سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. دولت ضوابط نحوه محاسبات مالی و موارد معافیت‌های اتباع خارجی را اصلاح کرد - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

دولت ضوابط نحوه محاسبات مالی و موارد معافیت‌های اتباع خارجی را اصلاح کرد

دولت ضوابط نحوه محاسبات مالی اتباع خارجی همچون مسائل مربوط به تعیین حقوق، مزایا، مالیات، عوارض و ارز و همچنین موارد معافیت‌ اتباع خارجی از عوارض و مالیات حقوق را اصلاح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی و به منظور ایجاد هماهنگی در نحوه محاسبه حقوق و مزایای اتباع خارجی و ضوابط استفاده از ارز توسط آنان و چگونگی منظور نمودن هزینه های غیرقابل پیش بینی در زمان انعقاد قرارداد کار، مقررات نحوه محاسبه حقوق اتباع خارجی، موضوع مصوبه شماره 22231/ت36023هـ مورخ 17/2/1386، را اصلاح کرد.
بر اساس مصوبه جدید دولت، در مورد اتباع خارجی شاغل در شرکتها و مؤسسات طرف قرارداد با دستگاهها و نهادهای عمومی و دولتی، مأخذ محاسبه، حقوق اعلام شده از طرف دستگاهها و نهادهای عمومی و دولتی حسب مورد خواهد بود، در غیر این صورت، با توجه به سوابق در سطح شغل مربوط و در مقایسه با سطح اشتغال اتباع ایرانی محاسبه خواهد شد.


بر اساس این مصوبه،‌ شرط مندرج در مصوبه قبلی درباره این که حقوق و مزایای اتباع خارجی شاغل در کشور نباید در هر صورت کمتر از حداقل دستمزد اعلام شده توسط وزارت کار باشد، حذف شد و معیار تعیین حقوق، توجه به سوابق در سطح شغل مربوط و در مقایسه با سطح اشتغال اتباع ایرانی خواهد بود.
بر اساس بخش دیگری از مصوبه جدید دولت، همچنین 8 مورد معافیت‌های اتباع خارجی از محاسبه مالیات و عوارض مربوط به اتباع خارجی، تعیین شد.
بدین ترتیب، مبلغان اقلیت‌های دینی که پس از تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه کار دریافت می‌کنند و اتباع خارجی شاغل در دفاتر نمایندگی بانکهای خارجی مستقر در کشور (منوط به تایید بانک مرکزی) از ضوابط نحوه محاسبه حقوق و مزایا و عوارض مربوط به اتباع خارجی معاف شده‌اند.
همچنین کارشناسان و تکنسین‌های خارجی که فقط به منظور نصب‌، راه‌اندازی و آموزش تجهیزات وارد کشور می‌شوند حداکثر برای 2ماه از ضوابط مربوط به اتباع معاف هستند ولی در صورت نیاز به حضور بیشتر با تایید وزارت کار و امور اجتماعی، مدت معافیت آنان حداکثر تا 3ماه قابل تمدید است.
این مصوبه همچنین مقرر می‌دارد که اتباع خارجی دارای همسر ایرانی (به استثنای اتباع افغانی) درمدت زوجیت از کلیه عوارض مربوط معاف هستند. اما در مورد اتباع افغانی دارای همسر ایرانی شرط زمانی تعیین شده که بر اساس آن، آن دسته از اتباع افغانی دارای همسر ایرانی در شرایطی از ضوابط فوق، معاف هستند که که ازدواج رسمی آنان تا تاریخ 1/7/1385 صورت گرفته و به تایید وزارت کشور رسیده باشد.
دیگر موارد معافیت‌های اتباع خارجی به صاحبان سرمایه و یا سهامداران شرکتهای سرمایه‌گذار خارجی مربوط می‌شود البته مشروط به این که حداقل آورده هر یک از صاحبان سرمایه و یا سهامداران (با ارائه تاییدیه از وزارت امور اقتصادی و دارایی) کمتر از300هزار دلار نباشد.
همچنین، اتباع خارجی دارای اقامت قانونی بیشتر از پانزده سال با تأیید نیروی انتظامی و استادان خارجی که در دانشگاههای داخل فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دارند دیگر موارد مشمول معافیت از ضوابط تعیین حقوق و عوارض اتباع خارجی هستند. این مصوبه در تاریخ 9/7/1387 از سوی دکتر پرویز داودی، معاون اول رئیس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.
گفتنی است سایر موارد مندرج در مصوبه موضوع مصوبه شماره 22231/ت36023هـ مورخ 17/2/1386، همچنان به قوت خود باقی است. بر این اساس، در صورتی که تبعه خارجی، اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را تسلیم مقامات مالیاتی کشور متبوع خود نموده و رونوشت آن را به تایید سفارت ایران برساند، با ارائه آن به وزارت کار و واحد مالیاتی مربوط، ارقام مندرج در اظهارنامه مالیاتی مذکور،‌ملاک محاسبه عوارض و مالیات قرار می‌گیرد.
همچنین، مبنای محاسبه عوارض و مالیات حقوق اتباع خارجی که به استناد اصل (82)قانون اساسی و با رعابت شرایط ماده 127 قانون کار به استخدام بخش دولتی درآمده‌اند، میزان حقوق و مزایای پرداختی توسط دستگاه دولتی است. بعلاوه، ‌شرایط مقرر در قراردادهای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف که به تصویب مجلس رسیده است، صرفاً درباره مالیات نسبت به اتباع دولت‌هایی که با ایران دارای قراردادهای موصوف هستند، رعایت می‌شود.

   + مهدی زاده - ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