سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. ماموریت رییس جمهور به مدیران بانکی برای طراحی مدل اسلامی – ایرانی اقتصاد کشور - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

ماموریت رییس جمهور به مدیران بانکی برای طراحی مدل اسلامی – ایرانی اقتصاد کشور

در آیین معارفه رییس کل جدید بانک مرکزی صورت گرفت
ماموریت رییس جمهور به مدیران بانکی برای طراحی مدل اسلامی – ایرانی اقتصاد کشور

 


رییس جمهور تاکید کرد : هنر مدیران و کارشناسان بانکی آن است که در طراحی اقتصادی کشور ، با استفاده از الگوهای اسلامی – ایرانی به توسعه و تحول دست یابیم .
دکتر محمود احمدی نژاد صبح امروز(دوشنبه) در مراسم تودیع رییس کل پیشین بانک مرکزی و معارفه رییس کل جدید این بانک با بیان اینکه تحریم های بانکی نظام سلطه یک فرصت برای اقتصاد ایران است، تاکید کرد: بایدمدل نظام بانکی عادلانه در کشور طراحی شود.
وی با اشاره به بحران نظام مالی کنونی دنیای سلطه و احتمال سرایت این بحران به دیگر کشورها تصریح کرد: ‌هنر مدیران بانکی ما این است که بتوانند این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند.


