سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. بازار جهانی طلا در انتظار تعیین نرخ‌های بهره - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

بازار جهانی طلا در انتظار تعیین نرخ‌های بهره

 بهای طلا در بازارهای جهانی در آستانه اجلاس وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی جهان پس از نوسان تا حد 781دلار دوباره رو به کاهش نهاد و به 775دلار تا ساعت 14 دیروز افت کرد.

 

روز گذشته بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش تقریبا 10دلاری نسبت به روز قبل از آن مواجه بود که در تداوم کاهش چند روز اخیر بهای سکه طرح قدیم بین 226 تا 230هزار تومان در سطح شهر تهران گزارش شده است. نیم سکه و ربع سکه هر یک هزار تومان افت قیمت را تجربه کردند. بهای نفت هنوز در محدوده 46-47 دلار است که نشان می‌دهد بازار طلا در جهان بیشتر در انتظار تعیین نرخ‌های بهره از سوی بانک‌های مرکزی جهان بوده و به احتمال قوی در صورت کاهش بیشتر و عمومی نرخ‌های بهره در جهان اقتصاد کشورها به ویژه کشورهای صنعتی، عمده نقدینگی‌ها از بازارهای پول به بازارهای سهام و بخش‌های تولیدی و خدماتی خواهد رفت و عملا با تقویت بورس‌ها تقاضا برای سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی در بازارهای سرمایه‌گذاری طلا و ارز کاهش خواهد یافت. این سناریو به ویژه در شرایط افت شدید روند قیمت نفت به کاهش دارایی‌های سرمایه‌ای طلا خواهد انجامید و آستانه حراج در بازارهای فیزیکی و خرید آتی آن بیش از پیش افت خواهد کرد و این بدین معنی است که همانند 3 حراج پیاپی در ماه اکتبر و نوامبر، به دلیل کاهش تقاضای کل برای سرمایه‌گذاری طلا به محض رشد موقت قیمت طلا تا حد قابل قبولی از بازار، بلافاصله شاهد سقوط چند ده دلاری نرخ آن خواهیم بود.
به نظر می‌رسد تنها پایه افزایشی قیمت طلا یعنی نفت همچنان رو به نزول داشته باشد، لذا نوسانات بازار ارز در آینده بیشتر طلا را تحت کنترل خواهد داشت، امروز در نشست مقامات بانک‌های مرکزی دنیا نرخ بهره مورد تجدید ارزیابی قرار خواهد گرفت. کاهش بیشتر نرخ‌های بهره به تقویت تقاضا برای دلار آمریکا و ین ژاپن به عنوان ارزهایی با ریسک کمتر و در عین حال نرخ بهره پایین منجر خواهد شد.

روز گذشته نرخ برابری یورو و پوند انگلیس در مقابل دلار آمریکا تضعیف شدند. دلار آمریکا خود در مقابل ین ژاپن نیز 02/0واحد افت کرد. نرخ برابری یورو در مقابل دلار به پایین‌ترین حد (2608/1) خود طی دو هفته اخیر رسید که افت آمار خرده‌فروشی در اروپا بیشترین انگیزه را برای کاهش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا به وجود آورده است. گمانه‌زنی‌ها برای کاهش نیم‌درصدی نرخ بهره یورو و رساندن آن به حد 75/2درصد موجب افت ارزش یورو در مقابل ین ژاپن نیز شده است. همچنین احتمال داده می‌شود که نرخ بهره پوند انگلیس با یک‌درصد کاهش تا حد 2درصد تعیین شود که افت شدید آن را در برابر دلار موجب شده است. در بازار داخلی نیز روز گذشته پوند انگلیس با 13 تومان کاهش قیمت به نرخ 1567 تومان عرضه شد. شاخص اعتماد مصرف‌کننده در انگلیس در ماه نوامبر به پایین‌ترین حد 4 سال اخیر رسیده است.
نرخ بیکاری افزایش یافته و بانک‌ها با مشکل اعتبارات دست و پنجه نرم می‌کنند. بهای مسکن در این کشور افزایش یافته و کاهش تقاضای مصرف اقتصاد انگلیس راتضعیف کرده است. این امر ارزش پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا را طی سال 2008 در حدود 25درصد کاهش داده است.
منبع: دنیای اقتصاد پنجشنبه مورخ ١۴/٨/١٣٨٧

   + مهدی زاده - ٤:٤۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٧