سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. بحران جهانی به‌ بورس تهران رسید - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

بحران جهانی به‌ بورس تهران رسید

بیشترین کاهش شاخص در یک روز

بحران جهانی به‌ بورس تهران رسید

دنیای اقتصاد- یکی از ابعاد بحران اقتصاد جهانی کاهش شدید فعالیت‌های ساخت‌وساز به دلیل سقوط بازار مسکن است که خود باعث سقوط بی‌سابقه بازار فولاد شده است. دیروز بازگشایی نماد یک شرکت فولادی باعث سرایت این بعد از بحران به بورس تهران شد و شاخص بورس در یک افت بی‌سابقه، کاهشی معادل 580واحد را که عمده آن ناشی از این مساله بود، تجربه کرد.


رکورد بیشترین کاهش شاخص در یک روز شکست
بحران جهانی به بورس تهران رسید
گروه بورس- معصومه طاهرخانی: در شرایطی که مدیران سازمان بورس اوراق بهادار از عدم تاثیرپذیری بورس تهران از بحران مالی جهان سخن می‌گویند، روز گذشته بازگشایی نماد فولاد مبارکه پس از یک‌ماه‌ونیم توقف و در پی کاهش ناچیز (7درصدی) پیش‌بینی سود شرکت، عکس این مطلب را ثابت کرد.
در حقیقت بورس تهران دیروز شاهد بزرگ‌ترین رویداد بورسی مرتبط با قیمت‌های جهانی بود. «فولاد» که در حال حاضر به دلیل سقوط قیمت‌های جهانی و داخلی با افق نه چندان روشنی در رابطه با سودآوری مواجه است، با هجوم فروشندگان برای خروج از این شرکت روبه‌رو شد.
همه آنچه که یک بازار کم‌عمق دارد!
حالا اگر چند هفته بر فراز بورس‌‌های جهان باشیم، دلیل نمی‌شود که سقوط‌های تاریخی بورس تهران را در روز گذشته فراموش کنیم. اوضاع بورس تهران آن قدر ناخوش هست که حتی مدیران این بازار هم دیروز تصمیم گرفتند برای یک روز هم که شده، درصد نوسان را برای دو غول بازار یعنی «مخابرات» و «فولاد مبارکه» کنار بگذارند و تنها ناظر آنچه باشند که به عینه، در تالار شیشه‌ای در حال رخ دادن است.
افت‌های تاریخی «شاخص قیمت و بازده نقدی» از یک سو و «شاخص کل» از سوی دیگر هیچ پیغامی هم که نداشته باشد، نشان می‌دهد که کجای کاریم اگر از حال فکری برای این بازار کم‌عمق نکنیم، افت‌های سه‌رقمی در یک روز را نباید خیلی دور از انتظار ببینیم!
اشک «فولاد» هم درآمد!
اصلا صورت خوشی ندارد وقتی که می‌دانی قرار است شاهد چه فاجعه‌ای باشی و خود قدم در راه رسیدن به این اتفاق ناخوشایند بگذاری؛ ولی بازار با هیچ‌کس شوخی ندارد، حتی اگر قرار باشد بازار به استقبال بازگشایی از نمادی برود که روزی بزرگ‌ترین شرکت بورس از لحاظ ارزش روز بود. دیروز نماد معاملاتی «فولاد مبارکه» سرانجام بعد از
یک‌ماه‌ونیم بسته بودن، بازگشایی شد. حال اگر از کنار تعدیل منفی نه چندان با اهمیت 6 تومانی هم که بگذریم، افت قیمت جهانی فولاد آن قدر کافی هست که موجبات ناامیدی سهامداران تالار شیشه‌ای برای این سهم را فراهم کند.
این ناامیدی و بی‌انگیزگی نسبت به «فولاد»، البته تا آن جا در بورس تهران پیش می‌رود که تا قیمت 369 تومانی را به 224 تومان نرساند، آرام نمی‌گیرد.
