سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. پرداخت عیدی با سکه برای کنترل نقدینگی در پایان سال - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

پرداخت عیدی با سکه برای کنترل نقدینگی در پایان سال

رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گو با فارس تشریح کرد:
پرداخت عیدی با سکه برای کنترل نقدینگی در پایان سال

خبرگزاری فارس: رئیس کل بانک مرکزی دادن سکه به کارمندان و حقوق بگیران به جای عیدی را از راهکارهایی دانست که می‌تواند در کنترل نقدینگی موثر باشد.


محمود بهمنی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه به مقادیر کافی کرده تا به قیمت تمام شده در اختیار موسسات و سازمانهایی که مایلند بگذارد.
وی ادامه داد: بدین ترتیب دستگاه‌ها می‌توانند بخشی از عیدی امسال کارکنان خود را به صورت سکه بهار آزادی پرداخت کنند.
رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: با این کار عرضه سکه افزایش یافته و قیمت سکه که همیشه در اسفندماه رو به اوج است، دیگر به آن اوج نمی رسد.
بهمنی گفت: از سوی دیگر بخشی از افراد که نیازی به پول نداشته باشند، سکه‌های خود را کنار گذاشته و در نتیجه نقدینگی وارد جامعه نمی‌شود.
خبرنگار فارس پرسید؛ آیا با ضرب سکه قصد کنترل نقدینگی را دارید؟ وی پاسخ داد: با این کار سه هدف محقق می‌شود، اول این که عیدی کارکنان پرداخت می‌شود، دوم با افزایش عرضه سکه توسط کارکنان قیمت این کالا در آستانه عید کنترل می‌شود و سوم،عده‌ای سکه‌های خود را نگه شده و نقدینگی کمتری وارد جامعه می‌شود.
بهمنی درباره این که آیا این اقدام بانک مرکزی بر اساس مصوبه دولت انجام می‌شود، گفت: ضرب سکه توسط بانک مرکزی نیاز به مصوبه دولت ندارد.

   + مهدی زاده - ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ بهمن ۱۳۸٧