سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. برنامه‌های مقابله با آثار بحران مالی جهانی توسط دولت ابلاغ می‌شود - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

برنامه‌های مقابله با آثار بحران مالی جهانی توسط دولت ابلاغ می‌شود

معاون بانکها، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد:
برنامه‌های مقابله با آثار بحران مالی جهانی توسط دولت ابلاغ می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون بانکها، بیمه‌ها و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی دارایی در حالی از ابلاغ برنامه‌های مقابله با بحران جهانی خبر داد که اثار بحران در بخش های مختلف اقتصاد کشور و به خصوص درآمدهای نفتی از چندی قبل خود را نشان داده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سید‌حمید پورمحمدی که صبح امروز در نشستی خبری سخن می‌گفت اظهار داشت: اولین همایش بحران مالی جهانی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها نزدیک به دو ماه قبل برگزار شد و متعاقب آن کارگروه‌هایی در وزارت اقتصاد و دارایی تشکیل و برنامه‌هایی با حضور دستگاه‌های مختلف تدوین شد.
وی افزود: دومین همایش روز شنبه هفته آتی در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شده و مسئولان کشوری، اساتید دانشگاه‌ها، علما و بخش‌های خصوصی و دولتی در آن حضور خواهند داشت.
پورمحمدی گفت: در این همایش ابتدا دستگاه‌های مختلف در 5 نشست گزارش‌هایی که از بررسی آثار بحران جهانی بر کشور و برنامه‌های نحوه مدیریت این آثار تهیه کرده‌اند را ارایه می‌کنند.
وی با بیان اینکه این گزارش‌ها در حوزه‌های بانک، بیمه و بازار سرمایه، تولید و تجارت، نفت و درآمد‌های ارزی، بودجه و جذب سرمایه‌های خارجی و نظریه‌پردازی‌های مباحث فقهی ارایه می‌شود افزود: پس از این نشست‌ها چند سخنران کلیدی به جمع‌بندی مباحث در حوزه‌های اقتصاد ومالی پرداخته و با حضور رئیس جمهوری جمع‌بندی نهایی انجام خواهد شد.
معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری در بحبوحه بحران مالی جهانی طی نامه‌هایی از کارشناسان، صاحبنظران و علمای حوزه و وزیر اقتصاد خواستار ارایه راهکار برای مشکلات مالی جهان شده بودند بر این اساس پاسخ‌های دانشگاهیان و علما در قالب کتابچه‌هایی تهیه شده که روز شنبه در اختیار صاحبنظران قرار داده می‌شود تا به عنوان یک منبع مورد استفاده قرار گیرد.
پورمحمدی افزود: وزارت اقتصاد کارگروه‌هایی را تشکیل داد که این کارگروه ها بسته برنامه‌های خود را آماده کردند، همزمان دولت نیز اختیارات خود را در قالب اصل‌های 127 و 138 به تیمی از اعضای دولت به مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی تفویض کرد تا این کارگروه بتواند به سرعت و خارج از بروکراسی‌های معمول برای مدیریت آثار بحران و تصمیم‌گیری به منظور حسن استفاده از فرصت‌ها سریعا اقدام کند.
وی اضافه کرد: این بسته برای حمایت از بخش خصوصی، بازار سرمایه، فعال شدن بانک‌ها، جذب سرمایه‌های خارجی، رونق دادن بخش‌های تولیدی و مواردی از این دست تدوین شد که امیدواریم تا روز شنبه به تصویب کارگروه منتخب دولت رسیده و به عنوان مصوبه هیئت وزیران ابلاغ شود.
پورمحمدی ادامه داد: در کنار این کارها باید برای فعالان اقتصادی خارج از کشور و سرمایه گذارانی که علاقمند به حضور در ایران هستند تمهیدی اندیشیده می‌شد.
وی گفت: از این فعالان و داوطلبان در سراسر دنیا دعوت شد در همایشی که روز چهارم بهمن ماه با حضور دستگاه‌ها و مسئولان مختلف در جزیره کیش برگزار می‌شود گردهم آیند و به بحث بپردازند.
پورمحمدی گفت: دستاوردهای همایش روز شنبه در این همایش در اختیار فعالان و سرمایه‌گذاران خارج از کشور قرار خواهد گرفت.

