سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. آمادگی اصناف برای پرداخت مالیات ارزش افزوده - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

آمادگی اصناف برای پرداخت مالیات ارزش افزوده

اصناف با تهیه پیش نویس طرح نحوه تعیین مالیات واحدهای صنفی توافق کردند.
پیش نویس این طرح تا هفته آینده به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می شود.
ابراهیم درستی رئیس کمیسیون بیمه و مالیات مجامع امور صنفی در گفت وگو با مهر با اشاره به برگزاری جلسه فوق العاده مجمع امور صنفی توزیعی خدماتی تهران برای تعیین مالیات واحدهای صنفی گفت: جلسه ای به صورت فوق العاده با حضور رئیس شورای اصناف کشور و نمایندگان اتحادیه های صنفی برگزار شد که در آن بحث و تبادل نظر در خصوص پیش نویس اجرای طرح مالیات واحدهای صنفی صورت گرفت.
وی افزود: پس از دستور رئیس جمهوری مبنی بر واگذاری اموری از جمله تعیین مالیات واحدهای صنفی به اصناف، کارگروهی سال گذشته تشکیل شد که متاسفانه به دلیل زمان اندک موفق به ارائه پیش نویس شیوه تعیین مالیات واحدهای صنفی نشد و به همین دلیل نیز در سال جاری این کار با صرف زمان بسیار و استفاده از کارشناسان خبره صورت گرفت.
وی تصریح کرد: چنانچه وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی این پیش نویس را تایید کنند کلیه اظهارنامه هایی که میزان مالیات در آنها تعیین شده و ممهور به مهر اتحادیه های صنفی هستند، از سوی سازمان امور مالیاتی قطعی و لازم الاجرا خواهند بود. ضمن اینکه در این پیش نویس تاکید شده است که کلیه برگه های مالیاتی بلاتکلیف سنوات 84، 85 و 86 تا پایان اسفندماه تعیین تکلیف شوند.
به گفته درستی، حتی مالیات کسانی که امسال اولین سال فعالیتشان است نیز توسط اتحادیه و مدیرکل سازمان امور مالیاتی تعیین شود، از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی موظف است طبق قانون نظام صنفی هزینه وصول مالیات از اصناف را به اتحادیه ها پرداخت نماید.
وی خاطرنشان کرد: این پیش نویس حداکثر تا اوایل هفته آینده به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی ارائه خواهد شد که بر طبق آن با توافق طرفین این آئین نامه حداقل برای 3 تا 4 سال لازم الاجرا خواهد بود.
درستی با اشاره به تعامل مطلوب شورای اصناف کشور با وزارتخانه های بازرگانی و امور اقتصادی و دارایی و نیز نیروی انتظامی برای تعیین مالیات اصناف و همچنین مالیات بر ارزش افزوده گفت: شورای اصناف بنا دارد از فرصت بی سابقه ایجاد شده توسط دولت حداکثر استفاده را به عمل آورد.
وی با اشاره به تجربه موفق اصناف در راه اندازی واحدهای نظارت و بازرسی گفت: به نظر می رسد با توجه به توفیق اصناف در واحدهای نظارت و بازرسی، سپردن تعیین مالیات واحدهای صنفی به آنها نیز به خوبی جواب دهد و امری موفق باشد. ضمن اینکه برای اجرای صحیح و بدون هزینه مالیات اصناف، سازمان امور مالیاتی باید به اصناف اعتماد کند.
رئیس کمیسیون بیمه و مالیات مجمع امور صنفی، توزیعی و خدماتی تهران خاطرنشان کرد: در جلسه دیروز هیچ مهمانی از وزارتخانه های بازرگانی، امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی حضور نداشتند و نتیجه این مذاکرات قطعاً در اجلاس اصناف در ماه جاری به اطلاع مسئولان ذیربط خواهد رسید.
منبع: روزنامه کیهان - یکشنبه ١۵/١٠/١٣٨٧

   + مهدی زاده - ٦:٤٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٥ دی ۱۳۸٧