سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. معرفی و نامگذاری دانشگاه تبریز به عنوان تنها دانشگاه سبز کشور - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

معرفی و نامگذاری دانشگاه تبریز به عنوان تنها دانشگاه سبز کشور

رییس دانشگاه تبریز گفت: با برنامه ریزی های انجام شده دانشگاه تبریز  را  به عنوان تنها  دانشگاه سبز کشور در بین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معرفی می کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر سید محمد تقی علوی که به همراه اعضای هیئت رییسه این دانشگاه در مصاحبه مطبوعاتی  و رادیو و تلویزیونی در جمع خبرنگاران سخن می¬گفت معرفی دانشگاه تبریز  با این عنوان  را عاملی برای صداقت، پاکی و خوبی دانست و افزود:هدف ما این است که دانشگاه تبریز به عنوان دانشگاه سبز  در همه ابعاد مختلف از جمله فرهنگ سازی، رفتارسازی، احترام به همدیگر و مردم، تکریم ارباب رجوع ،حفظ محیط زیست، بهداشت، آموزش ، پژوهش و مهرورزی سرآمد باشد.
وی  با بیان اینکه دانشگاه تبریز به عنوان شهری کوچک برای توسعه و آبادانی منطقه و کشور  نقش موثری دارد، تصریح کرد: دانشگاه تبریز با توجه به امکانات وسیعی که در اختیار دارد همچون شهری کوچک برای پیشرفت جامعه در ابعاد مختلف گام بر می دارد.
دکتر علوی با بیان اینکه برخی افراد به غلط دانشگاه تبریز را جزء دانشگاه های پرتنش به لحاظ فعالیت¬های سیاسی می¬دانند یادآور شد: این باور غلطی است که دانشگاه  تبریز را با وجود داشتن محیط امن برای انجام فعالیت های آموزشی ، پژوهشی و نیز فعالیت های سیاسی در چارچوب قوانین به دانشگاهی حساس و ملتهب معرفی میکنند.
دکتر علوی، فعالیت¬های سیاسی دانشجویان در این دانشگاه را منوط به حرکت در چارچوب قوانین و ضوابط دانست و گفت: بستر فعالیتهای سیاسی در این دانشگاه کاملا فراهم است و هیچ گونه محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص فعالیت تشکل های دانشجویی و برنامه ریزی دانشگاه تبریز برای برگزاری مراسم 16 آذر گفت:16 آذر روز فریاد مردم ایران علیه استکبار جهانی است به طوری که دانشگاه تبریز برای برگزاری باشکوه مراسم روز دانشجو برنامه های مختلفی را تدارک دیده است.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص دانشجویان تعلیقی در این دانشگاه یادآور شذ: تاکنون هیچ گونه دانشجویی به خاطر مشارکت در فعالیت¬های سیاسی، از سوی کمیته انضباطی تعلیق نشده است.
دکتر علوی با بیان اینکه هیئت رییسه ، مدیران و مسئولان دانشگاه تبریز به همه سلیقه های مختلف دانشجویان احترام می گذارد، افزود: در دانشگاه تبریز هیچ گونه تبعیضی در خصوص فعالیت تشکل های دانشجویی وجود ندارد و مدیریت دانشگاه سعی دارد نقش برادرانه خود را به خوبی ایفاء کند.
وی با اشاره به تلاش های انجام شده برای قرارگرفتن نام دانشگاه تبریز در بین 10 دانشگاه  برتر کشور تصریح کرد: پیرو مذاکرات و فعالیت¬ های انجام شده از سوی دانشگاهیان این دانشگاه اخیرا دانشگاه تبریز  با ابلاغ کتبی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان یکی از 10 دانشگاه برتر مشمول بند"ز" ماده 50 قانون برنامه چهارم توسعه معرفی شد تا با اختصاص بودجه ویژه خود را به سطح استانداردهای بین المللی برسانند
به گفته دکتر علوی، این جایگاه علمی مرهون تلاش جمعی همه کسانی است که طی سالها در دانشگاه تبریز از طریق بارورساختن توانمندی های جوانان بااستعداد این کشور خدمت کرده اند، حاصل شده است.
