سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. فرستاده آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای جلیلی-سولانا کیست؟ - حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

فرستاده آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای جلیلی-سولانا کیست؟

خبرگزاری فارس: آمریکا در چرخشی ناگهانی که بسیاری از تحلیلگران از آن به عنوان انصراف واشنگتن از پیش‌شرط تعلیق غنی‌سازی برای مذاکره با ایران یاد می‌کنند، "ویلیام برنز" معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه خود را به نشست فردا در ژنو اعزام می‌کند. اما برنز کیست؟

 


به گزارش فارس، "ویلیام جی. برنز" William J. Burns در 4 آوریل 1956 (52 ساله) منطقه "فورت براگ" ایالت کارولینای شمالی به دنیا آمد. پدر او "دابلیو برنز" یک سرلشکر 2 ستاره نیروی زمینی ارتش آمریکا بود.
ویلیام برنز مدرک لیسانس خود را در رشته تاریخ در دانشگاه "لاسال" LaSalle در سال 1978 دریافت کرد و در دانشگاه آکسفورد نیز به تحصیل رشته روابط بین‌الملل پرداخت. وی کارمند وزارت امور خارجه بوده و به سمت دیپلمات در این وزارتخانه مشغول فعالیت است.
نام همسر وی "لیزا کارتی" بوده و دو فرزند دختر دارد.
برنز در سال‌های 2005 الی 2008 به عنوان سفیر آمریکا در روسیه مشغول فعالیت بود و در 29 ژوئیه 2005 از سوی سنای آمریکا رای اعتماد گرفت تا به عنوان نماینده آمریکا در فدراسیون روسیه مشغول فعالیت شود.
"کاندولیزا رایس" وزیر امور خارجه آمریکا در 18 ژانویه 2008 (آخر دی ماه 86) اعلام کرد که ویلیام برنز در ماه مارس (اسفند) جانشین "نیکلاس برنز" معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی خواهد شد. البته این دو دیپلمات نسبتی با یکدیگر ندارند و در نام خانوادگی تشابه اسمی دارند. این پست از مسندهای ارشد این وزراتخانه بوده که معمولاً برعهده افراد کارکشته وزارت امور خارجه آمریکا سپرده می‌شود.
برنز از 2001 الی 2005 به عنوان دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک خدمت کرده است و پیش از آن یعنی از سال 1998 الی 2001 نیز سفیر واشنگتن در اردن به شمار می رفت.
وی از زمانی که در سال 1982 وارد دستگاه سیاست خارجه آمریکا شد در پست‌های مختلف مشغول کار بوده است که مدیر اجرایی وزارت امور خارجه و دستیار ویژه وزیر امور خارجه، مشاور وزیر در امور سیاسی در سفارت مسکو، مدیر موقت و معاون ارشد مدیر ستاد طرحریزی سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا و دستیار ویژه رئیس جمهور و مدیر ارشد امور خاور نزدیک و جنوب آسیا در ستاد شورای امنیت ملی از این پست‌ها به شمار می‌روند.
وی سه درجه دکترای افتخاری دریافت کرده و نویسنده "کمک‌های اقتصادی و سیاست‌های آمریکا در مصر" است.
وی به زبان‌های روسی، عربی و فرانسه سخن می‌گوید و دو بار جایزه ویژه ریاست جمهوری و تعدادی از جوایز وزارت امور خارجه را دریافت کرده است.


 روزنامه فارس روز شنبه مورخ ۲۹/۴/۱۳۸۷

   + مهدی زاده - ۱:٤۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٧