سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. بررسی تحولات برنامه‌ریزی در ایران و 8 کشور منتخب توسط مرکز پژوهشهای مجلس - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

بررسی تحولات برنامه‌ریزی در ایران و 8 کشور منتخب توسط مرکز پژوهشهای مجلس

تحولات برنامه ریزی در ایران و هشت کشور منتخب از مناطق مختلف جهان – با ساختارهای اقتصادی متفاوت - در مرکز پژوهشهای مجلس بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز در پاسخ به درخواست محمدحسین فرهنگی نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با مروری بر روند تحول انواع برنامه‌ها در ایران – قبل و بعد از انقلاب اسلامی – تحول انواع برنامه‌ها را از حیث پوشش موضوعی، افق زمانی، نحوه برخورد با فضا (آمایش سرزمین)، پوشش جغرافیایی، روش تهیه و روش اجرا در ایران و هشت کشور منتخب شامل کشورهای فرانسه، بلژیک و هلند (به عنوان کشورهای پیشرفته بازاری) ، کره جنوبی، ترکیه و هند (به عنوان کشورهای در حال توسعه )، چین و شوروی سابق (به عنوان کشورهای با نظام اقتصادی متمرکز ) بررسی کرده و افزود: در بیشتر کشورهای مورد مطالعه تلفیقی از برنامه‌ریزی ملی و استانی وجود داشته و در طی زمان نقش مناطق و استان‌ها (ایالت‌ها) افزایش یافته و در این سطوح نیز برنامه‌ریزی مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین در بیشتر کشورها ، برنامه‌ریزی میان مدت به معنای متعارف آن در دوره‌های پنج ساله مورد توجه بوده است، اگر چه در کشورهای توسعه یافته پیش‌بینی‌های متعددی با دوره‌های زمانی کوتاه‌تر نیز انجام می‌شود ضمن اینکه در برخی کشورهای توسعه یافته اسناد برنامه‌ریزی بلندمدت تحت عنوان اسناد چشم‌انداز مورد توجه قرار گرفته است.
مرکز پژوهشها اضافه کرد: در کشورهای با نظام اقتصادی متمرکز برنامه‌ها به صورت کلان برای تمام کشور و تمام بخش‌های اقتصادی با دفاع از الگوی مالکیت دولتی تدوین می‌شوند که جریان تحولات و تخصیص منابع طبق برنامه و تعیین قیمت‌ها به وسیله دولت است اما در جریان تحولات اخیر (خصوصا در کشور چین) برنامه‌ها تغییر ماهیت داده و به سمت تعیین راهبردها و تعیین اهداف مشخص اولویت‌دار حرکت کرده‌اند.
این گزارش می‌افزاید: در کشورهای در حال توسعه برای تهیه برنامه‌ها پیش از این رایزنی زیادی با ایالات یا دولت‌های منطقه‌ای انجام می‌شده اما در برنامه‌های اخیر، تمرکززدایی بیشتری در دستور کار قرار گرفته و دولت‌ها برنامه‌ها را از طریق رایزنی با بخش خصوصی اجرا کرده‌اند که در نتیجه این برنامه‌ها برای بخش عمومی الزام‌آور و برای بخش خصوصی جنبة ارشادی داشته‌اند.
در همین حال در کشورهای پیشرفته برنامه‌ها به سمت تعیین راهبردها، تصمیم‌گیری‌های آنی و مدیریت بحران پیش‌رفته و موضوعات مختلف اجتماعی، زیست محیطی، فرهنگی و مباحث کیفی نیز علاوه بر مسائل اقتصادی مورد توجه خاص قرار گرفته که در تهیه برنامه‌ها تنها راهبرد برنامه‌ها ذکر شده و با ساز و کارهای مختلف علاوه بر دستگاه‌های دولتی، مشارکت نهادها و سازمان‌های مستقل و خصوصی نیز جلب می‌شود.
مرکز پژوهشها همچنین در6 عرصه پوشش جغرافیایی‌، افق زمانی، پوشش موضوعی، روش تهیه، شیوة اجرا و برخورد با فضا (آمایش سرزمین) وضعیت ایران را با کشورهای منتخب مورد مقایسه قرار داد.

   + مهدی زاده - ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ; جمعه ۸ آذر ۱۳۸٧