وی فعالیت پژوهشی، آموزشی، ارتباط با صنعت ، تعداد دانشجویان دکتری، فضای آموزشی، تعداد اعضای هیئت علمی، قدمت تاسیس دانشگاه،  نسبت استاد به دانشجو، و تعداد مقالات ISI را از جمله معیارهای انتخاب دانشگاه تبریز در این راستا عنوان کرد و افزود: با توجه به مستندسازی و معرفی همه دستاوردهایی که این دانشگاه تاکنون به جامعه علمی عرضه داشته و برنامه ریزی های جدیدی که دانشگاه تبریز تدارک دیده است، در آینده نزدیک شاهد درخشش این دانشگاه در بین دانشگاه های برتر جهان خواهیم شد و زمینه دستیابی مجدد ایران اسلامی را به قله های رفیع علم و دانش را فراهم خواهیم آورد.
دکتر علوی ، با بیان اینکه دانشگاه تبریز  به خاطر شهادت 22 تن از دانشجویان دانشکده فنی این دانشگاه در بمباران هوایی دژخیمان بعثی، مشهد الشهدای دانشگاه های  ایران لقب گرفته است، به برخی پتانسیل های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: عضویت دانشگاه تبریز به عنوان تنها دانشگاه دولتی کشور در شورای اجرایی اتحادیه دانشگاه های جهان، وجود 6 قطب علمی مهم کشور ، تاسیس اولین دانشکده فناوری های نوین کشور، وجود 106 رشته کارشناسی ارشد و 77 رشته دکتری ، فعالیت آزمایشگاه های مجهزکه  در نوع خود  در خاورمیانه بی نظیر است زمینه مناسبی را برای توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی در این دانشگاه فراهم کرده است.
وی افزود: هم اکنون بالغ بر 15 هزار دانشجو در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند که بیش از6 هزار نفر آنان در خوابگاه ها سکونت دارند.
به گفته دکتر علوی ، تعداد دانشجویان دکتری و انتشار مقالات ISI از سوی اعضای هیئت علمی این دانشگاه در مقایسه با قبل از انقلاب  اسلامی 20 برابر شده است.
وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص وضعیت پردیس بین المللی این دانشگاه در منطقه آزاد تجاری ارس گفت: قبلا هیچ گونه مجوزی برای تاسیس رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این پردیس صادر نشده بود.
دکتر علوی با اشاره به پیگیری های انجام شده در این زمینه افزود: بعد از مذاکرات انجام شده و معرفی وضعیت منطقه و پتانسیل هایی که در منطقه و دانشگاه تبریز وجود دارد، وزارت علوم تحقیقات و فناوری با تاسیس 4 رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، حقوق خصوصی، زبان انگلیسی و علوم صنایع غذایی در مقطع کارشناسی ارشد در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تبریز موافقت کرد.
دکتر علوی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد کسری بودجه دانشگاه ها یادآور شد کسری بودجه در همه دستگاه ها وجود دارد و دانشگاه ها هم از این امر مستثنی نیستند.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: با وجود آنکه دانشگاه تبریز همانند سایر دانشگاه ها با کسری بودجه روبرو است  که البته در حال رفع شدن است و نگرانی خاصی در این  زمینه وجود ندارد.
رییس دانشگاه تبریز همچنین در پاسخ به طرح تاسیس رشته روزنامه نگاری و علوم ارتباطات در این دانشگاه گفت: با توجه به پتاسیل های دانشگاه تبریز به ویژه منطقه تاسیس این رشته در برنامه های این دانشگاه قرار دارد.
رییس دانشگاه تبریز همچنین تعداد اعضای هیئت علمی این دانشگاه را 528 نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد 50 نفر مرتبه استادی دارند.
به گفته وی  هم اکنون 128 نفر از دانشجویان دوره دکتری بورسیه  دانشگاه تبریز شده اند که از این تعداد 8 نفر در خارج از کشور
مشغول به تحصیل هستند.
دکتر علوی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص سیاست بومی گزینی دانشجویان از سوی دولت نهم تصریح کرد: هم اکنون 65درصد دانشجویان این دانشگاه بومی هستند.
معاون اداری مالی دانشگاه تبریز هم در این نشست میزان اعتبارات کل  این دانشگاه را در سال 87 در حدود 300میلیارد  ریال اعلام کرد و گفت: این میزان بودجه اختصاصی در مقایسه با سال گذشته حدود 11 درصد افزایش داشته است.
