سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. رئیس جمهور کلیات بسته سیاستی بانک مرکزی را تأیید کرد - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

رئیس جمهور کلیات بسته سیاستی بانک مرکزی را تأیید کرد


رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه هیات دولت گفت: کلیات بسته بانک مرکزی به تایید رئیس جمهور و وزرای اقتصادی رسید.
                                      «طهماسب مظاهری» در گفت وگو با برنا در خصوص بسته سیاستی - نظارتی شبکه بانکی در سال 87 افزود: در جلسه روز یکشنبه هیات دولت، با توضیحات ارایه شده در این ارتباط، کلیات بسته به تایید رئیس جمهور رسید.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی، رئیس جمهور بر پشتیبانی و حمایت همه اعضای دولت برای اجرای کامل این بسته تاکید کرد.
مظاهری با بیان این که از همان ابتدا نیز در این بسته ذکر شده بود که هدف گذاری نرخ تورم در سال 87 و نرخ سود بانکی برای عقود مبادله ای در اختیار دولت بوده است اظهار داشت: بر این اساس در جلسه هیات دولت قرار شد این دو شاخص نیز توسط کمیسیون اقتصادی دولت مورد بررسی قرار گرفته و تعیین شود.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: بعد از تعیین نرخ تورم و سود عقود مبادله ای، این بسته کامل شده و قابلیت اجرایی پیدا می کند.
وی در خصوص انتقادات وزیر کار وامور اجتماعی نسبت به بسته بانک مرکزی و درخواست اصلاح آن نیز اظهار داشت: ایشان متن بسته را دقیقا مطالعه نکرده بودند که شب گذشته توضیحات لازم در این خصوص داده شد.
وی گفت: به هر حال اجرای بسته بانک مرکزی سیاست دولت است و باید اجرا شود.
مظاهری در پاسخ به این سوال که سیاست سه قفله کردن خزانه بانک مرکزی در سال گذشته چه مقدار در کنترل نقدینگی و کاهش بدهی های بانکها به بانک مرکزی موفقیت آمیز بوده است تصریح کرد: در صورتی که این سیاست اجرا نمی شد بدهی بانک ها به بانک مرکزی در پایان سال حداقل به 25 هزار میلیارد تومان افزایش می یافت که این امر نیز افزایش نقدینگی را به دنبال داشت.رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که جلوی روند افزایش شتابان بدهی بانک ها به بانک مرکزی گرفته شد گفت: اجرای سه قفله کردن خزانه بانک مرکزی آثار منفی رشد نرخ تورم را تا حدود زیادی متوقف کرد.
بسیج اعضای دولت
رئیس کل بانک مرکزی همچنین با تاکید بر اینکه مهار تورم به اولویت اول دولت تبدیل شده است، اعلام کرد: دستور بسیج اعضای دولت برای اجرای بسته سیاستی - نظارتی شبکه بانکی در سال 87 صادر شد.
طهماسب مظاهری در گفتگو با مهر در خصوص نرخ سود عقود مبادله ای بسته سیاستی شبکه بانکی کشور در سال 87 گفت: تعیین نرخ سود عقود مبادله ای در اختیار هیئت وزیران بود و من در متن بسته سیاستی رقمی را برای آن تعیین نکردم.
وی با بیان اینکه همچنین نرخ تورم هدف سال 87 را نیز دولت باید تعیین کند، تصریح کرد: من عددی برای نرخ تورم هدف سال جاری و نرخ سود عقود مبادله ای تعیین نکرده و نمی کنم، زیرا تعیین آن در اختیار بانک مرکزی نیست و در اختیار خود دولت است.
به گفته مظاهری این دو مورد که در متن بسته سیاستی پیش بینی شده بود که بعدا تعیین شود، قرار است در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح شود.
رئیس کل بانک مرکزی از آغاز بررسی تعیین نرخ سود عقود مبادله ای و نرخ تورم هدف در جلسه صبح امروز کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد و گفت: بانک مرکزی در بسته سیاستی رقمی را برای این دو نرخ اعلام نکرد تا در کمیسیون اقتصادی تصویب شود، بنابراین اختلافی در این زمینه وجود ندارد.
مبع: روزنامه کیهان روز سه شنبه ۳ ادیبهشت ۸۷

   + مهدی زاده - ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٧