سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. سخنان رئیس‌جمهور به هنگام تقدیم برنامه پنجم توسعه - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

سخنان رئیس‌جمهور به هنگام تقدیم برنامه پنجم توسعه

احمدی نژاد در مجلس اعلام کرد:

هدف غیرقابل‌تحققی در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی نشده است

* برنامه پنجم بر اساس تجربیات اجرای چهار برنامه گذشته تهیه شده است * تدوین برنامه پنجم، ثمره 150 هزار نفر ساعت کار است * ملت ایران در آستانه جهشی بزرگ قرار دارد

رئیس جمهور به هنگام تقدیم لایحه برنامه پنجم توسعه اقتصادی ، سیاسی وفرهنگی کشور درمجلس ،استحکام امروز ایران را بی نظیر دانست و گفت: ملت ایران در آستانه جهشی بزرگ و دوران شکوفایی حقیقی قرار دارد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، دکتر محمود احمدی نژاد افزود: برنامه پنجم در چارچوب سند چشم انداز و براساس سیاست های ابلاغی برنامه چهارم و پنجم و تجربیات حاصل از اجرای چهار برنامه تهیه شده است.
احمدی نژاد افزود:در آینده نزدیک گزارش برنامه چهارم و نقد و تحلیل نظام برنامه ریزی و چارچوب برنامه چهارم در اختیار نمایندگان مجلس قرار خواهد گرفت.
رئیس جمهور بااشاره به اینکه بعد از گذشت سی سال از انقلاب اسلامی، امروز امید و نشاط در ملت ما روزافزون است  گفت: امروز پیوستگی عمیق مردم با انقلاب، نظام اسلامی، خط نورانی ولایت و اندیشه های امام راحل بیش از هر زمان دیگری است.
احمدی نژاد به سی سال تجربه، دفاع، حضور در صحنه و افتخار آفرینی ملت اشاره کرد و گفت: امروز ملت ایران مستحکم، متحد، آرمانی و انقلابی است و نسل های امروز به مراتب مؤمن تر، پاک تر، شجاع تر، مبتکرتر و آرمانی تر از نسل گذشته است.
وی افزود: امید به آینده روشن در ایران موج می زند و این شرایط امروز ماست.
رئیس جمهور گفت: دشمنان در مقابل عظمت ملت ایران سر فرود آورده اند، گرچه اخلاق استکباری اجازه نمی دهد که به عظمت ایران اذعان و اعتراف کنند اما خود می دانند که در برابر ملت ایران شکست خورده اند و مجبور به شناختن عظمت ملت ایران هستند.
احمدی نژاد با تأکید بر اینکه در این شرایط جهانی و وضعیت داخلی مأموریت های بزرگی داریم، افزود: دو مأموریت بزرگ بر عهده ملت ایران و قوای سه گانه است.


وی نخستین مأموریت را ساختن ایران دانست و گفت: ایران باید در افق چشم انداز کشوری پیشرفته، قدرتمند، الهام بخش،‌ منضبط، سرشار از ایمان و اخلاق و فضایل انسانی، پاک، آرمانی و متعالی باشد.
احمدی نژاد افزود: ایران را باید بر پایه عدالت، عشق و محبت بسازیم و جامعه الگو را در این سرزمین برپا کنیم.
رئیس جمهور گفت: مأموریت دوم مشارکت فعال در ساختن دنیای جدید بر پایه خداپرستی و عدالت است.
احمدی نژاد گفت:این دومأموریت لازم وملزوم ومقوم و مکمل یکدیگرند.
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گفت : برنامه پنجم توسعه مبانی دارد که باید نمایندگان به آن توجه لازم را داشته باشند .
احمدی نژاد افزود:نخستین موضوع مهم شرایط امروز جهان است ، خیلی روشن است که ما در پایان دوران حیات یک نظام مادی هستیم دورانی که به تعبیری 60 سال ، 100 سال و به تعبیری بیش از 300 سال بر دنیا حاکم بود.
رئیس جمهور تصریح کرد:آنها به پایان راه رسیده اند و در مقابل ، مطالبه ای جدی برای حاکمیت نظام مبتنی بر ارزش های الهی و انسانی به سرعت در جهان در حال گسترش است.
