سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. سه لایحه بانک مرکزی در انتظار تصمیم گیری مجلس - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

سه لایحه بانک مرکزی در انتظار تصمیم گیری مجلس

معاون امور مجلس بانک مرکزی در گفت و گو با فارس:

سه لایحه بانک مرکزی در انتظار تصمیم گیری مجلس

خبرگزاری فارس: معاون حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی گفت: این بانک تا کنون سه لایحه به مجلس ارائه کرده است که در دست بررسی و تصمیم گیری هستند.

حیدر مستخدمین حسینی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهارداشت: با هدف اصلاح ساختار نظام بانکی، دو هفته پیش جلساتی برای بررسی وضعیت نظام بانکی کشور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار و طی آن مقرر شد کارگروهی ویژه تحت عنوان کارگروه اصلاح ساختار نظام بانکی کشور در مجلس تشکیل شود و به موضوع بانک مرکزی و هم موضوع نظام بانکی بپردازد.
وی با اشاره به سرفصلهای مدنظر در این بررسیها گفت: بخش اول بحث مربوط به آسیب شناسی نظام بانکی و چرایی وضعیت کنونی آن است. اینکه چرا گروههای مختلف از آن رضایتمندی ندارند. اینکه نقش دولت و مجلس و خود عوامل داخلی نظام بانکی تا چه حد است و در یک بحث کلی انجام یک آسیب شناسی و کالبد شکافی جدی بر نظام بانکی کشور.


معاون حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی اضافه کرد: بخش دوم این بحث نیز مربوط به ساختار نظام بانکی در شرایط فعلی، قوانین و ضوابط مرتبط با این نظام اتخاذ مدیریتهای نظام بانکی و چالشها و مشکلات مبتلا به مسایل و گردش داخلی امور بانکی است.
وی افزود: بحث آخر نیز در این خصوص به مساله راهکارها مربوط است، اینکه چه باید کرد. اگر نیاز به تصویب قانونی باشد، مجلس یا دولت با ارائه طرح یا لایحه به ارائه پرداخته و رفع مشکل برآیند.
مستخدمین حسینی ادامه داد: به هر صورت قرار بر این است تا جلسات مذکور در قالب کارگروه یادشده (با حضور نمایندگان مجلس و دولت و بانک مرکزی) تا حصول نتیجه ادامه یابد.

* تلاش برای احیای ماده 28 قانون پولی - بانکی

وی همچنین از تلاش بانک مرکزی برای احیای ماده 28 قانون پولی - بانکی خبرداد و افزود: از دیگر بحثهایی که بانک مرکزی در پی آن است، ارائه لایحه ای برای اصلاح تبصره 2 ماده 4 قانون برنامه چهارم و نیز احیای ماده 28 قانون پولی - بانکی است که براساس آنها واردات شمش هر نوع فلزی که بانک مرکزی از طریق آن اقدام به ضرب سکه می‌کند، مشمول معافیت مالیاتی شود.
معاون حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی یادآور شد: براساس قانون تجمیع عوارض که در سال 81 به تصویب رسید، بانک مرکزی هم باید حقوق ورودی می پرداخت ولی با توجه به نقش حاکمیتی بانک مرکزی در این بخش و همچنین ضرورت تعیین و کاهش قیمت تمام شده سکه ها و ضرب آنها ، این بانک در پی احیای مجدد ماده مذکور است.
وی افزود: بر همین اساس بانک مرکزی به ارائه لایحه ای در این خصوص به مجلس اقدام کرده و در پی احیای ماده 28 قانون پولی - بانکی و به طبع، معافیت از مالیات در واردات شمش هرنوع فلز مصروفه در ضرب سکه و سکه است.

* تفویض اختیار انتشار اوراق مشارکت به بانک مرکزی

مستخدمین حسینی از تلاش مجلس و بانک مرکزی برای تفویض اختیار مجلس به شورای پول و اعتبار بانک مرکزی برای انتشار اوراق مشارکت خبر داد.
وی افزود: براساس برنامه چهارم این اختیار به مجلس سپرده شده بود ولی براساس لایحه اخیر بانک مرکزی که کلیات آن نیز در شور اول مجلس به تصویب رسیده، قرار است اختیار و اجازه انتشار اوراق مشارکت مجددا به بانک مرکزی سپرده شود.
معاون حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا شورای پول و اعتبار در حال حاضر فعال است، گفت: خیر فعال نیست ولی مبتنی بر این لایحه، مجلس و دولت بر لزوم فعال سازی این شورا تاکید کرده اند.
وی افزود: مفاد این لایحه و جزئیات آن در حال بررسی به منظور طرح و تصویب در شور دوم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.


 منبع : خبرگزاری فارس ۵/۷/۱۳۸۷

   + مهدی زاده - ٦:٠٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