سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. جزییات تدوین برنامه پنجم در 76 بسته سیاستی - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

جزییات تدوین برنامه پنجم در 76 بسته سیاستی

 

تدوین برنامه پنجم توسعه بر 76 مشکل اساسی کشور و ارائه 76 بسته سیاستی برای حل این مشکلات متمرکز شده است.
محمد قاسم حسینی معاون برنامه ریزی معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: برنامه پنجم توسعه کشور با شعار رشد عدالت محور و براساس الگوی ایرانی- اسلامی تهیه می شود که شورای عالی راهبردی برنامه پنجم هدایت برنامه نویسی را از یک سال پیش برعهده گرفته و در حال تدوین است.
وی افزود: تهیه سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه که 8-7 ماه طول کشید، حدود 6 ماه پیش نهایی و در شورای عالی برنامه مصوب و به تأیید دولت رسید.
حسینی افزود: پس از تأیید دولت، سیاست های کلی برنامه پنجم خدمت مقام معظم رهبری ارسال شد که ایشان نیز به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده و پس از تصویب در مجمع مجدد به حضور معظم له رسید و اکنون در مرحله ویرایش مجدد در دفتر مقام معظم رهبری قرار دارد که امیدواریم تا پایان سال از سوی ایشان ابلاغ شود.
حسینی افزود: براساس برنامه زمانبندی باید تا شهریور سال 88 برنامه پنجم تدوین و از تصویب مجلس بگذرد که با کمبود وقت مواجه نشویم اما اگر با این اوضاع تا پایان دیماه جاری سیاست های کلی برنامه از جانب دفتر مقام رهبری ارسال شود، می توان امیدوار بود تا پایان سال جاری برنامه به مجلس ارائه گردد.
وی افزود: در حال حاضر 50 کارگروه تخصصی در 6 کارگروه مشترک و یک کمیسیون توسعه قضایی و 43 کارگروه تخصصی کار تدوین برنامه را برعهده دارند. این کارگروه ها تاکنون 250 جلسه داشته اند که در مجموع هر کارگروه با داشتن 17 نفر عضو حدود 8 هزار و 500 نفر ساعت روی برنامه پنجم کار کرده اند.
حسینی با اشاره به اینکه در برنامه اول تا چهارم توسعه نگرش سازمان برنامه تغییر برنامه جامع بود، گفت: در آن برنامه ها وارد همه بحث ها به تفصیل شدیم، اما در برنامه پنجم با توجه به محدودیت منابع فیزیکی، مالی و انسانی و نیز نقاط ضعف 4 برنامه گذشته مشکلات به صورت بسته بندی و در قالب بسته های سیاستی راه حل مشکل به صورت مجمل ارائه می شود.
وی یادآور شد: برنامه پنجم «مشکل محور» است، بدین معنا که مشکلات اصلی کشور در بخش های مختلف اقتصادی برشمرده و براساس آن راه حل های سیاستی ارائه می شود. برنامه بر مبنای 76 مشکل اصلی و 76 بسته سیاستی- اجرایی متمرکز شده است.
وی خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم باید رشد متعادل شروع شده و در برنامه هفتم و هشتم رشد سریع در نظر گرفته شود تا هدف قدرت اول منطقه در بین 26 کشور محقق شود.
وی افزود: برنامه پنجم براساس احکام کلی و در قالب حدود 8 جدول کلان به مجلس ارائه می شود که کار نمایندگان نیز در رسیدگی و تصویب آن آسان خواهد شد.
حسینی با اشاره به قانون برنامه چهارم گفت: در زمان تدوین این برنامه قیمت نفت 19 دلار در نظر گرفته شده بود که آن زمان زنگنه وزیر وقت نفت آن را نمی پذیرفت و می گفت باید کمتر شود اما مشاهده کردیم که قیمت نفت به 140 دلار نیز افزایش یافت و اکنون با مسئله بحران جهانی در اقتصاد مواجه هستیم و قیمت نفت نیز کاهش یافته بنابراین باید برنامه پنجم منعطف تر تهیه شود.
حسینی با اشاره به مذاکرات غیر رسمی با مجلس گفت: لایحه بودجه سال آینده باید منعطف تر و براساس برنامه پنجم تدوین شود که دولت نیز از نمایندگان اختیارات بیشتری طلب کرده است که در شرایط خاص بدون عدول از چارچوب کلی برنامه اختیاراتی بتواند به مدیران اجرایی در استان ها داده شود.
وی افزود: لذا برنامه پنجم اولاً منعطف تهیه شده و اختیاراتی نیز به دولت داده می شود که در جزئیات بتوانند با اختیار عمل کنند در حالی که چارچوب کلی نیز باید رعایت شود.
به گزارش خبرگزاری فارس وی در ادامه گفت: تغییر برنامه در حین اجرا به راحتی امکان پذیر نیست و برای تغییر هر حکم حداقل یکسال زمان مورد نیاز است که معمولاً دولت ها از لایحه تغییر برنامه در حین اجرا خودداری می کنند.
وی با بیان این خبر که لایحه طرح تحول روز سه شنبه (امروز) به مجلس تقدیم می شود، گفت: این لایحه در 7 محور که یکی از آن ها هدفمندی یارانه هاست به مجلس ارائه می شود که آثار پولی و مالی آن در جداولی ارائه شده و پیش بینی می شود 4-3 ماه در مجلس بررسی شود.
حسینی افزود: برنامه پنجم با لحاظ کردن طرح تحول اقتصادی تهیه می شود.
حسینی یادآور شد: برای سال آینده حدود 5-4 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری در نظر گرفته شده است.
وی افزود: مهمترین فصل این قانون فصل دهم در مورد حقوق و مزایا است وگرنه کل مواد آن در کشور اجرا می شود. وی در مورد نقش مردم در اجرای برنامه پنجم گفت: با توجه به ممنوعیت ورود دولت در برخی از فعالیت های اقتصادی و نیز جلوگیری از توسعه فعالیت شرکت های دولتی برای اجرای بسیاری از اهداف برنامه پنجم ناچار از بخش خصوصی استفاده می شود.
حسینی افزود: همچنین در اجرای هدفمندی یارانه ها معضل اصلی نبود آمار دهک های مختلف درآمدی جامعه است به گونه ای که حتی برخی از افراد زیر پوشش کمیته امداد در دو نهاد حمایتی ثبت نام کرده اند.
وی افزود: در طرح هزینه درآمد خانوار که براساس پرسشنامه آمارگیران تهیه می شود بدون استثناء همه افراد هزینه های خانوار را بیشتر از درآمد ذکر می کنند که نمی توان براساس این آمار غیر واقعی برنامه ریزی انجام داد لذا با مدل های اقتصاد سنجی میزان واقعی درآمد خانوار تخمین زده می شود.
وی افزود: با اجرای کد ملی خوشبختانه آمار پایه ای جمعیت کشور به طور واقعی مشخص شده است.
منبع: روزنامه کیهان سه شنبه مورخ ١٠/١٠/١٣٨٧

   + مهدی زاده - ٦:٤٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٠ دی ۱۳۸٧