وی افزود : امروز نظام حاکم برجهان از جانب قاطبه ملتها و صاحبنظران به شدت زیر سوال است و پایان یافته تلقی می شود .
رئیس جمهور افزود : امروز همه در پی اندیشه ، نظام ارزشی جدید بر پایه فطرت انسان و نیازهای حقیقی انسان می گردند و این شرایط جهانی امروز است .
وی در ادامه با اشاره به شرایط داخلی جمهوری اسلامی گفت : این شرایط ممتاز است ، امروز همبستگی ملی کم نظیری در کشور شاهدیم، گرایش و اعتقاد عمیق قلبی به آرمانهای و ارزشهای انقلاب اسلامی در جامعه موج می زند و آگاهی ،بالندگی و حضور مردم در صحنه های سرنوشت بی نظیر است.
نقش ملت ایران یگانه و بارز است
رئیس جمهور درادامه سخنانش گفت:باید با ساختن ایران و مشارکت فعال در تنظیم نظم جدید در جهان ، مقدمات حاکمیت جهانی را فراهم کنیم.
احمدی نژاد افزود : تمهید مقدمات ظهور و برپایی حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) فلسفه و آرمان و هدف اصلی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
وی اضافه کرد: این رمز ماندگاری و رمز شکست ناپذیری ما و رمز بالندگی ملت ایران است.
رئیس جمهور گفت: اما سوال مهم این است که آیا می توانیم این ماموریت های بزرگ و مهم و تاریخی را به انجام برسانیم یا خیر؟
وی تصریح کرد: می خواهم توجه شما عزیزان را به ظرفیت ها و توانمندی های عظیم ملت ایران که مبنای تنظیم برنامه پنجم توسعه است جلب کنم.
 
احمدی نژاد افزود: ایران و ملت ایران دارای استعداد فرهنگی و ایمانی خارق العاده و ممتاز است.
وی تصریح کرد: امروز فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) و ارزش های بی بدیل آن از جمله یکتاپرستی، عدالتخواهی، کرامت جویی، عشق و ایثار، اخوت، برادری، آرمان گرایی، ظلم ستیزی، حمایت از مظلومان و مقابله با ظالمان در سرزمین ایران موج می زند.
رئیس جمهور گفت: این فرهنگ یک انرژی عظیمی را آزاد می کند که هر هدف بزرگی را در دسترس ملت ایران قرار می دهد.
وی افزود: در سایه فرهنگ اسلام ناب همه قله های بلند در دسترس ملت ایران قرار می گیرد و کارآمدی بی نظیری در اختیار ملت ایران قرار می دهد.
احمدی نژاد تصریح کرد : عمر سی ساله جمهوری اسلامی ایران و عبور از سخت ترین گردنه ها ، مشکلات و موانع نشان کارآمدی ملت ایران در سایه فرهنگ اسلام ناب است.
وی تاکید کرد:ازدیگر ویژگی های ملت ایران سابقه تمدن سازی و فرهنگسازی است.
احمدی نژاد افزود: هیچ ملتی در دنیا به اندازه ملت ایران در ساختن و پرداختن تمدن بشری نقش تعیین کننده ای نداشته و نقش ملت ایران یگانه ، بارز و ارزشمنداست.
امروز سرعت تولید علمی در کشور روز افزون است
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به هنگام تقدیم لایحه برنامه پنجم توسعه گفت: ویژگی دیگر ملت ایران سابقه علمی و ظرفیت علمی امروز است.
وی افزود: در طول تاریخ ، ملت ایران پیشگام علم و فناوری بوده و امروز به فضل الهی و در سایه انقلاب اسلامی سرعت تولید علمی روز افزون است.
احمدی نژاد گفت: ارائه سالانه دهها هزار مقاله و پژوهش علمی ، اختراعات و ابتکارات حاصل مجاهدت علمی دانشمندان و جوانان است.
وی افزود: امروز در بسیاری از عرصه ها به لحاظ دانش نظری ما در قله ها و در کنار پیشگامان جهانی هستیم.
