سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. آئین‌نامه تسهیل دسترسی نوآوران به امکانات و خدمات علمی ابلاغ شد - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

آئین‌نامه تسهیل دسترسی نوآوران به امکانات و خدمات علمی ابلاغ شد

با تصویب هیئت وزیران؛

آئین‌نامه تسهیل دسترسی نوآوران به امکانات و خدمات علمی ابلاغ شد

در سال نوآوری و شکوفایی، هیئت وزیران به منظور رشد و تقویت نوآوری در کشور، دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری را موظف کرد امکان استفاده نوآوران از امکانات و خدمات علمی و فنی خود از جمله منابع و تجهیزات پژوهشی و تحقیقاتی، امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی و مشاوره علمی و تخصصی را تسهیل کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران، در پی تصویب آئین‌نامه تسهیل دسترسی نوآوران به امکانات و خدمات علمی و فنی که بنا به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت، همه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری را موظف کرد امکان استفاده نوآوران از امکانات و خدمات علمی و فنی خود را فراهم کنند.
بر اساس این آئین‌نامه، منظور از نوآوران، صاحبان ایده‌های نو است که ایده آنها به صورت بالفعل به نتایج معینی دست یافته یا بالقوه ظرفیت آن را داشته باشد که تشخیص آن بر عهده دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و نظارت آن با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
همچنین طبق آئین‌نامه فوق، امکانات و خدمات علمی و فنی شامل منابع و تجهیزات پژوهشی و تحقیقاتی (مانند کتابخانه‌ها، اینترنت و دیگر پایگاه‌های اطلاع رسانی و نظایر آنها)، فضا، امکانات و مواد آزمایشگاهی و کارگاهی، خدمات تجهیزات پیشرفته و تخصصی مانند انجام آزمایش‌ها، نتایج مطالعات و پژوهش‌های مرتبط با ایده مطابق مقررات، بازدید از کارخانجات، تأسیسات، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و نظایر آن، راهنمایی و مشاوره علمی و تخصصی و سایر امکانات و خدمات دستگاه‌ها که نقش مستقیم در تکمیل نوآوری مشمولان این آئین‌نامه دارد، می‌‌شوند.


در همین راستا، دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری پس از دریافت درخواست متقاضی، جنبه‌های علمی و فنی طرح یا ایده را به لحاظ نوآورانه بررسی و در صورت تأیید، در باره ارائه انواع امکانات و خدمات مورد تقاضا و مدت آن حداکثر ظرف یک ماه تصمیم‌گیری کرده و نتیجه را به اطلاع متقاضیان می‌رسانند.
در صورت درخواست نوآور، دستگاه‌ها می‌توانند مدت استفاده از امکانات و خدمات توسط وی را تمدید کنند ضمن اینکه نوآوران موظفند دقت کافی در بهره‌برداری صحیح از امکانات، تجهیزات و خدمات علمی و فنی مراکز به عمل آورند و ضوابط مراکز در خصوص حفاظت از اموال و تجهیزات و جنبه‌های ایمنی، بهداشتی و امنیتی را رعایت کنند و در صورت اتلاف یا تقصیر، مسئولیت خسارت‌های وارده بر عهده آنها بوده و نسبت به ادامه کار ایشان تصمیم‌گیری خواهد شد.
همچنین طبق این آئین‌نامه، حفظ اسرار نوآوری توسط دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات، مسئولان و کسانی که ضرورتا از مفاد آن در مراحل بررسی مطلع می‌شوند، ضروری است و مالکیت فکری دستاوردهای نوآوران متعلق به خودشان است، مگر آنکه پیش از شروع فعالیت، توافقنامه کتبی میان نوآور و دستگاه نسبت به مالکیت فکری دستاورد ناشی از ایده صورت گرفته باشد که در این صورت مطابق مفاد قرارداد عمل خواهد شد.
گفتنی است معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این آئین‌نامه را سالانه در بودجه‌های سنواتی لحاظ می‌کند و این اعتبارات بنا به پیشنهاد معاونت مذکور و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، از محل اعتبارات پیش‌بینی نشده، به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.
در همین راستا، دستگاه‌ها موظفند هر سال گزارش عملکرد مربوط به خود را در خصوص این آئین‌نامه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه می‌کنند و دستگاه‌هایی که بیشترین و بهترین امکانات و خدمات را به نوآوران ارائه نمایند، بنا به پیشنهاد این معاونت، مورد تشویق رئیس جمهور قرار می‌گیرند.
این آئین‌نامه در تاریخ 15/7/1387 از سوی دکتر پرویز داودی، معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.

   + مهدی زاده - ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