناسه حساب بانکی شبا به پایگاههای الکترونیکی بانکهای مربوطه مراجعه نمائید.

می دانید که از سال 1388 انتقال پول از هر حساب در هر بانک به حساب دیگر در بانک دیگر به صورت الکترونیکی، با پیاده سازی سامانه  آنی ً ساتنا  ً و سامانه پایاپای الکترونیک ً پایا  ً در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر شده است .

به این ترتیب انتقال پول به حسابی در بانک دیگر، به سادگی دریافت نقدی و واریز به یک حساب در همان بانک قابل انجام است .

تحقق این امر تحولی عظیم در نظام بانکی کشور به شمار می رود و اثرات فوق العاده مثبتی از جمله کاهش تقاضای عمومی برای اسکناس، ایران چک ، چک های رمزدار ، کاهش مراجعه به شعب بانکها ، کاهش ترددهای درون شهری و ... شده است  .

به منظور تسریع در واریز وجه حساب مقصد ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 12 خرداد ماه 1388 ساختار یک شناسه منحصر به فرد برای هر حساب بانکی اعلام کرد

شبا چیست ؟

عبارت است از شماره حساب بانکی ایران، که به منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانکهای کشور تعریف و تبیین شده و در تمام سامانه های پرداخت بین بانکی منحصراً از این نوع حساب استفاده می شود. «شبا» مستقل از نظام شماره گذاری داخلی هریک از بانکها است، اما در محاسبه «شبا» از شماره حساب مربوط به نظام شماره گذاری داخلی بانکها استفاده به عمل می آید. ، شماره ای است 24 رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند .

مزایای شبا :

ً شبا  ً جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود ، بلکه به عنوان یک شماره ی استاندارد در کنار آن ها قرار می گیرد .

برای هر حسابی که دارید ، می توانید یک ً شبا  ً ی مخصوص به آن حساب دریافت کنید . ً شبا  ً برای انواع حساب ها مانند جاری ، سپرده ، تسهیلات ، و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد . وجود ً شبا  ً مزایای زیر را برای مشتریان و بانک دربر دارد :

1-  ً شبا  ً تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد . با دانستن شبا می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید ، دون این که نگران سایر جزئیات حساب باشید .

2 - برای حواله هایی که از شبا در آنها استفاده می شود ، نیاز به دانستن ، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک ، نام یا کد شعبه ، شماره حساب ، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید .

تمامی این داده ها در شبا وجود دارد .

3 - اگر اشتباه یا سهوی در ورود شبا پیش آید ، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری ( در اعلام شبا ) یا متصدی بانک ( در ورود اطلاعات شبا ) آگاه شده و آن را گزارش می کنند . به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند ، سیستم با کنترل محتوای شبا به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید ً شبا  ً ی وارد شده مجددا کنترل شود .

این ساز و کار شبا امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد .

4 - سامانه های حواله الکترونیکی کشور ً ساتنا  ً و ً پایا  ً بر اساس شبا فعالیت می نمایند، بنابراین دانستن ً شبا  ً ی حساب برای انجام حواله بین بانکها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد .

 

شکل و محتوا

یک شبا به صورت زیر دیده می شود :

27 0170 0000 0010 0324 2000 01

همانگونه که مشاهده می شود ، شبا از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل می شود که این قسمت ها با یک فاصله از هم جدا شده اند .

نوزده رقم سمت راست شبا شباهت زیادی به شماره حساب داخلی بانک ها داشته و در واقع از آن ساخته می شود .

سایر ارقام شامل انواع حساب ، کد بانک و ارقام کنترل کننده ی صحت ( Chek Digit ) شبا هستند .

مطابق با دستور العمل بانک مرکزی بانک ها مکلف هستند شبا ی تمامی حساب های مشریان خود را محاسبه و در اختیار آنها قرار دهند .

شما هم می توانید با مراجعه به شعبه ، وب سایت اینترنتی یا خود پردازهای بانک خود ، شبای حساب یا حسابهای خود ار دریافت کنید .

 

شبای بین المللی :

شبا در مبادلات بین المللی نیز کار برد مهمی دارد . شبا بر اساس استاندارد IBAN ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان - شامل تمام کشورهای اروپایی - به عنوان استاندارد شماره ی حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

شبای بین المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود .

 

IR27 0170 0000 0010 0324 2000 01

 

شبا ی بین المللی می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود .

 

جهت رویت ساختار و اجزاء شبا روی ادامه مطلب کلیک کنید:


۵- ساختار و اجزاء شبا:
۵-1-
شبا یک کد 26 کاراکتری است که به صورت زیر به سه بخش اصلی تقسیم می شود:


جزء

BBAN

CD

CC

توضیح

شماره حساب پایه

کد کنترلی

کد کشور: ثابت= IR

طول

22 رقم

2 رقم

2 حرف


 
۵-1-1- یک شبا به صورت [CC][CD][BBAN] ساخته می شود. (کروشه تنها برای تفکیک اجزاء است و در شبا دیده نمی شود)
۵-1-2- CC به معنی کد کشور، در مورد تمامی حسابهای بانکی کشور براساس استاندارد ISO-3166-1 معادل دو حرف IR (حروف بزرگ لاتین) است. کد کشور تنها بخش حرفی شبا محسوب می شود.
۵-1-3- CD به طول دو رقم به معنی ارقام کنترلی یا چک دیجیت شناسه شبا می باشد.
۵-1-4- BBAN به طول 22 رقم که شماره پایه حساب بانکی را تشکیل می دهد و در بند

و در بند (۶) این سند در مورد آن بحث شده است.


 
۶- ساختار و قالب BBAN:
۶-1- مشخصات کلی: قالب BBAN یک کد به طول 22 رقم با قالب زیر است:


B19

0

0

0

B2

B1

A3

A2

A1

22

0

0

0

5

4

3

2

1

  
۶-2- اجزاء BBAN: براساس جدول فوق به صورت زیر توضیح داده می شود:
۶-2-1- شناسه بانک، که در موقعیت A1 الی A3 به طول سه رقم قرار می گیرد. شناسه بانک یک عدد سه رقمی است که براساس کد بانکها تدوین شده است. باتوجه به این که این کدها درحال حاضر دو رقمی هستند، تا اطلاع ثانوی از صفر در سمت چپ این کد برای تمام بانکها و موسسات اعتباری استفاده شده است. کد بانکها مطابق با جدول زیر تنظیم می شود:


ردیف

نام بانک

شناسه بانک

1    

بانک اقتصاد نوین

055

2    

بانک پارسیان

054

3    

بانک پاسارگاد

057

4    

پست بانک ایران

021

5    

بانک تجارت

018

6    

موسسه اعتباری توسعه

051

7    

بانک توسعه صادرات

020

8    

بانک رفاه

013

9    

بانک سامان

056

10    

بانک سپه

015

11    

بانک سرمایه

058

12    

بانک صادرات ایران

019

13    

بانک صنعت و معدن

011

14    

بانک کارآفرین

053

15    

بانک کشاورزی

016

16     

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

010

17    

بانک مسکن

014

18    

بانک ملت

012

19    

بانک ملی ایران

017

 

   + مهدی زاده - ٢:۱۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٩