رئیس جمهور ویژگی دیگر ایران و ملت ایران را برخورداری از استعدادهای طبیعی بی نظیر مانند سرزمین وسیع، معادن، زمین های مستعد، جنگل ها و آب ها دانست.
وی امتیاز دیگر ملت ایران را برخورداری از امتیازات ممتاز و منحصر به فرد بیان کرد و گفت: موقعیت ژئوپلیتیکی ایران یک موقعیت بسیار عالی و منحصر به فرد است.
احمدی نژاد ادامه داد: ایران امروز در نظام بین الملل جایگاه والایی دارد و کافی است نگاهی بکنیم به شرایط امروز جهان و منطقه.
وی بابیان اینکه مرکز تمدن بشر خاورمیانه است افزود : این منطقه مهمترین مرکز جهان است زیرا تمام پیامبران الهی در این منطقه مبعوث شده اند و اینجا جایگاه رویش فرهنگ و تمدن است.
رئیس جمهور افزود: خاورمیانه مرکز انرژی در دنیا و چهار راه ارتباطی کشورها با یکدیگر است و دولتها و قدرت هایی که داعیه جهانی دارند قبل از مدیریت جهان باید خاورمیانه را مدیریت کنند.
وی گفت: کسانی که در خاورمیانه حضور و یا حضور موثر ندارند در معادلات جهانی حذف می شوند.
احمدی نژاد افزود: این تلاش مستمر برخی از دولتها و کشورها برای تسلط بر خاورمیانه به همین دلیل است.
وی گفت: کسی که بر خاورمیانه مسلط باشد بر دنیا مسلط است.
رئیس جمهور گفت: فلسفه تأسیس رژیم صهیونیستی ایجاد یک پایگاه دائمی برای مستکبرین است تا بتوانند بر خاورمیانه و بر جهان حاکم باشند.
وی افزود: نگاه کنید در خاورمیانه کدام کشور مهمتر است و اراده کدام ملت حاکم است و معادلات خاورمیانه را کدام ملت رقم می زند.
احمدی نژاد ادامه داد: بسیار روشن است که بدون ملت ایران و جمهوری اسلامی سیاستی در خاورمیانه اعمال شدنی نیست.
وی با بیان اینکه مهمترین منطقه جهان جمهوری اسلامی است گفت: همه معادلات آینده در گرو اراده ملت ایران است و ملت ایران به لحاظ اثرگذاری فرهنگی و سیاسی پرچمدار ارزش های انسانی، الهی، یگانه پرستی و عدالت در جهان است.
رئیس جمهور افزود: همه شرایط برای جهشی بلند آماده است و من می خواهم به شما عرض کنم که اجرای این مأموریت ها شدنی است.
استمرار خط نورانی ولایت،از رویکردهای برنامه پنجم
رئیس جمهور تداوم خط امام خمینی (ره)‌ و استمرار خط نورانی ولایت را از رویکردهای برنامه پنجم توسعه کشور خواند.
احمدی نژاد افزود: خط ولایت ستون فقرات فرهنگ و نظام اجتماعی، سیاسی ملت ایران است و یاد، راه و مکتب امام (ره) و مکتب ولایت و ملت ما، مکتب ساختن فردایی روشن است.
وی گفت: ایران سرافراز و جهانی سرشار از امید و عدالت می تواند به وسیله مجلس و دولت و ملت ایران برپا شود و این نگاه ما به برنامه و مأموریت های آینده است.
رئیس جمهور افزود: ملت ایران ملتی توانمند، آرمانی و دارای مسئولیت ها و مأموریت های بزرگ است که توان انجام دادن آنها را به خوبی دارد.
احمدی نژاد استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت های قانون اساسی را از دیگر رویکردهای برنامه پنجم توسعه خواند و گفت: قانون اساسی ما برای ساختن جامعه متعالی و اجرای مأموریت های بزرگ طراحی شده است.
وی افزود: ما هنوز از ظرفیت های قانون اساسی به طور کامل استفاده نکرده ایم.
