سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. موافقت اوپک با کاهش 2.2میلیون بشکه اى تولیدنفت - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

موافقت اوپک با کاهش 2.2میلیون بشکه اى تولیدنفت

نتایج نشست الجزایر اعلام شد
موافقت اوپک با کاهش 2.2میلیون بشکه اى تولیدنفت
اعضای سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) در اجلاس «اوران» الجزایر با کاهش روزانه 2.2 میلیون بشکه ای نفت خام  این سازمان موافقت کرد.
اوپک طی 4 ماه اخیر مجموعاً 4.2 میلیون بشکه تولیدنفت خام خود را کاهش داده است.
اعضای اوپک کاهش تولید را برای ثبات بازار و جلوگیری از کاهش بی سابقه نفت خام در بازارهای جهانی اتخاذ کرده است.
به گزارش خبرگزاری «بی بی سی» نماینده روسیه به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفتی در اجلاس اوپک  در «الجزایر» حضور داشت و گفته می شود که این کشور نیز تولیدنفت خام خود را در حمایت از تصمیم اوپک کاهش دهد که تاثیر به سزایی در افزایش بهای نفت خواهد داشت.

کاهش بهای نفت
با وجود تصمیم اعضای اوپک مبنی بر کاهش 2.2 میلیون بشکه نفت خام، روز پنج شنبه (یک روز بعد از تصمیم اوپک) بهای آن در بازارهای جهانی بازهم کاهش یافت و به 39دلار و 48سنت در هر بشکه رسید که نسبت  به روز قبل از  آن 1.5دلار کاهش نشان می دهد.
قیمت نفت خام در بازارهای جهانی هم اکنون به شدت در نوسان بوده به طوری که هر بشکه نفت خام در برخی از بازارهای آسیایی حتی  به مرز 36دلار رسید. بهای نفت در بازارهای جهانی به زیر 35دلار رسیده است. سقوط قیمت نفت در این سطح طی 5 سال گذشته بی سابقه بوده است.
سهمیه کاهش ایران
براساس تصمیم اتخاذ شده در نشست اوران سهمیه تولید نفت ایران از ابتدای ژانویه 2009 با 326 هزار بشکه کاهش به کمتر از 3.292 میلیون بشکه در روز می رسد. تولید نفت ایران در نشست 25 اکتبر نیز با 199 هزار بشکه کاهش به کمتر از 3.618 میلیون بشکه رسیده  بود. به عبارت دیگر تولید نفت ایران از سپتامبر تاکنون بیش از 480هزار بشکه کاهش خواهد داشت.
سهمیه تولید اوپک  نیز از 27.308میلیون بشکه در ابتدای نوامبر به 24.845 میلیون بشکه در ابتدای ژانویه خواهد رسید. سهمیه تولید عربستان نیز از ابتدای ژانویه 2009 با 764 هزار بشکه کاهش به کمتر از 7.713 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. تولید نفت عربستان از سپتامبر تاکنون بیش از 1.818 میلیون بشکه کاهش داشته است.
برگزاری نشست بین المللی انرژی
نشست بین المللی انرژی دیروز با حضور 40نفر از وزیران نفت و انرژی کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده نفت، مقامات ارشد ده ها کشور، مسئولان سازمان ها و نهادهای اقتصادی، نمایندگانی از شرکت های بین المللی نفتی، بانک ها و موسسات مالی از جمله بانک جهانی در لندن برگزار شد، وزیر نفت عربستان، نمایندگان کشورهای عضو اوپک و نماینده آژانس بین المللی انرژی از جمله سخنرانان این نشست بودند.
نشست بین المللی انرژی  دومین نشست پس از برگزاری  نشست سران کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده نفت در جده عربستان است و هدف از برگزاری آن بررسی همکاری های بین المللی آتی میان تولیدکنندگان و مصرف کننده عمده انرژی جهان و همچنین بررسی تاثیرات بحران مالی اخیر بر بازار انرژی و سرمایه گذاری در این بخش است.
به گزارش شانا غلامحسین نوذری وزیر نفت کشور در رأس هیئتی  در این نشست شرکت کرده است. ریاست نشست بین المللی انرژی برعهده میلیبند وزیر انرژی و تغییرات  آب و هوایی انگلیس است.
اظهارات یک مقام نفتی درباره نشست الجزایر
بهای نفت خام در ماه های آینده به دلیل تاثیرگذاری تصمیم اوپک مبنی بر کاهش تولید 2.2 میلیون بشکه ای، روند باثباتی خواهد گرفت و پیش بینی می شود با افزایش هرچند کند روبرو گردد.
دکتر غنیمی  فرد معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت درامور سرمایه گذاری خارجی در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این مطلب گفت: اگر چه کاهش تولید نفت خام توسط اوپک که از ابتدای سال آینده میلادی عملی خواهد شد ولی در شرایط فعلی به دلیل عدم تمایل شرکت های بزرگ نفتی در نگهداری نفت خام و فرآورده های آن بیش از میزان مورد نیاز در نفت کش ها با نوسانات کاهشی روبرو خواهد بود.
دکتر غنیمی فرد یادآور شد: نتیجه کاهش تولید اوپک به شرط رعایت اعضای این سازمان در اجرای تصمیم اتخاذ شده، به لحاظ قیمتی اوایل ماه دوم میلادی سال آینده مشاهده خواهد شد.
وی افزود: در عین حال باید توجه داشت که وضعیت اقتصادی کشورهای مصرف کننده نفت به خصوص اروپائی ها هم اکنون با کاهش شدید رشد اقتصادی مواجه هستند و این امر در میزان تقاضای نفت خام در بازار تاثیر به سزایی داشته است.
وی افزود: بطوری که از چند ماه اخیر که اصطلاحا ماه های بالای مصرفی نفت به شمار می روند رکود اقتصادی حاکم بر جهان اثر منفی خود را گذاشته است و معاملات در بازارهای بورس نفت به شدت با کاهش مواجه بود.
غنیمی فرد افزایش برابری دلار در مقابل ارزهای معتبر دیگر را عامل مهم دیگر برای کاهش بهای نفت عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود این روند در بلندمدت ادامه نداشته باشد و پس از یک دوره کوتاه مدت قیمت ها به سمت ثبات و پس از آن به صورت کند، افزایش خواهد یافت.وی پیش بینی کرد در نیمه دوم سال میلادی آینده، بهای نفت با روندی با ثبات تر و به صورت نسبی و با افزایش روبرو گردد. مگر آنکه مشکلات اقتصادی و بحران مالی جهان در کشورهای اصلی مصرف کننده نفت حادتر شود.
وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که در تابستان سال آینده روند کاهش بهای نفت متوقف شود و به سمت ثبات بازار بین المللی نفت پیش رویم.
منبع: روزنامه کیهان مورخ ٣٠/٩/١٣٨٧

   + مهدی زاده - ۸:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٧