سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. فراریان مالیاتی اعتراض کنندگان اصلی به مالیات بر ارزش افزوده - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

فراریان مالیاتی اعتراض کنندگان اصلی به مالیات بر ارزش افزوده

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: کسانی بیشترین واکنش را به مالیات بر ارزش افزوده نشان دادند که بیشترین فرار مالیاتی را داشتند.
علی اکبر عرب مازار در گفت وگو با فارس در ادامه اظهار داشت: نمی خواهم اسم ببرم، می خواهم بگویم کاملا مشخص است. این قانون چندان پیچیده نیست. زمان بررسی برخی فعالان اقتصادی که می گفتند این قانون به ضرر ما است، مجلس نیز می گفت کدام ماده آن ضدتولید است، بگوئید ما آن را حذف کنیم، مجلس برای آنان جلسه گذاشت. برخی به هر حال با شفافیت در اقتصاد مخالفند.


وی در پاسخ به این سؤال که فکر می کنید مخالفان شفاف شدن فعالیت هایشان چقدر در موضعگیری های اخیر نقش داشتند گفت:
من مسئول پیدا کردن دست های پشت پرده نیستم. مسلما وقتی ماجرایی پیش می آید، ممکن است عده ای جلو بیفتند. اینکه بگویم فلان صنف بود، چنین اطلاعی ندارم ولی وقتی صفحات روزنامه ها را نگاه می کردم به درستی ماجرا مشخص بود.
عرب مازار ادامه داد؛ من اسم نمی برم. اما بودند کسانی که در مجلس آمدند و گفتند دولت چقدر از این قانون تقاضای کسب درآمد دارد. ما این درآمد را تامین می کنیم، چه نیازی دارید که خود را به این دردسر بیندازید.
وی درخصوص سهم اقتصاد زیرزمینی از اقتصاد ایران گفت: این بحث سنگین و پیچیده ای است ولی من سعی می کنم مشخص بگویم. در بخش مطالعات اقتصادی می گوییم چقدر از اقتصاد شفاف است، در یک برآورد می گویند چقدر نیروی کار ثبت نام شده داریم؟ می بینیم 30 درصد نیروی کار ما نامشان در هیچ جا ثبت نام نشده است. بنابراین گفته می شود 30 درصد اقتصاد پنهان است.
رئیس سازمان امور مالیاتی در رابطه با نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی اظهار داشت: نسبت T به GDP (مالیات بر تولید ناخالص داخلی) ما 7.9 تا 8 است و این هدف برنامه چهارم بوده است. یعنی هدف برنامه چهارم این بوده است که T به GDP به 8 برسد.
علی اکبر عرب مازار همچنین از اصلاح قانون مالیات های مستقیم خبر داد و به خبرگزاری برنا گفت: وزارت اقتصاد اصلاح قانون مالیات مستقیم را همراه با بازنگری قانون مالیات به مجلس تقدیم می کند که پس از تصویب به دولت برای اجرا ابلاغ خواهد شد.
معاون وزیر اقتصاد همچنین گفت: وزارت مسکن مسئول تدوین لایحه مالیات بر واحدهای مسکونی خالی و ارایه آن در قالب طرح تحول اقتصادی به هیئت دولت شد.
وی درخصوص ابلاغ قانون مالیات بر واحدهای مسکونی خالی اظهار داشت: این لایحه هم اکنون با مسئولیت وزارت مسکن بررسی و تدوین می شود و سازمان امور مالیاتی تنها عضو این کارگروه است.

جهت رویت متن کامل مصاحبه روی لینک زیر کلیک کنید

متن کامل مصاحبه

   + مهدی زاده - ۱:۱٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