رییس جمهور خاطرنشان کرد:‌همچنان که ما در گذشته توانستیم خود را زیر یوغ نظام سیاسی استعمار آزاد کنیم ، امروز نیز می توانیم خود را از چنبره سلطه اقتصادی آنان آزاد کنیم.
وی با بیان این که فرصت های تاریخی از دل تهدیدهای تاریخی به وجود می آید، خاطر نشان کرد: اطمینان دارم که کارشناسان نظام بانکی توانایی و ظرفیت طراحی مدل سیستم عادلانه بانکی را دارند و البته دهها تن از روسای دولت های دیگر نیز اعلام آمادگی کرده¬اند که در صورت طراحی این مدل توسط کارشناسان ایرانی، آماده الگوگیری از ما و پیوستن به این شیوه هستند.
رییس جمهور با اشاره به تحریم های بانکی نظام سرمایه داری علیه جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ این بهترین فرصت است که سیستم بانکی ما از اختاپوس نظام بانکی دنیای سلطه، نجات یابد.
رییس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به بحران مالی آمریکا گفت: آخر خط سرمایه داری این است که امروز می بینیم قله های سرمایه داری با بن بست مطلق مواجه شده است.
دکتر احمدی نژاد افزود:‌ هنر مدیران و کارشناسان بانکی این است که بتوانند اقتصاد کشور را به گونه ای طراحی کنند که بتوانیم با الگوی اسلامی و ایرانی خود به توسعه و تحول دست یابیم.
وی افزود:‌ برخی می گویند ما نمی توانیم با استفاده از توانایی و طراحی های خود در عرصه اقتصادی به موفقیت برسیم اما من اعتقادی به این نوع اظهارنظرها ندارم و معتقدم نظام بانکی کشور می تواند با الگوبرداری از توسعه ایرانی و اسلامی مدلی را طراحی کند که خواسته ها و مطالبات به حق مردم را پاسخ دهد.
دکتر احمدی نژاد گفت:‌ این خواسته من و ملت ایران از نظام بانکی کشور است.
وی با انتقاد از عملکرد نظام بانکی کشور در برخی بخش ها گفت:‌ ما خوب مدیریت نمی کنیم ، اگر خوب مدیریت می شد و منابع و تسهیلات اعطایی به موقع بازگردانده می شد امروز شرایط ما به گونه ای دیگر بود.
دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: در یکسال گذشته تسهیلات کمتری به مردم پرداخت شد اما متوسط تسهیلات پرداختی به برخی افراد چندین برابر شد و میزان معوقه های آنان نیز دو برابر افزایش یافت.
وی افزود: برخی با فرافکنی اعلام می کردند که چون نرخ سود تسهیلات کم است به همین دلیل میزان معوقه ها افزایش یافته است.
رییس جمهور با رد این اظهارنظرها گفت:‌ اگر چنین باشد باید در کشورهایی که میزان نرخ سود آنها صفر است مردم بدهی های خود را پرداخت نکنند.
دکتر احمدی نژاد خطاب به مدیران بانکی گفت: هنر شما این است که منابع معدود در اقتصاد کشور را خوب مدیریت کنید و بدانید که بدترین وضعیت برای سیستم بانکی این است که سیاست زده شویم. از امروز همه باید مراقبت کنیم که چنین اتفاقی نیفتد.
وی در ادامه افزود:‌ شما باید بدانید زمانی که تعداد زیادی از مردم برای مبالغ ناچیزی از تسهیلات پشت درب بانک ها معطل می مانند، برخی مبالغ کلانی تسهیلات می برند و آن را بر نمی گردانند و به سیستم بانکی کشور دهن کجی می کنند. ‌ این موارد است که آرامش اقتصادی در کشور را بر هم می زند چرا که ملت ما هوشیار است.
احمدی نژاد اضافه کرد: مدیران بانک توجه داشته باشند که مدلهای اقتصادی خوبی را بر اساس اصل 44 طراحی کنند.
رییس جمهور با بیان این که قبلا به برخی از سران کشورها در خصوص بحران اقتصادی دنیای سلطه هشدار داده بودم، تصریح کرد:‌ نظام سرمایه داری پایان خوشی ندارد چون بر اساس بی عدالتی شکل گرفته و در ذاتش، انهدام نهفته است.
وی با بیان این که برخی ها معتقدند بازار آزاد، خود مکانیزم رابطه عرضه و تقاضا را طراحی می کند، گفت: این یک دروغ بزرگ است چرا که این تفکر فضای بازار را به نفع دزدها و متخلفین شکل می¬دهد.
وی با اشاره به تصویب 700 میلیارد دلار از سوی کمپانی های آمریکا برای نجات بحران مالی این کشور، گفت:‌ این خود دخالت دولت در امر عرصه اقتصادی است.
دکتر احمدی نژاد افزود:‌ ما باید ادبیات اسلامی را برای مدلهای اقتصادی خود الگو کنیم چرا که به طور یقین اگر مسائل حرام وارد عرصه اقتصاد شود اقتصاد را به ورطه نابودی می کشاند.