*انتقاد خبرنگاران از پیش‌بینی‌های آثار بحران جهانی بر اقتصاد ایران

معاون وزیر امور اقتصادی در این نشست خبری در پاسخ به این پرسش که در همایش دو ماه قبل شما اعلام کردید اقتصاد ایران از بحران مالی جهان کمترین آسیب‌ها را خواهد دید حال آنکه کاهش فزاینده‌ درآمدهای نفتی بخش های مختلف اقتصادی و برنامه‌ریزی‌ها را تحت تاثیر قرار داده است گفت: من نگفتم اقتصاد ما از بحران جهانی آسیب نخواهد دید بلکه عنوان کردم میزان آسیب اقتصاد ما نسبت به سایر کشورها کمتر است و این را می توانید با مشاهده بورس های منطقه‌ای دریابید.
پورمحمدی در واکنش به این که اقتصاد ایران یک اقتصاد نفتی است و آسیب بحران جهانی نمی‌تواند کمتر از دیگر کشورها باشد اظهار داشت: بحث آسیب اقتصاد ما در بخش نفت بدون شک وجود داشت و سوال شما باید این باشد که آثار بروز بحران جهانی در حوزه نفت چیست؟‌
پورمحمدی در پاسخ به این پرسش که تدبیر شما برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی و تولیدی برای حل مشکلات ناشی از بحران جهانی چیست؟ خاطرنشان کرد: کارگروه تشکیل شده توسط وزارت اقتصاد 25 راهکار برای حمایت از تولید، بازار سرمایه تسهیل فرصت‌های سرمایه‌گذاری شرکت های بورس، استفاده از تدابیر ارزی، حمایت‌های تعرفه‌ای، حمایت از بخش های خصوصی و برنامه‌ریزی در حوزه نفت تهیه کرده است.
خبرنگاری از معاون وزیر پرسید دو ماه از برگزاری همایش بحران مالی جهانی فرصت‌ها و تهدید‌ها می گذرد و بحران جهانی اثر خود را در حوزه‌های مختلف اقتصاد ما بر جای گذاشته، این در حالی است که ما در مرحله جمع‌بندی اثرات و برنامه‌ریزی بوده‌ایم آیا فکر نمی‌کنید برای ارایه این برنامه دیر شده است؟
پورمحمدی پاسخ داد: همزمان با بروز آثار بحران کارگروهی برای حمایت از تولید شکل گرفت و در اولین قدم جلوی اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی را گرفت.
وی افزود: بر همین اساس نیز اضافه برداشت بانکها از 15 هزار میلیارد تومان به 4 هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد.
پورمحمدی ادامه داد: بحث دیگر مطالبات بانکها از دولت بود و اوراق مشارکتی که به نیابت از بانک مرکزی به آنها فروخته شده بود و نکته سوم نیز مسئله افزایش سرمایه بانکها بود.
وی گفت: با اتخاذ تدابیر لازم برای این موارد خط اعتباری 6 هزار میلیارد تومانی به تولید اختصاص یافت.
از معاون وزیر اقتصاد سوال شد: بحث‌هایی چون موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها، اضافه برداشت بانکها و ارایه لایحه افزایش سرمایه بانکها مربوط به تابستان و قبل از سقوط جهانی قیمت نفت بود اما شما اینها را به اقدامات خود برای مقابله با بحران جهانی نسبت می‌دهید؟ چرا در آن زمان برای مباحثی چون سقوط قیمت نفت و یا چالش‌های بودجه تدبیری اندیشیده نشد؟
پورمحمدی پاسخ داد: آن موقع ما با چالش رشد فزاینده نقدینگی رو به رو بودیم اما با بروز رکود جهانی می‌توانیم برنامه‌های خود را به پیش ببریم.
وی ادامه داد: من شرکت ساماندهی مطالبات معوقه بانکها یا طرح رتبه‌بندی مشتریان را از 4 سال قبل برنامه‌ریزی کرده‌ام اما آن موقع امکان پیشبرد کارها وجود نداشت. اما اکنون می توانیم بسیاری از کارها را به پیش ببریم.

*واگذاری بانک ملت در چالش اقتضائات بورس

معاون وزیر اقتصاد توقف واگذاری شرکت‌های دولتی در بورس را ناشی از اقتضائات بازار سرمایه و کشش بورس دانست و در خصوص واگذاری سهام بانک ملت گفت: هیئت واگذاری عرضه 5 درصد سهام بانک ملت را تصویب کرد در عین حال برای واگذاری این بانک مقتضیات بورس را باید در نظر گرفت.
پورمحمدی انتشار اوراق گواهی سپرده و افتتاح حساب‌های ارزی در شعب بانکهای ایرانی خارج از کشور و امکان دریافت معادل ریالی آن در داخل را از اقدامات انجام شده برای جذب سرمایه‌های خارجی در شرایط بحران مالی جهانی عنوان کرد.
وی در خصوص تدابیر وزارت اقتصاد برای کاهش فشار تحریم‌های بین‌المللی و سیستم‌های بانکی نیز گفت: کارگروهی در وزارت اقتصاد برای حل مشکلات مشتریان یا بانک‌هایی که به دلیل تحریم دچار مشکل می‌شوند تشکیل و در مواقع لزوم برای رفع مشکلات موجود اقدام می‌کنند.
وی انجام صادرات و واردات قریب به 50 میلیارد دلاری کشور را نشانه موفقیت سیستم بانکی در گشایش خطوط اعتباری و مقابله با فشارهای موجود ذکر کرد.
پورمحمدی همچخین خبر داد: شرکت واگذاری دارایی های مازاد بانکها با مشارکت تمامی بانکها در ساختمان مبارزه با پولشویی شکل گرفته است .
وی ادامه داد: اولین مزایده رسمی و بزرگ این داراییها در دهه فجر برگزار می شود. این شرکت بخش مهمی از املاک مازاد بانکها را برای مزایده آماده کرده است که البته بستگی به کشش بازار دارد.
معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه واگذاری ها از این پس ادامه می‌یابد، افزود:بر این اساس بانک اطلاعات شناسایی املاک بانکها تشکل گرفته است.

   + مهدی زاده - ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ دی ۱۳۸٧