دکتر حمیدرضا قاسم زاده  ابراز امیدواری کرد بودجه کل دانشگاه تبریز در  سال آینده از رشدی بین 15 تا 20 درصد برخوردار شود تا بخشی از نیازهای این دانشگاه متناسب با شرایط موجود رفع گردد.
وی همچنین  در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص مصوبات سفراول رییس جمهوری گفت: در سفر اول رییس محترم جمهوری  به استان آذربایجان شرقی 15 مصوبه برای ارتقای فضای خوابگاهی ، انجام مطالعات مقاوم سازی ، محوطه سازی ، ساخت سلف سرویس و ایجاد دانشکده های جدید در نظر گرفته شده است که اقدامات لازم برای تحقق آنها انجام پذیرفته است.
معا ون آموزشی دانشگاه تبریز هم در این نشست گزارشی از میزان پذیرش دانشجو در این دانشگاه ارایه کرد و گفت: امسال دو هزار و 816 دانشجوی جدید در این دانشگاه پذیرش شده اند که از این تعداد یک هزار و 850 نفر بومی شهرهای استان آذربایجان شرقی هستند.
دکتر میر جلیل اکرمی سیاست بومی سازی دانشجویان را حرکتی از منظر فرهنگی دانست و افزود: بومی سازی به نفع دانشجویان است چرا که بهترین عامل موثر برای پیشرفت تحصیلی  دانشجویان را فراهم می کند.
برپایه همین گزارش در ادامه این نشست معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تبریز طی سخنانی فضای فعالیت¬های  سیاسی  دانشجویان و برگزاری نشست های مختلف از سوی تشکل های دانشجویی این دانشگاه را در مقایسه با سایر دانشگاه ها مطلوب دانست و تصریح کرد: هیچگونه محدودیتی در برگزاری برنامه های مختلف از سوی تشکل های سیاسی نداریم.
دکتر محمد تقی اعلمی با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه و تجهیز امکانات رفاهی برای دانشجویان دانشگاه تبریز  یادآور شد: دانشگاه تبریز در طول سه سال گذشته به اندازه 20 سال قبل از آن برای تجهیز و توسعه امکانات رفاهی دانشجویان سرمایه گذاری کرده ، که در نوع خود بی نظیر است.
معاون تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز نیز در این نشست ایجاد رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه را رو به رشد خواند و گفت: دانشگاه تبریز با توجه به وحود آزمایشگاه های مجهز، استادان مجرب و فضای آموزشی مناسبی که در اختیار دارد بهترین شرایط را برای توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی را دارد.
دکتر الله شکر اسدالهی با اشاره به اقدامات انجام شده برای راه اندازی پردیس بین المللی ارس دانشگاه تبریز گفت: با فراهم شدن تمامی امکانات به زودی پذیرش دانشجو در چهار رشته مقطع کارشناسی ارشد در این پردیس آغاز می شود.
وی همچنین ایجاد رشته های جدید کارشناسی ارشد و دکتری را از جمله برنامه های  دانشگاه تبریز عنوان کرد و گفت: هم اکنون برای ایجاد9 رشته مقطع کارشناسی ارشد و سه رشته مقطع دکتری برای تصویب به شورای گسترش آموزش عالی ارسال شده که در صورت موافقت این رشته ها در دانشگاه تبریز دایر می شوند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این نشست با اشاره به توجه ویژه این دانشگاه به فعالیت های  پژوهشی گفت: با عنایت  به رویکرد دانشگاه تبریز درتوسعه فعالیت های پژوهشی ،  فعالیت های صورت گرفته در این زمینه روبه رشد بوده و این دانشگاه با توجه به پتانسیل هایی که در اختیار دارد جایگاه مناسبی را در بین دانشگاه ها از لحاظ تولید علم برخوردار است.
دکتر علی رستمی به شاخص های رشد فعالیت های پژوهشی در دانشگاه تبریز اشاره کرد و گفت: با توجه به تلاش های صورت گرفته شاخص های مختلف  پژوهشی دانشگاه تبریز از رشد مناسبی برخوردار بوده  و در همین راستا  مقایسه آمار فعالیت های  پژوهشی این  دانشگاه  از آذرماه سال 86  تا آذرماه سال 87 در حدود 45 درصد رشد را نشان می دهد.
 

   + مهدی زاده - ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٧