رئیس جمهور با بیان اینکه استفاده از همه ظرفیت های انسانی،‌ مادی و معنوی کشور در برنامه پنجم در نظر گرفته شده است، گفت: این برنامه به گونه ای تدوین شده است که همه استعدادها فرصت حضور می یابند.
 
احمدی نژاد افزود: تحقق استقلال همه جانبه، آرمان ملت ایران و انقلاب اسلامی است و تحقق عدالت و قسط در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی جزو رویکردهای برنامه است.
وی ساختن همه جای ایران هماهنگ با یکدیگر، دوام و قوام هر چه بیشتر فرهنگ اسلامی و ایرانی و فرهنگ انتظار را از دیگر رویکردهای برنامه پنجم برشمرد و گفت: در این برنامه حرکت سریع و هماهنگ به سوی افق 1404، سند چشم انداز به گونه ای که دستکم نیمی از آن در برنامه پنجم محقق شود در نظر گرفته شده است.
رئیس جمهور افزود: تحقق همبستگی ملی، دلبستگی به سرزمین، تحکیم هویت ملی، عزت و سرافرازی و اثرگذاری ملت ایران در جهان و پیگیری آرمان ها و مسئولیت های جهانی انقلاب اسلامی در ذات برنامه پنجم تعبیه شده است.
احمدی نژاد گفت: در این برنامه واگذاری کارها به مردم و اعتقاد به اینکه کشور را مردم باید اداره کنند در نظر گرفته شده است.
وی افزود: تکمیل مراحل اجرای سیاست های اصل 44، پیشرفت علمی و فنی کشور در همه ابعاد، مشارکت دادن مردم در مدیریت علمی، آموزشی و پژوهشی، فراهم کردن فرصت رشد و تعالی در ابعاد مادی و معنوی برای مردم به ویژه جوانان، اعتلای کرامت انسانی و صیانت از حرمت آحاد جامعه از دیگر رویکردهای برنامه پنجم است.
رئیس جمهور گفت: در متن برنامه پنجم توسعه؛ تأمین حداقل ها، رفع نیازهای ضروری از جمله اشتغال، مسکن و ازدواج و کاهش دغدغه های عمومی در این زمینه در نظر گرفته شده است.
راهبردهای اساسی برنامه پنجم توسعه
رئیس جمهور در ادامه سخنانش در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی محورهای برنامه پنجم توسعه را برشمرد.
احمدی نژاد گفت: گسترش عدالت اجتماعی، ایجاد فرصت های برابر برای آحاد مردم، کاهش فاصله طبقاتی، کاهش ضریب جینی از 38 صدم به 35 صدم، توسعه مناطق محروم و روستایی و بهبود فضای کسب و کار و توسعه رقابت از محور های برنامه پنجم است.
وی همچنین ارتقای بهره وری نیروی کار و سرمایه و انرژی، ایجاد تعادل بین منابع درآمدی غیرنفتی و مصارف هزینه ای دولت، هدایت منابع نفتی به سوی سرمایه های زاینده اقتصادی، گسترش کمی و کیفی نظام تامین اجتماعی و اصلاح ساختارهای موجود، تمرکززدایی از حوزه اداری و اجرایی و توسعه اختیارات در استان ها و شهرستان ها از دیگر محورهای این برنامه است.
رئیس جمهور با بیان اینکه به تامین کرامت و معیشت کارکنان و ارتقای سلامت اداری در برنامه پنجم توسعه توجه شده است، گفت: بهبود خدمت رسانی و تکریم مراجعین، تاکید بر انسان سالم و سلامت آحاد مردم برای رسیدن به جامعه سالم، اعتلای فضای فرهنگی، رشد آگاهی و فضائل اخلاقی از جمله قانونگرایی، خودباوری، روحیه کار جمعی، تعاون، ابتکار، پاکی و درستکاری ، قناعت،‌ پرهیز از اسراف، انضباط و وجدان کاری،توسعه روحیه و فرهنگ ایثارگری جزء محورهایی است که به عنوان راهبرد اساسی در برنامه پنجم توسعه دیده شده است.
