سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

حسابرسی مالی و مالیاتی در محیط تجارت الکترونیک

یادداشت روزنامه دنیای اقتصاد روز پنجشنبه مورخ٣٠/٩/١٣٨٧
حسابرسی مالی و مالیاتی در محیط تجارت الکترونیک

محمد علی موثقی
تجارت الکترونیک به شکل امروزین آن ریشه در دو پدیده اینترنت (بزرگترین شبکه کامپیوتری دنیا) و مبادله الکترونیکی داده‌ها دارد و منشاء زمانی هر دو این پدیده‌ها به دهه 1960 باز می‌گردد.

 

همچنین حسابرسی که یک فرآیند سیستماتیک و منظم دستیابی عینی و ارزیابی شواهد و مدارک مربوط به ادعاهای راجع به فعالیت‌ها و رویدادهای اقتصادی به منظور تعیین میزان ارتباط بین آنها و ارائه نتایج حاصل از آن به افراد علاقمند است،‌ با کمک ابزار و فنون کمکی حسابرسی، کامپیوتری شده است و به آن اطلاق‌های مختلفی از جمله حسابرسی فن‌آوری اطلاعات و حسابرسی کامپیوتری می‌شود. در آوریل سال 2001 هیات‌ رویه‌های حسابرسی حسابداران رسمی آمریکا، بیانیه تجارت الکترونیک را منتشر کرد که بیشتر ناظر به شناسایی مخاطرات احتمالی صورت‌های مالی بود و در اکتبر همان سال کمیته رویه‌های حسابرسی فدراسیون بین‌المللی حسابرسی (IFACT) پیش‌نویس پیشنهادی رویه‌های حسابرسی صورت‌های مالی تجارت الکترونیک مورد استفاده از اینترنت یا سایر شبکه‌های همگانی موثر درحسابرسی صورت‌های مالی را منتشر کرد تا ضمن فراهم ساختن راهکارهای اجرای استانداردهای حسابرسی برای واحدهای گزارشگری که از اینترنت (یا سایر شبکه‌های عمومی) برای تجارت الکترونیک استفاده می‌کنند، موجبات آگاهی حسابرسان از نتایج حسابرسی در این سطح را فراهم کند که مشتمل بر برنامه‌ریزی (SAS200/ ISA300) آگاهی و دانش تجاری

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۸:۳۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٧

نظام مالیاتی- اهمیت و اهداف نظام مالیاتى

نظام مالیاتی- اهمیت و اهداف نظام مالیاتى
برخوردارى از یک نظام مالیاتى کارآمد زمینه‌ساز تحقق اهداف چندگانه است.
مالیات قسمتى از درآمد یا دارایى افراد است که به موجب قوانین و به منظور پرداخت مخارج عمومی، اجراى سیاست‌هاى مالى و حفظ منابع اقتصادی، اجتماعى و سیاسى کشور، به وسیله اهرم‌هاى ادارى و اجرایى دولت وصول می‌شود. گسترش و تنوع فعالیت‌هاى اقتصادى و همچنین نقش فزاینده دولت‌ها در ایجاد و گسترش خدمات عمومی، تأمین اجتماعى و گسترش تعهدات دولت در عرصه‌هاى اقتصادى و اجتماعى و تلاش در جهت تحقق رشد اقتصادى و توزیع عادلانه درآمد، پرداخت و دریافت مالیات را به مسأله‌اى مهم و تأثیرگذار تبدیل کرده است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۸:٢٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٧

صادق محصولی وزیر کشورشد

 

صادق محصولی وزیر کشور شد

 صادق محصولی با 138 رای موافق نمایندگان مجلس، به عنوان وزیر کشور انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار امور مجلس خبرگزاری فارس، مراسم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی کشور امروز سه شنبه برگزار شد و سرانجام صادق محصولی پس از سخنان موافقین و مخالفان، شخص وزیر پیشنهادی و دو مرتبه سخنرانی رئیس جمهور، با 138رای موافق(سفید)، 112رای مخالف (کبود) و 20 رای ممتنع (زرد)از مجموع 273 رای نمایندگان مجلس هشتم، به وزارت کشور رفت.

