سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. تصور "تورم زا" بودن طرح "تحول اقتصادی"، اشتباه است - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

تصور "تورم زا" بودن طرح "تحول اقتصادی"، اشتباه است

مشاور عالى اقتصادى رییس جمهور:
تصور "تورم زا" بودن طرح "تحول اقتصادی"، اشتباه است
باید هوشیار باشیم که عده اى مى خواهند با تفسیرهاى غلط از طرح تحول اقتصادى دولت، امنیت روانى و اقتصادى جامعه را بر هم زنند.
مشاور عالى اقتصادى رییس جمهور و استاندار تهران گفت: تصور این که در پرداخت یارانه ها به صورت نقدى به اقشار مختلف جامعه تورم ز است، اشتباه است چرا که قرار نیست پول جدیدى به اقتصاد کشور تزریق شود، بلکه در این طرح، روش پرداخت تغییر مى کند.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى دولت به نقل از ایرنا،مرتضى تمدن در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامى واحد شهرضا با بیان این مطلب افزود: در این طرح یارانه ها به روش عادلانه اى به دست مصرف کننده آن مى رسد.

وى تاکید کرد: باید هوشیار باشیم که عده اى مى خواهند با تفسیرهاى غلط از طرح تحول اقتصادى دولت، امنیت روانى و اقتصادى جامعه را بر هم زنند.

وى همچنین از تبیین طرح تحول اقتصادى در دولت نهم با اصلاح هفت مولفه در این طرح خبر داد و گفت: در این طرح اقتصاد ایران شامل نظام هاى مالیاتی،بانکی،گمرکی، توزیع، پول و یارانه و بهره ورى که از مولفه هاى مورد اصلاح در این طرح مى باشند،است .

مشاور عالى رییس جمهور افزود: اصلاح زیرساخت هاى اقتصادى کشور که شامل این هفت مولفه مى شود، محیط کسب و کار را رونق مى دهد و استفاده از منابع به بهترین وجه انجام مى گیرد و باعث ارتقاء بهره ورى مى شود و سرمایه و منابع بانکى به جاى دلال بازى و واسطه گرى به سمت تولید هدایت مى شود.

وى تصریح کرد: با وضع عادلانه گرفتن مالیات از کسانى که باید مالیات پرداخت کنند راه براى خرج شدن مالیات براى افرادى که مستحق آن هستند هموارتر مى شود.

تمدن گفت: بررسى عالمانه ریشه تورم به اصلاح این هفت مولفه به اصلاح آنها توسط دولت باز مى گردد و به عنوان مثال همه معتقدند که نقدینگى عامل تورم است اما اگر نقدینگى و منابع موجود نزد بانک ها خوب مدیریت شود و به سمت تولید و فعالیت هاى مولد اقتصادى هدایت شود موجب خواهد شد تا تهدیدها به فرصت خوب اقتصادى تبدیل شود.

وى با تاکید بر این که نظام گمرکى کشور ما دو مشکل اساسى دارد، گفت: مشکل نخست سیستم گمرکى مبتنى بر یک سیستم فراگیر الکترونیکى و سیستم کنترل دقیق نیست و مبادى ورودى کالا به کشور زیاداست و دوم نیز بر اساس بررسى دولت در حال حاضر 60 اسکله غیرمجاز در امر واردات کالا به کشور وجود دارد و معنى آن این است که کالاى قاچاق به راحتى وارد کشور مى شود و روز به روز تولیدات داخلى ما را فلج مى کند و شما هر روز شاهد تعطیلى کارخانه اى هستید.

وى گفت: در این طرح دولت به سراغ این اسکله هاى غیرمجاز رفته و مصمم به تعطیل کردن آنها مى باشد تا با برقرارى سیستم گمرک الکترونیکى ، کالاهاى وارداتى را مبدا تا مقصد با روش کدینگ و بارکد بر روى کالا ردگیرى نماید.

وى ادامه داد: تمام حقوق گمرکى این کالاها را بدون این که مفاسدى چون چانه زنى و رشوه آن را تهدید کند را دریافت کند.

استاندار تهران در خاتمه بیان داشت: یکى از واقعیت هاى تلخ اقتصاد ایران این است که هیچ نظم منطقى و عادلانه بر نظام مالیاتى کشور وجود ندارد.

   + مهدی زاده - ٦:۱٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