سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. کاهش 35 درصدی قیمت مسکن در سطح کشور - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

کاهش 35 درصدی قیمت مسکن در سطح کشور

گزارش کیهان از کاهش 35 درصدی قیمت مسکن در سطح کشور

قیمت مسکن در تهران و شهرستانها سیر نزولی به خود گرفته و روز به روز بر دامنه کاهش آن افزوده می شود.
به گفته صاحبان مشاوران املاک در حال حاضر از خرید و فروش مسکن خبری نیست و مردم همچنان برای سقوط بیشتر قیمت مسکن انتظار می کشند.
سال گذشته وقتی رشد قارچ گونه بهای مسکن آغاز شد و در اوایل سال جاری به اوج خود رسید، اکثریت کارشناسان اقتصادی چنین تحلیل کردند که این «تب» و «التهاب» زودگذر است و برای مقابله با آن باید با تدبیر و برنامه ریزی حرکت کرد.
در همان زمان رئیس جمهور از دست های پیدا و پنهانی که قصد اخلال در اقتصاد را دارند خبر داد و اعلام کرد که دولت به عنوان مقابله با این تحرکات مذبوحانه و سوداگران فعالانه به میدان خواهد آمد.


«طرح مسکن مهر» و واگذاری زمین های 99ساله، جلوگیری از پرداخت وام های خرید مسکن توسط بانک های غیرتخصصی (به غیر از بانک مسکن که شرایط خاصی برای پرداخت وام دارد)، ساماندهی معاملات مسکن توسط اتحادیه های مشاوران املاک و... از جمله مهمترین طرح و برنامه های دولت برای مهار لجام گسیخته افزایش قارچ گونه قیمت مسکن است.
با اجرای این طرح ها ضمن کنترل قیمت مسکن، می توان انتظار داشت که در آینده ای نه چندان دور «مسکن» از یک کالای سرمایه ای خارج گشته و به یک کالای مصرفی مانند دیگر کالاهای رایج در جامعه تبدیل خواهد شد.
در این صورت است که مسئولان و نمایندگان مجلس و دیگر دست اندرکاران اقتصاد مسکن می توانند با برنامه ریزی دقیق و حساب شده برای تمامی افراد جامعه ایجاد سرپناهی مناسب را طراحی و اجرا کنند.
مهندس منوچهر خواجه دلویی معاون امور ساختمان و مسکن وزارت مسکن و شهرسازی ضمن تایید کاهش بهای زمین و مسکن در چند ماه اخیر افت شدید قیمت در این دوره را در طول 20سال گذشته در بازار مسکن بی سابقه و استثنایی عنوان کرد.
وی خارج شدن حجم سنگین از تقاضای بخش مسکن در قالب برنامه های دولت را از بازار مسکن علت اصلی کاهش بهای مسکن می داند.عدم خرید و فروش و راکد شدن قیمت مسکن در تهران و اکثر شهرهای بزرگ کشور یکی از مهمترین عوامل کاهش قیمت زمین محسوب می شود.
بسیاری از مشاوران املاک معتقد هستند که با توسعه مسکن مهر و عملیاتی شدن کد رهگیری می توان شاهد بیشتر کاهش قیمت ها بود.
اخذ مالیات از فعالان بخش خرید و فروش ملک براساس تصمیم وزارت امور اقتصادی و دارایی در چارچوب اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده از دیگر طرح های دولت در حذف بازار سوداگری مسکن است، که امید می رود با اجرای آن قیمت ها متعادل شود.
«محمدحسین جبلی» - رئیس اتحادیه املاک شمیرانات - با اعلام این که مسکن در این منطقه بین 30 تا 40 درصد افت قیمت داشته است افزود: هم اکنون مسکن با افت قیمت بین 700 تا 2 میلیون تومان طی ماه اخیر به فروش می رسد.
وی اضافه کرد: با توجه به کاهش قیمت مسکن؛ هیچ خرید و فروشی نمی شود.
قمی - رئیس اتحادیه مشاوران املاک قم - با اشاره به این که قیمت مسکن در استان قم 30 درصد کاهش یافته است افزود: هم اکنون هیچ خرید و فروشی نمی شود.
به گفته قمی در استان قم عرضه مسکن زیاد و در مقابل تقاضا بسیار پایین است که این امر سبب شده تا کاهش قیمت زمین را در پی داشته باشد.