   + مهدی زاده - ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧

پیشنهاد تعلیق طرح تحول اقتصادی ازسوی توکلی

دنیای اقتصاد- بازگشت به سه قانون خدمات کشوری، اجرای اصل 44 و مدیریت مصرف سوخت، پیشنهاد جایگزینی برای طرح تحول اقتصادی بود که در نشست دانشگاه شهیدبهشتی به دولت محمود احمدی‌نژاد ارائه شد. پیشنهادی که احمد توکلی، نماینده تهران و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس مطرح کرد و هشدار داد که اجرای طرح تحول اقتصادی به لحاظ علمی و عملی نشدنی است. از لحاظ علمی غیرقابل دفاع و از لحاظ عملی غیرقابل اجرا، بنابراین بهتر است دولت آن را اجرا نکند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧

تغییر سکاندار بازار سرمایه

رحمانی رفت قالیباف آمد
مدیرعامل جدید: بنای ما تقویت بیش از پیش بازار سرمایه است
گروه بورس-علیرضا باغانی: سرانجام پس از آنکه علی رحمانی به مدت دو سال نخستین مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار بود، روز گذشته پست خود را به حسن قالیباف اصل تحویل داد.
علی رحمانی در 24 ماه گذشته توانست با تفکیک عملیات بازار از نظارت و حاکمیت بازار، به شرکت بورس هویت بخشیده و دست به تحولات بزرگ و ارزشمندی بزند که از جمله آنها می‌توان به شفافیت بیشتر اطلاع‌رسانی و عملیات بازار، تاسیس بازار فرابورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و ورود چندین شرکت بزرگ به تالار شیشه‌ای اشاره کرد.
اما حضور وی در مدیریت این شرکت 15میلیارد تومانی حاشیه‌های بسیاری به دنبال داشت که این حاشیه‌ها با تغییر و تحول هیات‌مدیره شرکت پررنگ‌تر شد.
همزمان با تغییر هیات‌مدیره شرکت بورس اوراق بهادار، در شرایطی که گفته می‌شد رحمانی برای 2 سال دیگر در سمت خود می‌ماند، انتقادها درباره مدیریت وی شدت گرفت.
براساس اخبار رسیده، بیشترین اشکال هیات‌مدیره جدید به رحمانی، مسافرت‌های خارجی وی و همکارانش بود.
از طرفی دیگر عرضه مخابرات نیز در بورس بخش دیگری از انتقادهای وارد شده به رحمانی را شامل می‌شود.
به اعتقاد منتقدان رحمانی، مخابرات با عجله به بورس وارده شد، در حالی که از شفافیت لازم برخوردار نبود.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٠۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧

خروج سپرده‌‏های بخش خصوصی از بانک‌‏های دولتی شدت گرفت

تهران- خبرگزاری کار ایران
آمارهای بانک مرکزی نشان می‌‏دهد روند خروج سپرده‌‏های بخش خصوصی از بانک‌‏های دولتی شتاب گرفته و در مقابل بانک‌‏های خصوصی توانسته‌‏اند منابع بیشتری از بخش خصوصی به عنوان سپرده جذب کنند.


به گزارش ایلنا، بر اساس آمارهای بانک مرکزی در چهار ماهه نخست سال جاری میزان سپرده‌‏های بخش خصوصی در بانک‌‏های دولتی 9.2 تریلیون ریال کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، میزان سپرده‌‏های بخش خصوصی در بانک‌‏های تجاری دولتی در پایان سال گذشته یک هزار و 62 تریلیون ریال بود که در پایان تیرماه به یک هزار و 53 تریلیون ریال رسید.
در همین حال آمارهای موجود نشان می‌‏دهد میزان سپرده‌‏های بخش خصوصی در بانک‌‏های تخصصی دولتی 201 تریلیون ریال در پایان سال 86 به 198.5 تریلیون ریال در پایان تیرماه 87 رسید که بیانگر کاهش 3.1 تریلیون ریالی سپرده‌‏های بخش خصوصی در این بانک‌‏هاست.
در مقابل، میزان سپرده‌‏های بخش خصوصی در بانک‌‏های خصوصی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی به طور قابل ملاحظه‌‏ای افزایش یافته است به طوری که میزان این سپرده‌‏ها از 295.8 تریلیون ریال در پایان سال گذشته به 323.4 تریلیون ریال در پایان تیرماه سال جاری رسیده است که نشان می دهد بخش خصوصی به بانک‌‏های خصوصی بیش از بانک‌‏های دولتی اعتماد کرده و انتقال سپرده‌‏ای میان این بانک‌‏ها صورت گرفته است.
بر اساس این گزارش، در چهار ماهه نخست سال جاری میزان سپرده‌‏های بخش خصوصی در بانک‌‏های غیر دولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی به میزان 27.6 تریلیون ریال افزایش نشان می‌‏دهد که بیانگر این موضوع است که این نهادهای غیر دولتی پولی نه تنها توانسته‌‏اند سپرده‌‏های خارج شده از بانک‌‏های دولتی را به سوی خود جلب کنند بلکه در جذب سپرده‌‏های جدید نیز موفق عمل کردند.
در مجموع می‌‏توان گفت در چهار ماهه نخست سال جاری سهم بانک‌‏های تجاری و تخصصی دولتی از سپرده‌‏های خصوصی به ترتیب 1.2 و 0.3 درصد کاهش یافته است و در مقابل سهم بانک‌‏های غیر دولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی از این سپرده‌‏ها 1.5 درصد افزایش یافته است.