معامله نزدیک 19 میلیون سهم «فولاد» جدای از اینکه 145 تومان قیمت سهم را پایین آورد، شاخص را هم بی‌نصیب نگذاشت. اگر بدانید که از 580 واحد افت شاخص در روز گذشته تنها 412 واحد آن دست‌خوشی بود که فولاد به بازار داده، تکلیف بازاری که روی تک‌سهم‌ها می‌چرخد، روشن می‌شود. حداقل و حداکثر بهایی که سهامداران حاضر شدند برای سهام «فولاد» بپردازند هم به ترتیب معادل 210 تومان و 250 تومان بود.
این هم دست‌خوش «بورسی»ها به «فولاد»!
سقوط دومین غول بورس تهران در روز گذشته تا آنجا پیش رفت که سازمان بورس هم تصمیم گرفت با حذف درصد نوسان، به داد این شرکت برسد. اصل داستان از این قرار است که مطابق رویه بورس تهران، چنانچه شرکتی تعدیل EPS بیشتر از 10درصد داشته باشد، محدوده نوسان آن باز می‌شود؛ امری که اگرچه در مورد فولاد برقرار نبود ولی بازار دیروز شاهد برداشته شدن محدوده نوسان این سهم بود.
تعدیل «فولاد» کمتر از 7درصد بود و اگر قرار بود براساس رویه‌های پیشین برخورد شود باید محدودیت دامنه برای فولاد اجرا می‌شد ولی بورسی‌ها به داد این سهم رسیدند و شرایط را برای به تعادل رسیدن قیمت آن فراهم کردند.
البته که این اقدام «بورسی‌»ها قابل تحسین است، چرا که اگر این کار انجام نمی‌شد، بعید نبود که سهم در صف‌های فروش غرق شده و مشمول گره شود. در واقع «سازمان» نقدشوندگی سهم «فولاد» را بر افت بیش از 400 واحدی شاخص ترجیح داد.
جوایزی که سوخت شدند!
فعلا که تکلیف فولاد روشن است و ظاهرا هم قرار نیست تا اطلاع ثانوی خبر مثبت خاصی روی این سهم اتفاق بیفتد. اما این طرف ماجرا این را هم بشنوید که سهام فولاد مبارکه‌ای که صادرکنندگان به عنوان «جایزه صادراتی» گرفته بودند، هم وارد زیان شد. قیمتی که هر سهم فولاد مطابق آن به سفره صادرکنندگان رفت معادل 320 تومان بود که با احتساب گرفتن سود 50 تومانی مجمع، بهای تمام شده هر سهم برای آنها در نهایت 270 تومان بود. ولی قیمت بسته شده دیروز فولاد که 224 تومان بود، ورق را طوری برگرداند که صادرکنندگان همین حالا 46 تومان در زیان هستند!
«مخابرات» و سودهایی که پیش‌خور شدند...
نوبتی هم که باشد، نوبت به «مخابرات» می‌رسد که دیروز بعد از «فولاد» دومین شرکتی باشد که شاخص باید بخشی از 580 واحد افت خود را مدیون او باشد.تعدیل‌های مثبتی که مخابرات در سود تلفیقی و سود شرکت اصلی خود هم داشت، باعث نشد که در مجموع، شاخص را 128واحد منفی نکند. قیمت «اخابر» در روز گذشته از 185 تومان به 169تومان رسید و این هم یعنی 16تومان سقوط قیمت در یک روز!
نکته جالب در مورد سهام اولین شرکت بورس، باز و بسته شدن نماد این شرکت در یک روز بود. در واقع سازمان بورس ابتدای ساعت معاملاتی دیروز نماد مخابرات را برای تعدیل EPS متوقف کرد و تا نیم ساعت قبل از پایان ساعت معاملات هم باز کرد.