وی با بیان این که نظام بانکی کنونی ما در انحصار است، افزود:‌ نباید به مردم دروغ بگوییم و اعلام کنیم که با ایجاد چندین بانک خصوصی ما از انحصار خارج شده ایم.
احمدی نژاد افزود: ‌در سیستم بانکی کنونی روابط طوری تعریف شده است که در انحصار عده ای خاص است و تنها‌ آنها می توانند به سمت استفاده از بانکهای خصوصی بروند. هنر شما این است که این مدل را عوض کنید.
وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از معوقه بدهی ها در بانک ها گفت: چرا باید معوقه در نظام بانکی اینقدر زیاد باشد.
دکتر احمدی نژاد گفت: من انتظار کارهای پیچیده از کارشناسان و مدیران بانک ها را ندارم. انتظار ما این است که همین پول ها را پس بگیرید و در اختیار کسانی که نیاز به تسیهلات دارند بگذارید.
وی همچنین از کارشناسان نظام بانکی کشور خواست تا گزارش ها و تحلیل های اقتصادی بسیار عمیق از وضعیت اقتصادی کشور داشته باشند و تاکید کرد: نباید گزارش های شما با چند سند نقض شود چرا که این، اعتبار نظام اقتصادی را از بین می برد.
وی افزود:‌ اظهارنظر های شما باید دقیق و قابل اعتماد برای تمام کشور و چراغ راهنمای فعالان اقتصادی و مردم باشد.
رییس حمهور در بخشی دیگر از سخنان خود خطاب به مدیران و کارشناسان بانک ها گفت: ای کاش در سفرهای استانی، شما همراه ما می آمدید و از نزدیک حرفها و خواسته های مردم را می شنیدید ،چرا که باعث می شد نظرات و طراحی های شما عوض شود و آن وقت محال است که برخی از بانک ها به سمت خرید و فروش و داد و ستد برای کسب سود بیشتر بروند.
وی در ادامه تاکید کرد: در تمامی نقاط ایران بروید و حرف تولید کننده،‌‌ کشاورز و دامدار را بشنوید تا با نیازها و خواسته های واقعی مردم بیشتر آشنا شوید.
رییس جمهور با انتقاد از برخی سوء استفاده ها در نظام بانکی کشور گفت: چرا باید چنین باشد که وقتی یک نفر 110 میلیارد تومان پول از سیستم بانکی کشور در قزوین و تهران دریافت می کند و به جای کار در بخش تولید آن را وارد داد و ستد املاک و زمین می کند و زمانی که رییس دادگستری به مدیرعامل بانک می گوید از این شخص که حاضر نیست بدهی های معوقه خود را پس بدهد شکایت کنید وی اعلام می دارد اگر من این کار را انجام بدهم مشتریان بانک از دست می رود. ؟ آیا چنین مشتری از دست رود بهتر است یا مردم؟
رییس جمهور در ادامه از مدیران بانک خواست تا دست برخی از سودجویان را از سیستم بانکی کشور قطع کنند و از آنان خواست بدون کوچکترین ملاحظه ای معوقه های بانک را نزد هر شخص یا نهاد دولتی که باشد باز ستانند.
وی خطاب به مدیران گفت:‌ من نمی دانم شما از چه می ترسید ولی از شما می خواهم که کلیه معوقه¬های بانک را نزد هر نهاد دولتی، شخص و یا صنفی حتی اگر آنها از اسامی مقدس هم استفاده کرده باشند، هست پس بگیرید و در صورت نداشتن منابع مالی، کارخانه و یا هر چیز دیگری که دارند را بر اساس قانون و صیانت از حقوق مردم توقیف کنید.
دکتر احمدی نژاد در پایان با تقدیر از تلاش های مدیران بانک ها برای مقابله با تحریم های خارجی گفت: تلاش های شما در این عرصه ستودنی است و من به نوبه خود از شما تشکر می کنم.
رییس جمهور خطاب به مدیران بانک ها گفت:‌‌ من همه شما را دوست دارم و بدانید حرفهای امروز من خواسته شخصی من نیست بلکه مطالبات به حق ملت ایران است.
وی همچنین با تقدیر از خدمات آقای مظاهری رییس کل سابق بانک مرکزی گفت: وی از مدیران خوب و توانمند کشور است و با بخشی از صحبت های وی در خصوص سیستم نظام پولی و مالی کشور موافقم اما بخشی از نظرات وی منتقدان جدی دارد.
دکتر احمدی نژاد همچنین آ‌قای بهمنی رییس کل جدید بانک مرکزی را از مدیران خوب و توانمند کشور دانست و گفت: آقای بهمنی کسی است که بنا به اظهارات خودش کار بانکی را از پایین ترین سطوح آ‌غاز کرده و پس از سالیان متمادی کار و تلاش در این عرصه به توانمندی های قابل قبولی رسیده است.
وی اظهار امیدواری کرد که با حضور بهمنی و تلاش دیگر همکاران وی در بانک مرکزی شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر اقتصاد کشور باشیم.
در پایان این مراسم برای قدردانی از خدمات دکتر مظاهری لوح تقدیری از سوی رییس جمهور به وی اهدا شد.

   + مهدی زاده - ٦:٤٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