همچنین مسئولان و دست اندرکاران اتحادیه مشاوران املاک، در دیگر استانها ضمن تایید رکود حاکم بر خرید و فروش مسکن اعلام داشته در برخی از نقاط شهری حتی تا میزان 50 تا 60 درصد بهای مسکن کاهش یافته است.
کارشناسان اقتصادی علت اصلی کاهش بهای مسکن را اجرای طرح های دولت بخصوص طرح مسکن مهر و قانونمند کردن خرید و فروش و همچنین ساماندهی طرح مشاوران املاک و کاهش قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی عنوان می کنند.
تاثیر ساماندهی
قیمت مسکن در کشور بین 20 تا 35 درصد کاهش یافته و این کاهش قیمت ادامه خواهد داشت.
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: کاهش قیمت مسکن بحثی جهانی است. و در داخل نیز به علت ساماندهی معاملات املاک قیمت بین 20 تا 35 درصد کاهش یافته است.
قلی خسروی یادآور شد: در گذشته هر فردی که مقداری اطلاعات در این حوزه داشت وارد کار معامله مسکن می شد و قراردادی نیز تنظیم می کرد که بعد فروشنده و یا خریدار دچار مشکل می شد. وی گفت: فردی ساختمان می ساخت و یک دفتر فروش کنار آن ایجاد می کرد و اقدام به فروش ملک می کرد، با هر قیمتی که مدنظرش بود ملک را به فروش می رساند.
وی افزود: شرکت های ساختمانی نیز بعضاً بدین شکل اقدام به معامله مسکن می کردند و یک نابسامانی در خرید و فروش مسکن بوجود آمده بود.
قلی خسروی خاطرنشان ساخت: از اول تیر ماه سال جاری موضوع کدرهگیری و ساماندهی املاک و مستغلات به وزارت بازرگانی ارائه و با تایید دولت و مصوبه ای که در این زمینه ارائه شد، معامله مسکن در کشور و بخصوص در تهران سامان خواهد گرفت. وی با اشاره به وجود 17هزار مشاور املاک در تهران و 65هزار مشاور املاک در کل کشور گفت: صلاحیت کلیه مشاوران املاک از طریق امتحان تخصصی در اداره ثبت و تایید اداره اماکن نیروی انتظامی به اتحادیه اعلام خواهد شد و اتحادیه پروانه کسب و مجوز کار به افراد ارائه می دهد. قلی خسروی گفت: پس از ارائه مجوز یک کد رهگیری به مشاور املاک داده می شود تا وی بتواند کلیه معاملات را از طریق این کد بوسیله رایانه انجام دهد. سامانه ای نیز تعریف شده که معاملات املاک از طریق این سامانه انجام خواهد شد.
وی تاکید کرد: این سامانه با اداره ثبت و شهرداری مرتبط است و اگر فردی ممنوع المعامله باشد یا سندی مشکل داشته باشد مشاور املاک نمی تواند اقدام به نوشتن معامله کند. وی گفت: گاهی اوقات دیده شده ملکی در بازداشت بوده و یا فضای سبز و کاربری دیگری غیر از مسکونی یا تجاری داشته که چون مشاوران املاک بی خبر بودند اقدام به تنظیم سند می کردند ولی با کد رهگیری که از اول آذرماه قابل اجراست کلیه این موارد از بین خواهد رفت. وی با اشاره به همه این موارد گفت: قیمت مسکن در همین رابطه در تهران و کل کشور در حال کاهش است و بین 20 تا 35 درصد این کاهش همچنان ادامه خواهد داشت. قلی خسروی با اشاره به سوداگری در خرید و فروش مسکن گفت: اگر تمام کشور را خانه کنیم با وجود سوداگری نمی توان قیمت ها را کنترل کرد، و همانطور که برخی کالاها احتکار می شود، مسکن نیز احتکار شده که با طرحهای اجرایی دولت جلوی این کار گرفته می شود و بشدت در قیمت ها تاثیرگذار خواهد بود. وی پیشنهاد کرد برای کنترل قیمت مسکن اتحادیه مشاوران املاک کشوری ایجاد شود.
کاهش 50درصدی
در شهرستانها
