سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. اعضای اکو می توانند در اقتصادجهانی موفق باشند - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

اعضای اکو می توانند در اقتصادجهانی موفق باشند

رییس جمهور در سومین اجلاس وزرای اقتصادی و دارایی عضو «اکو»:
اعضای اکو می توانند در اقتصاد جهانی موفق باشند

 
     

رییس جمهور با بیان اینکه علائم شکست قطعی و به بن بست کامل رسیدن نظام های سیاسی و اقتصادی حاکم بر جهان آَشکار شده است، تصریح کرد: موقعیت استراتژیک و از همه مهمتر منابع عظیم انسانی و استعدادهای درخشانی که در کشورهای عضو اکو وجود دارد سرمایه های عظیمی هستند که با اتکا به آنها می توان در پیشبرد اهداف اقتصادی و مالی در جهان به موفقیت دست یافت.
دکتر محمود احمدی نژاد در سومین اجلاس وزرای اقتصادی و دارایی کشورهای عضو اکو که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد گفت: نظام ناعادلانه موجود بین المللی نه تنها قادر به حل مشکلات پیش روی بشریت نیست بلکه پس از گذشت 60 سال هنوز نتوانسته است از اشغالگری و نسل کشی رژیم صهیونیستی، وقوع جنگ های متعدد، اشغال افغانستان و عراق ، نقض گسترده حقوق انسانی ، سلب آزادی ها و گسترش فسادهای اقتصادی و مالی ، پیشگیری کند .
رییس جمهور چالش های اقتصادی و مالی را از جمله چالش های مهمی دانست که ملت ها دهها سال با آن مواجه بودند و با اشاره به وجود یک میلیارد فقیر در جهان، آوارگی و ورشکستگی میلیون ها کشاورز و صنعتگر کاهش ارزش موجودی و ذخایر پولی، سقوط ارزش بازارهای مالی، خاطر نشان کرد : همه این¬ مشکلات نشاندهنده آن است که آسیب اصلی در بحران های اقتصادی و مالی کنونی که ممکن است به بحران های اجتماعی و سیاسی هم منجر شود، متوجه ملت ها و بخصوص ملتهایی است که اقتصاد آنها به شبکه جهانی اقتصاد سرمایه داری وابستگی بیشتری دارد .
وی اضافه کرد : بخش مهمی از ذخایر کشورهای نفت خیز در آمریکا نگهداری می شود که امروز از دسترس صاحبان آنها خارج است .
دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ریشه بحران های مختلف و ناکارآمدی نظامات فعلی جهانی به نوع تفکر ، جهانبینی و مکتب این نظام ها وابسته است، اظهار داشت : صاحبان این جهان بینی و تفکر چنین تبلیغ می کنند که اندیشه و مکتب و شیوه های زندگی آنان الگوی تمام عیار و بی بدیلی است که به حد کمال رسیده است و بشریت راهی جز پیمودن آن ندارد از این رو سالهاست که تحت عنوان جهانی سازی، اندیشه سکولاریزم، جدایی خدا و اخلاق از سیاست واقتصاد را تبلیغ کردند. بدیهی است زمانی که ارزش های انسانی نادیده گرفته می شود همه چیز فدای خودخواهی ها می گردد .
رییس جمهور خاطر نشان کرد : قدرتهای خودخواه و زورگو امروز خودشان گرفتار بحران شده اند و به چشم خود ابطال نظریات و بنیان های فلسفی و ایدئولوژیک و فروریختن پایه های قدرت و اقتصاد خویش را می بینند .
وی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات قدرتهای زورگو در بخش اقتصاد خاطر نشان کرد : آنها از دهها سال پیش ، پول واحدی را بر سیستم اقتصاد جهانی تحمیل کردند و از این طریق منافع ملت ها را به جیب خود سرازیر کردند .
