سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. طرح تحول اقتصادی با همکاری بیمه ‌ها وبانکها اجرا می‌شود - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

طرح تحول اقتصادی با همکاری بیمه ‌ها وبانکها اجرا می‌شود

وزیر اقتصاد: طرح تحول اقتصادی با همکاری بیمه ‌ها وبانکها اجرا می‌شود
چگونگی مشارکت بانک ها و شرکت های بیمه در اجرای طرح تحول اقتصادی کشور در نشست مشترک وزیر امور اقتصادی و دارایی و مسئولان کارگروه تحولات اقتصادی با معاونان، مشاوران و مدیران این وزارتخانه و مدیران ارشد صنعت بیمه و نظام بانکی کشور بررسی شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، "سید شمس الدین حسینی " وزیر امور اقتصادی و دارایی در این نشست که به دعوت رییس کل بیمه مرکزی ایران برگزار شد ، فعالان در حوزه‌ های بانک، بیمه، گمرک، مالیات و خصوصی‌ سازی را از جمله همکاران اثرگذار دولت توصیف کرد و گفت: اکنون که حریفان جمهوری اسلامی ایران با آزمودن راه های دیگر، برای فشار بر کشور ما از مسیر اقتصادی وارد شده‌اند، انتظار از وزارت امور اقتصادی و دارایی برای دفاع از منافع کشور از همیشه بیشتر است.
وزیر اقتصاد سپس ابراز امیدواری کرد که با تلاش فعالان حوزه سیاست های پولی، مالی و نوآوری،‌ از تاثیر فشارهای اقتصادی بر کشور کاسته شود.

حسینی در ادامه با اشاره به ظرفیت های انسانی، مالی، طبیعی، ژئوپلتیکی کشور و سابقه مدیریت بحران هایی چون جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی در سال های اخیر، موقعیت هایی از تاریخ ایران را که طی آن کشور با استفاده از ظرفیت های خود، قدرت اول منطقه بوده است، یادآور شد و گفت: با اصلاح ساختارهای اقتصادی بر مبنای سیاست های کلی اصل 44، هدف های اعلام شده در سند چشم‌ انداز در بخش اقتصادی قابل دسترس به نظر می‌ رسد.
وی سپس افزود: مسئولیت اجرای طرح تحول اقتصادی بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی گذاشته شده است و مدیران اقتصادی، بانکی و بیمه‌ ای به عنوان خبرگان اقتصادی کشور، شرکای دولت در اجرای طرح تحول اقتصادی هستند و باید بیش از گذشته در این طرح وارد شوند و در این زمینه مسئولیت خود را ایفا کنند.
سخنگوی طرح تحول اقتصادی و دبیر کمیسیون تنظیم یارانه ‌ها نیز در این نشست درباره‌ سابقه طرح تحول اقتصادی و محورهای آن گزارشی ارایه کرد و گفت: مطالعات اولیه طرح تحول اقتصادی از سال 1384 آغاز شد و در این زمینه ستادی با عنوان ستاد راهبردی اقتصادی و کار گروهی مرکب از چند معاون رییس جمهوری، وزیر، رییس کل بانک مرکزی و اقتصاددان در ریاست جمهوری تشکیل جلسه دادند و این طرح را در هفت محور تدوین کردند که یکی از محورهای اصلی اصلاح نظام توزیع یارانه و هدفمند کردن یارانه‌ها و سایر محورها شامل اصلاح نظامهای بانکی، مالیاتی، گمرکی، اصلاح نظام ارزش‌ گذاری پول ملی، اصلاح نظام توزیع کالاها و خدمات و اصلاح نظام بهره‌وری است.
"محمدرضا فرزین" با تاکید بر اهمیت وجود یک "دولت کارآمد" برای اجرای برنامه ‌های توسعه، گفت: لایحه هدفمند سازی یارانه‌ها در دولت تصویب و روز هشتم مهر ماه 87 به مجلس ارایه شد که در این لایحه هر محور را به چند پروژه تقسیم کرده‌ایم که گزارش آن در پایگاه اطلاع ‌رسانی تحولات اقتصادی در دسترس است.
دبیر کمیته هدفمند کردن یارانه‌ ها نیز گفت: بحث هدفمند کردن یارانه ‌ها از دغدغه ‌های همه دولت های بعد از انقلاب بوده است ، اما در هیچ دوره‌ای در عمل اجرا نشده و این دولت تصمیم گرفته است که این طرح را به اجرا بگذارد.
"محمد علی عسکری" در ادامه اظهار داشت : برای اصلاح قیمت حامل های انرژی اقدام خواهد شد ، اما این اصلاح قیمت ممکن است در مورد بنزین، نفت سفید، نفت گاز و یا برق یکسان نباشد. روش باز توزیع نیز بررسی می‌شود که این کار به صورت نقدی و مستقیم باشد یا غیرمستقیم اجرا شود و یا ترکیبی از آنها مورد اجرا قرار گیرد.
به گفته وی، کمیته هدفمند کردن یارانه ها فعالیت اشخاص آسیب‌ پذیر را بررسی می‌کند و در این زمینه تورم و رشد اقتصادی با هم بررسی می‌شود.
وی همچنین از بررسی چند سناریو برای قیمت نفت و گاز و تدوین لایحه‌ای بر اساس نتایج به دست آمده از این سناریو ها ، خبر داد.
معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این جلسه در خصوص لایحه هدفمند کردن یارانه ‌ها توضیحات بیشتری ارایه داد و گفت: اگر دولت می‌خواهد وظایف تصدیگری را به بخش خصوصی واگذار کند، باید دخالت خود را در اقتصاد کاهش دهد.
"محمدهادی زاهدی وفا" با تشریح شاخص شدت انرژی گفت: برای تولید هر 1000 دلار تولید ناخالص داخلی، در ایران پنج برابر کشورهای اروپایی و هشت برابر ژاپن انرژی مصرف می‌شود و دولت معادل 30 درصد تولید ناخالص داخلی را به صورت یارانه پرداخت می‌کند.
به گفته وی، پیش‌بینی این است که در یک افق سه ساله ، قیمت انرژی در ایران به قیمت ‌های بین‌المللی نزدیک شود و دولت یارانه ‌ها را هدفمند توزیع کند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران - ایرنا

   + مهدی زاده - ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳۸٧