سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. آمادگی ایران برای میزبانی مجمع جهانی اقتصاد با موضوع خلیج فارس - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

آمادگی ایران برای میزبانی مجمع جهانی اقتصاد با موضوع خلیج فارس

وزیر خارجه در گفتگو با فارس خبر داد:

آمادگی ایران برای میزبانی مجمع جهانی اقتصاد با موضوع خلیج فارس

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پیشنهاد ایران برای تشکیل مجمع جهانی اقتصاد در مورد خلیج فارس و خاورمیانه گفت: ایران آمادگی دارد در بحث خلیج فارس و خاورمیانه میزبان اجلاس منطقه‌ای مجمع جهانی اقتصاد باشد.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع جهانی منطقه اقتصاد در استانبول در گفتگو با خبرنگار فارس در خصوص نتایج این سفر اظهار داشت: در سفر کوتاه و چند ساعته به مجمع اقتصاد جهانی در استانبول هیئت ایرانی در دو میزگرد شرکت کرد و بحث‌هایی در خصوص بحران قفقاز، جاده ابریشم، خاورمیانه و آسیای مرکزی و دو حوزه‌ای که ایران پیرامون مسایل و تحولات آن نظراتی داشت شرکت کرد.


وی با بیان اینکه هیئت ایرانی در این نشست‌ها راهکارهای برون‌رفت از شرایط فعلی را در خصوص این موارد مطرح کرد به تشریح برخی از نظرات اعضای شرکت‌کننده در این میزگرد‌ها پرداخت.
وی با تاکید بر اینکه در بحران‌های به وجود آمده آمریکا فرصت‌طلبی کرد تا از بحران به نفع خود استفاده کند به تلاش‌های بوش در چند روز اخیر در موضوع تسریع در عضویت گرجستان در ناتو اشاره کرد و این عوامل را باعث تشدید این بحران‌ها دانست.
وزیر امور خارجه کشورمان راهکار حل مشکل قفقاز را منطقه‌ای عنوان کرد و اظهار داشت: ورود قدرت‌های فرامنطقه‌ای به این مسایل باعث پیچیدگی خواهد شد و ما تاکید داریم که این مشکلات با راهکار گفتگو حل گردد.
وزیر امور خارجه کشورمان ورود ناتو و آمریکا به بحران‌های منطقه‌ای را سازنده ندانست و گفت: البته اتحادیه اروپا می‌تواند با حمایت از مواضع مبتنی بر گفتگو در حل مشکلات منطقه‌ای کمک کند.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به برخی از بحث‌هایی که در خصوص جاده ابریشم در میزگردی مطرح شد اشاره کرد و اظهار داشت: جاده ابریشم در شرایط جدید ارتباطات و اتصالات منطقه‌ای می‌تواند مفهوم ایده جاده ابریشم بین کشورهای منطقه و ارتباط با دیگر کشورها باشد.
متکی با تاکید بر اینکه باید در ارتباطات منطقه‌ای عنصر همگرایی را تقویت و موانع آن را برطرف نمود تصریح کرد: فشارهای سیاسی برخی طرف‌های خاص در موضوع تعریف جدید از جاده ابریشم مبتنی بر همگرایی و منافع متقابل، نیازمند رفع موانع آن است.
وی با تاکید بر اینکه این منطقه در تعریف جهانی مناسبات یعنی جهانی شدن باید نقش موثری داشته باشد گفت: اگر امروز مشکلات دنیا جهانی شده این مشکلات راهکار جهانی مبتنی بر مشارکت جهانی را می‌طلبد.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پیشنهاد ایران برای تشکیل مجمع جهانی اقتصاد در مورد خلیج فارس و خاورمیانه گفت: ایران آمادگی دارد در بحث خلیج فارس و خاورمیانه میزبان مجمع جهانی اقتصاد باشد.

   + مهدی زاده - ٦:٢٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٧