رییس جمهور همچنین تاسیس بازارهای سرمایه و تبلیغات غیر واقعی برای جذب ثروت ملت ها ، خرید و فروش های صوری به اسم بازار آزاد، تاسیسات موسسات جهانی و بین المللی مالی و پولی ، تحمیل حذف تعرفه ها در کشورهای مصرف کننده ، تنظیم درجه ریسک کشورها با معیارهای خودساخته ، طراحی نظام های مالی خارج از نظارت عمومی را از جمله دیگر اقدامات ناعادلانه قدرتهای زورگو و خودخواه در بخش اقتصاد جهان برشمرد .
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه قدرتهای خودخواه با فریب سرمایه گذاران و حتی ایجاد ناامنی در نقاط مختلف جهان اجازه ندادند تا سرمایه گذاری منجر به حرکت مفید اقتصادی و سازندگی و پیشرفت در سایر کشورها شود، تصریح کرد : علی رغم اقدامات گذشته امروز آمریکا و غرب و همپیمانان آنها پرخطرترین مکان های سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی هستند و البته کانون اکثر نابسامانی ها و چالش های اقتصادی در سایر کشورها هم در حقیقت همین دولت های خودخواه و زورگو بوده¬اند .
رییس جمهور با تاکید بر اینکه نظام حاکم بر جهان به بن بست کامل رسیده است و اشتباه است تصور کنیم که همین نظام قابل بازسازی و ترمیم می باشد ، خاطر نشان کرد: آستانه تحمل مردم جهان از نابسامانی های اقتصادی ، تحمیل اندیشه های زورمندانه و یکجانبه گرایی فرهنگی به سر آمده و اینک تشنه عدالت است . البته به لطف خدا تمایل عمومی به عدالت ، پاکی و کمال طلبی در حال گسترش است .
وی با بیان اینکه اعضای اکو بایستی با همفکری راههای را برای فاصله گرفتن از وضعیت موجود و بهبود شرایط طراحی کنند، تصریح کرد : جمهوری اسلامی ایران گام¬هایی را در این مسیر برداشته است و به همین دلیل آسیب های کمتری از بحران اقتصاد جهانی تحمل می کند .
دکتر احمدی نژاد اضافه کرد : اخلاق و معنویت ، عدالت و احترام به حقوق انسانها باید شالوده نظامات اقتصادی و راه حل ها باشد .
رییس جمهور در ادامه 6 پیشنهاد برای توسعه و مصونیت کشورها در برابر وضعیت موجود جهان و حل مشکلات ارایه کرد که بدین شرح است:
1- تبادلات بین کشورهای عضو در یک پروسه زمانی از دلار به سایر ارزها انتقال یابد و ذخائر دلاری به ارزهای معتبرتر تبدیل شود .
2- موضوع استفاده از پول رایج کشورهای عضو اکو در مبادلات تجاری و اقتصادی دو جانبه و چند جانبه مورد بررسی و مطالعه واقع شده و راه کارهای مناسبی جهت گسترش این نوع مبادلات ارایه گردد .
3- بانک اکو تقویت شود و مراکز پولی و اعتباری جدیدی با سرمایه گذاری کشورهای عضو و سایر کشورهای علاقمند تاسیس گردد تا از پروژه ها و برنامه های اقتصادی اعضاء پشتیبانی نماید.
4- تبادلات علمی و فرهنگی – انجام پروژه های مشترک ، مشارکت و همکاری در تبادل خدمات فنی و مهندسی – تعمیق و گسترش مبادلات اقتصادی در بخش های مختلف کشاورزی ، صنعتی – گردشگری و غیره بیش از گذشته مد نظر قرار گیرد .
5- برای توسعه تجارت بین اعضا که نقطه شروع مناسبی است هدفگذاری معینی انجام شود و تمام ابزارهای مالی و اعتباری را در خدمت آن به کار گرفت .
6- کارگروه ویژه ای جهت بررسی و تحلیل دقیق شرایط در جهت ارایه راه حل های مناسب برای اصلاح نظام اقتصادی جهانی با هدف تاثیر گذاری و پیگیری مصوبات تشکیل گردد.

   + مهدی زاده - ٦:٥٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٤ دی ۱۳۸٧