شاید این اتفاق، دومین اقدام قابل‌تامل و در عین حال مثبت سازمان بورس در روز گذشته محسوب می‌شود.البته تعدیل مثبتی هم که مخابرات اعلام کرد، سود تلفیقی 86 را از 240ریال به 250ریال یعنی 4درصد ناقابل، افزایش داد. از طرفی سود شرکت اصلی هم که 31ریال پیش‌بینی شده بود در صورت‌های حسابرسی شده به 80ریال ارتقا یافت تا این گونه رشد 158درصدی برای این تعدیل ثبت شود.در همین حال براساس صورت‌های حسابرسی شده، سود قابل تقسیمی که مخابرات می‌تواند براساس صورت‌های تلفیقی میان سهامداران خود تقسیم کند، برابر 176ریال است، در حالی که این عدد برای شرکت اصلی معادل 90ریال است.حال اینکه کدام عدد باید تقسیم شود، چیزی است که قانون مشخص کرده و آن هم ملاک قراردادن سود شرکت اصلی است به شرط آن که از سود تلفیقی بیشتر نباشد. به زبان ساده‌تر هم یعنی همان 90ریال!حال اگر همه این جریانات را کنار بگذاریم به گفته‌های حسابرس مخابرات می‌رسیم که در گزارش خود به صراحت عنوان کرده که مخابرات به دلیل کسری ذخایر مالیاتی اصلا سودی ندارد که تقسیم کند.تکلیف سود سال 86 که روشن است ولی با رویه‌ای که دولت در تقسیم سود شرکت‌های تابعه «اخابر» در پیش گرفته شده، سهامداران باید بخشی‌از سود سال 87 را هم فراموش کنند. چرا که ظاهرا سودهایی که در شرکت نبوده، تقسیم شده و به قول بازاری‌ها، سود سال‌های بعد از هم‌اکنون پیش‌خور شده است.
خودمان گره را کورتر می‌کنیم!
سقوط‌های چند گانه تا آنجا ادامه یافت که قیمت جهانی مس هم در زیر 4هزار واحد غرق شد. البته «ملی مس» تنها نماد مسی بورس تهران باید از برخی سهامداران خود ممنون باشد که دیروز به دادش رسیدند. دیروز برخی از سهامداران این شرکت یا به عبارت دیگر برخی فعالان بازار سرمایه‌، آن اندازه سهام این شرکت را خریدند تا 10 روز دیگر این سهم در گره نیفتد. یک‌‌میلیون و 400هزار سهم هم یعنی خرید سهام مس تا نصف حجم مبنا، حال اگر چه این اقدام تا 10 روز دیگر مس را در گره نمی‌اندازد، ولی روشن است که گره مس را کورتر کرده است.
صدای پای شاخص 9هزار واحد می‌آید!
سقوط‌های تاریخی شاخص‌های دوگانه بورس تهران دیروز در ذهن تاریخی بسیاری از معامله‌گران ثبت شد.این رکورد برای شاخص «بازده نقدی و قیمت» معادل 2هزار و 333 واحد بود که در نهایت عدد این شاخص را از 43هزار و 982 واحد به 41هزار و 648 واحد رساند.
شاخص قیمت هم با 580 واحد افت از 10هزار و 929 واحد به 10هزار و 349 واحد رسید.بازدهی بورس را هم کلا فراموش کنید، فکر نمی‌کنم 1/15 درصد جذابیتی برای هیچ سرمایه‌گذاری داشته باشد. ارزش بورس تهران نیز دیروز با 3217میلیارد تومان(2/3 میلیارد دلار) کاهش به کمتراز 5/57میلیارد دلار رسید.با توجه به بازگشایی زودهنگام نمادهای سنگ آهنی و تصحیح قیمت شرکت‌های مشمول گره معاملاتی، صدای پای شاخص 9هزارواحدی بیش‌از پیش شنیده می‌شود.

   + مهدی زاده - ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