احمدی نژاد افزود: ارتقای توانمندی های دفاعی و بازدارندگی ملت ایران، گسترش کمی و کیفی تولید داخل و توسعه صادرات کالا و خدمات، توسعه فرهنگ استفاده از کالای تولید داخل، بسیج امکانات کشور در جهت تولید علم و فناوری، هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی، تجاری سازی تولیدات علمی و افزایش سهم علمی ایران در جهان نیز از دیگر محورهای برنامه پنجم است.
رئیس جمهور با اشاره به لزوم تقویت نهاد خانواده به عنوان پایه اعتلای جامعه گفت: تکریم زنان خانه دار به عنوان پایه های حفظ و صیانت از فرهنگ و امنیت و پیشرفت جامعه، توسعه جایگاه زنان و نقش سازنده آنها در عرصه های اجتماعی، ‌فرهنگی و اقتصادی و اعتلای نقش جمهوری اسلامی در نظام بین الملل از دیگر محورهایی است که به عنوان راهبرد اساسی در برنامه پنجم توسعه دیده شده است.
وی با بیان اینکه این برنامه ویژگی های خاصی دارد، گفت: یکی از ویژگی های این برنامه توجه به خطوط راهنمای الگوی برنامه ریزی ایرانی و اسلامی است.
عملیاتی شدن برنامه پنجم در متن آن گنجانده شده است
رئیس جمهور گفت: برای نخستین بار کل دولت، شورای برنامه ریزی، شورای تهیه برنامه و کارگروه ها تلاش کردیم به خطوط راهنمای الگوی برنامه ریزی ایرانی و اسلامی توجه کنیم و در متن برنامه، عملیاتی شدن آن گنجانده شده است.
احمدی نژاد افزود: از ویژگی های دیگر این برنامه توجه توأمان به رشد و عدالت ، رشد شتابان، مستمر و همراه عدالت اجتماعی است .
رئیس جمهور با بیان اینکه توجه به پیش نیازها، محتویات و فرآیندها ویژگی دیگر این برنامه است گفت: هیچ حکم و وظیفه ای را تعیین نکردیم مگر اینکه به مقدمات، پیش نیازهای آن، ظرفیت ها و امکانات کشور توجه کنیم.
احمدی نژاد افزود: هدف غیرقابل تحققی در برنامه پیش بینی نشده است و در حقیقت برنامه واقع بینانه طراحی شده است.
رئیس جمهور گفت: برخی از اهداف کمی و کلان در سیاست های ابلاغی معین شده بود و اینها به عنوان پایه در جهت طراحی سایر اهداف بکارگیری شد.
احمدی نژاد افزود: برای نخستین بار توان کارشناسی دولت، بخش خصوصی، دانشگاه ها و فضلای حوزه های علمیه با یکدیگر در تنظیم برنامه مشارکت فعال و هماهنگی داشتند.
رئیس جمهورگفت: در برنامه پنجم در مقایسه با برنامه های قبلی بر سیاست ها، موضوعات و فعالیت های فرهنگی، اجتماعی تأکید بیشتری شده است.
احمدی نژاد افزود: از ویژگی های مهم این برنامه استفاده از ظرفیت های قانونی موجود کشور است.
رئیس جمهور گفت: همه ظرفیت های قانونی موجود کشور مورد توجه قرار گرفت و خلأها و نیازهای تحقق اهداف برنامه احصاء شد.
احمدی نژاد افزود: آن چیزی که امروز به عنوان برنامه تقدیم می شود، در واقع خلأهای قانونی است نه جایگزینی قوانین موجود کشور.
رئیس جمهور با بیان اینکه ویژگی دیگر برنامه، مسأله محوری به جای برنامه های جامع است اضافه کرد: به عنوان مثال دولت مسأله کشاورزی را مورد توجه قرار داد.
احمدی نژاد گفت: 18 میلیون هکتار زمین کشاورزی داریم که نزدیک به 8 میلیون هکتار آن به صورت آبی و 10 میلیون هکتار آن نیز به صورت دیم کشت می شود.
رئیس جمهور افزود: هر سال 100 میلیارد مترمکعب منابع آبی را به طور متوسط استفاده می کنیم و نزدیک به 90 میلیارد مترمکعب آن صرف بخش کشاورزی می شود و تولیدات کشاورزی ما حدود 100 میلیون تن است.
