سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی:
طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند
معرفی طرح تحول اقتصادی از سطح ملی باید به سطح منطقه‌ای، شهرستان‌ها و بخش‌ها برسد و به همین منظور برگزاری 30 همایش استانی با ریاست استانداران کشور در دستور کار قرار گرفته است.

 

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند، بلکه به دنبال این است که یارانه‌ها به صورت صحیح به گروه‌های هدف ارائه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از فارس، شمس‌الدین حسینی ظهر امروز در همایش تبیین طرح تحول اقتصادی که در تالار معصومیه استانداری قم برگزار شد،‌ تصریح کرد: معرفی طرح تحول اقتصادی از سطح ملی باید به سطح منطقه‌ای، شهرستان‌ها و بخش‌ها برسد و به همین منظور برگزاری 30 همایش استانی با ریاست استانداران کشور در دستور کار قرار گرفته است و امروز شاهد برگزاری دومین همایش تبیین طرح تحول اقتصادی در استان قم هستیم.


وی با بیان اینکه ایران اسلامی امروز به یک نظام مقتدر در سطح جهان و منطقه تبدیل شده تصریح کرد: اینکه ما بخواهیم دستاوردهای انقلاب را نادیده بگیریم نوعی ناشکری است،ولی در بخش اقتصاد با مقایسه دستاوردها با استعدادهای موجود کشوربه این نتیجه می‌رسیم که باتوجه به استعدادهای فراوان به دستاوردهای لازم دست نیافته‌ایم.
وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: در بررسی اقتصاد ایران به این نتیجه می‌رسیم که در ارتباط با متغیرهایی نظیر تورم، بیکاری، توزیع درآمد و... دارای ثبات نبوده‌ایم.
وی با اشاره به تدوین سند چشم‌انداز نظام گفت: طرح تحول اقتصادی با آسیب‌شناسی دقیق اقتصاد کشور و در راستای اهداف سند چشم‌انداز نظام شکل گرفته است. حسینی تأکید کرد: در شرایط کنونی در نظام برنامه‌ریزی برای ایجاد تحول در اقتصاد باید از رویکرد جامع به رویکرد حوزه‌های کلیدی تغییر نگرش داشته باشیم.
وی ادامه داد: در طرح تحول اقتصادی با توجه به مبانی علمی و واقعیت‌های اقتصاد ایران، هفت محور کلیدی در اقتصاد کشور شامل یارانه، مالیات، گمرک، بانکداری، ارزش‌گذاری پول، نظام توزیع کالاها و خدمات و بهره‌وری در نظر گرفته شده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه یارانه را یکی از مهم‌ترین محورهای کلیدی در اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود:‌ در شرایط کنونی 30 درصد از درآمد ملی کشور در قالب یارانه‌ها، خدمات و تخفیف‌ها به مردم ارائه می‌شود. وی تصریح کرد: در شرایط کنونی نظام پرداخت یارانه‌ها در کشور به گونه‌ای است که باعث انحراف فعالیت‌های اقتصادی می‌شود.
حسینی گفت: نظام پرداخت یارانه در کشور ما امروز در دنیا منسوخ شده است و ما باید سعی کنیم تا با مدیریت صحیح یارانه‌ها را به جامعه هدف خود ارائه کنیم. وی افزود: در نظام فعلی پرداخت یارانه‌ها کارآمد نیست و ما باید بتوانیم که نظام هدفمند توزیع یارانه را تدوین کنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند، بلکه به دنبال این است که یارانه‌ها به صورت صحیح به گروه‌های هدف ارائه شود.
وی در ادامه با اشاره به لایحه تدوین شده در راستای طرح تحول اقتصادی گفت: در این لایحه پیشنهادی باید قیمت‌ها در یک دوره زمانی سه ساله اصلاح شود و البته اصلاح قیمت‌ها افزایش هزینه‌های زندگی را به دنبال خواهد داشت و باید برای هفت دهک جامعه که قدرت انتقال این هزینه‌ها را ندارند،‌این افزایش هزینه‌ها جبران شود.
وی تأکید کرد: برای اینکه بتوانیم طرح تحول اقتصادی را به درستی در کشور اجرا کنیم، ما به همراهی مردم و حمایت اجرایی نیاز‌مندیم و برای موفقیت در این کار باید مهندسی انتظارات را تدوین کنیم.

   + مهدی زاده - ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٩ آبان ۱۳۸٧