سیاست های حمایتی دولت در بخش عرضه بخش مسکن، باعث کاهش 20 تا 30درصدی قیمت در تهران و بیش از 50درصد در شهرستانها شد.
مقداد همتی کارشناس بخش مسکن با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: یکی از مهمترین سیاست های دولت که نقش اساسی در کنترل قیمت ها در بخش مسکن داشته است، حذف وام خرید و افزایش اعتبارات وام ساخت است. به گفته وی پیش از این وام های خرید باعث شده بود که سوداگری مسکن بسیار پررونق و دارای حاشیه سود سرشاری باشد و از اینرو مدام این بازار متورم می شد. همتی تصریح کرد: تاکید دولت بر سیاست های بخش عرضه مسکن باعث شده تا تولید و عرضه مسکن افزایش یابد و از این طریق قیمت ها کاهش یابد.
این کارشناس مسکن در بخش دیگری به اتخاذ سیاست های مالیاتی اشاره کرد و گفت: اجرای سیاست های مالیاتی بجا مثل مالیات بر نقل و انتقالات و مالیات بر خانه های خالی باعث شد علاوه بر افزایش عرضه، نظارت دولت براین بازار نیز بیشتر شود.
همتی همچنین به راه اندازی سامانه هوشمند املاک و مستغلات بصورت پایلوت از آذرماه اشاره کرد و گفت: بازار مسکن بجز سیاستگذاری و هدایت دولت نیاز به نظارت موثر و کارا دارد تا سوداگری در این بازار پرریسک قلمداد شود.
وی همچنین به طرح مسکن مهر و افزایش عرضه از طریق این سیاست اشاره کرد و اظهار داشت: با افزایش و تامین اعتبارات مسکن مهر، در حال حاضر عرضه افزایش یافته که بدین ترتیب به نظر می رسد با تداوم این سیاست و اجرای کامل این طرح باز هم قیمت ها کاهش یابد.
مردم نمی خرند
قیمت مسکن کاهش یافته و مردم نیز رغبتی به خرید نشان نمی دهند زیرا قیمت ها همچنان رو به کاهش است. محمد مسلم زاده کارشناس و مشاور املاک در تهران با اعلام این مطلب به خبرنگار کیهان گفت: برخی فروشندگان نیز که به پول و نقدینگی نیاز دارند با پایین آوردن قیمت ها حاضر به فروش ملک خود هستند ولی خریداری وجود ندارد. آنهایی هم که نیاز به پول ندارند مشتری ندارند تا بتوانند ملک خود را بفروشند.
وی با اعلام رکود در معاملات مسکن پیش بینی کرد قیمت ها هر روز نسبت به قبل پایین تر بیاید.
کاهش 35 درصدی
بهای مسکن
قیمت مسکن در کشور 30 تا 35 درصد کاهش یافته که بخشی از آن به دلیل ساماندهی معاملات مسکن اتفاق افتاده است.
محمد اعوانی مدیر پروژه طرح املاک و مستغلات کشور با بیان این مطلب گفت: با اجرای کد رهگیری در ثبت معاملات مسکن اعم از فروش، خرید و اجاره و رهن تعداد تخلفات این بخش کاهش چشمگیری پیدا می کند.
محمد اعوانی که با ایسنا گفت وگو می کرد یادآور شد: به همین منظور آموزش کد رهگیری در هر یک از استان های کشور آغاز شده است و مشاوران املاک 18 استان کشور تحت آموزش قرار گرفته اند که به زودی کار آموزشی 12 استان باقی مانده نیز به اتمام می رسد.
وی خاطرنشان کرد: 65 هزار مشاور املاک مجوزدار در سطح کشور فعال هستند که بیش از 90 درصد آنها آموزش استفاده از نرم افزار کد رهگیری در املاک و مستغلات کشور را دیده اند.
اعوانی با اشاره به این که کد رهگیری از اول آذرماه آغاز به کار خواهد کرد، گفت: از این تاریخ به بعد هرگونه فروش، خرید و اجاره و رهن مسکن در مشاوران املاک با کد رهگیری انجام می شود، در غیر این صورت قانونی تلقی نمی شود.
وی گفت: با تحقق این سامانه، زمینه برای تخلفات از بین می رود و به علت رفع معضلات بخش مسکن به سمت ارزانی خانه حرکت می کنیم.

   + مهدی زاده - ٦:۳۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