احمدی نژاد گفت: راندمان آب در بخش کشاورزی کمتر از سی درصد است و ما کشور کم آبی هستیم.
رئیس جمهور افزود: 18 میلیون هکتار زمین کشاورزی معطل داریم که قابلیت کشت دارد که تا امروز در برنامه ریزی کشاورزی مورد توجه قرار نگرفته است.
 تدوین برنامه پنجم توسعه، ثمره 150 هزار نفر ساعت کار
رئیس جمهور گفت: اصلاح وضع کشاورزی از سال 70 در برنامه توسعه گنجانده شده اما باید دانست در این 17 سال چه تحولی در این بخش روی داده است؟

احمدی نژاد در ادامه سخنان خود به هنگام تقدیم لایحه برنامه پنجم توسعه افزود : از 8 میلیون هکتار زمین آبی فقط 750 هزار هکتار آن زیرپوشش سامانه نوین آبیاری قرار گفته است.
وی اضافه کرد: بر این اساس بیش از 7 میلیون هکتار زمین، هنوز به شیوه سنتی آبیاری می شود که به افزایش مصرف آب، کاهش تولید، کاهش سطح آب های زیرزمینی، آسیب محیط زیست، تخریب زمین های کشاورزی و هدر رفتن سرمایه های ملی منجر شده است.
رئیس جمهور گفت: از سوی دیگر، ده ها هزار جوان تحصیل کرده بخش کشاورزی، فرصت اشتغال ندارند و بیشتر آنان در شهرها در جستجوی کارند.
احمدی نژاد افزود: دولت با توجه به این موضوع و بررسی ظرفیت ها و توانمندی های کشور به این نتیجه رسید که می توان در برنامه پنجم توسعه، همه 8 میلیون هکتار زمین را زیر پوشش آبیاری تحت فشار و نوین قرار داد و در استفاده از منابع آبی کشور صرفه جویی کرد.
رئیس جمهور اضافه کرد: همچنین می توان با سازماندهی مدیریت کشت، بازدهی و راندمان را در واحد زمین افزایش داد که این در متن برنامه گنجانده شده است.
احمدی نژاد گفت: در این برنامه قرار بر این است که اسناد عملیاتی هر بخش و هر موضوع در قالب بسته ای اجرایی در دولت تدوین شود.
رئیس جمهور افزود: این بسته ها مجموعه ای از طرح های همگن و به هم پیوسته ای است که با اجرای هر یک از آن ها در برنامه پنج ساله، تحولی در هر بخش ایجاد، مسئله ای حل و موضوعی ساماندهی می شود.
احمدی نژاد با اشاره به ساز و کار تهیه برنامه پنج ساله پنجم گفت: برای تدوین این برنامه، شورایی عالی ایجاد شد که در آن با نظر رئیس جمهور و مدیریت معاون اول وی اداره و از دیدگاه های صاحب نظران و برنامه ریزان دولتی، بخش خصوصی، دانشگاه ها و فضلای حوزه علمیه استفاده شد.
رئیس جمهور افزود: بر این اساس، ابتدا 130 موضوع و مشکل کشور شناسایی، در قالب 90 بسته اجرایی طبقه بندی و از میان آن ها 40 موضوع محوری استخراج شد.
احمدی نژاد گفت: حول این 40 موضوع همه دستگاه ها و بخش ها برنامه های خود را به همراه منابع، امکانات و زمان بندی ارائه کردند.
رئیس جمهور با اشاره به ایجاد 8 کارگروه مشترک و ستادی برای تدوین برنامه پنجم افزود: همچنین 42 کارگروه تخصصی، 366 کارگروه فرعی کارشناسی و در مجموع 2350 نفر از صاحب نظران دولتی، خصوصی، حوزوی و دانشگاهی در قالب این کارگروه ها سازماندهی شدند.
احمدی نژاد گفت: بیش از 150 هزار نفر ساعت در تدوین این برنامه وقت صرف و در بیش از 10 جلسه طولانی دولت، تصویب شده است

   + مهدی زاده - ٧:٤٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ دی ۱۳۸۸