افزایش سهم بانک‌‏های غیر دولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی از سپرده‌‏های بخش خصوصی
در پایان تیرماه، سهم بانک‌‏های غیر دولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی از سپرده‌‏های بخش خصوصی به 20.5 درصد رسید.
به گزارش ایلنا، سهم بانک‌‏های غیر دولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی از سپرده‌‏های بخش خصوصی در تیرماه سال 85 حدود 13.5 درصد بوده است.
بر اساس این گزارش، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌‏دهد در تیرماه سال جاری سهم بانک‌‏های تجاری از سپرده‌‏های بخش خصوصی 71 درصد، سهم بانک‌‏های تخصصی 15.5 درصد و سهم بانک‌‏های غیر دولتی و مؤسسات اعتباری غیر بانکی از این سپرده‌‏ها 20.5 درصد بوده است.

 

 

 

 

 

   + مهدی زاده - ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٧

‌قانون مدیریت خدمات کشوری از آذرماه برای شاغلین اجرا می‌شود

دلخوش در جمع خبرنگاران:

‌قانون مدیریت خدمات کشوری از آذرماه برای شاغلین اجرا می‌شود

به گفته مخبر کمیسون اقتصادی مجلس احکام جدید حقوق کارمندان دولت بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری در حال صادر شدن است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدکاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در جمع خبرنگاران پارلمانی گفت: با صدور احکام جدید حقوقی کارکنان دولت، ‌قانون مدیریت خدمات کشوری برای شاغلین از آذرماه اجرا خواهد شد.

وی افزود: براساس این احکام حقوق کارمندان دولت براساس امتیاز شغل و شاغل ‌پرداخت خواهد شد و به این ترتیب حقوق هیچیک از کارکنان دولت کاهش نخواهد یافت.

مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: براساس اعلام دولت، ‌تدوین آیین نامه‌های اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری پایان یافته است.

دلخوش بار مالی اجرای این قانون را هفت هزار میلیارد تومان برای دولت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم هر چه زودتر قانون خدمات مدیریت کشوری به طور کامل اجرایی شود.

   + مهدی زاده - ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٧

جوانترین استاد دانشگاه جهان ایرانی است

جوانترین استاد دانشگاه جهان ایرانی است ؟؟؟؟

 آلیا صبور شهروند امریکایی ایرانی‌الاصل است که تمام وقت در دانشگاه نیویورک تدریس می‌کند و به عنوان یک نابغه نام خود را در ردیف جوان‌ترین استاد دانشگاه جهان ثبت کرده است.

وی در سن 10 سالگی در دانشگاه استونی بروک ثبت نام کرد و در 11 سالگی به عنوان عضو ارکستر سمفونی "راک لند" به اجرای قره نی پرداخت.

صبور مدرک لیساس خود را در 14 سالگی در دانشگاه نیویورک اخذ و در 18 سالگی در 19 فوریه، مدرک دکترای خو را از دپارتمان تکنولوژی پیشرفته فوزیون در دانشگاه کانکوک سئول دریافت کرد.

منبع:  کانون فرهنگیان اصفهان

   + مهدی زاده - ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧

اساسنامه صندوق بیمه خدمات درمانی

۱۳۸۷/۸/۲۲
اساسنامه صندوق بیمه خدمات درمانی شماره147427/ت37296هـ
   
   

وزارت رفاه و تأمین‌اجتماعی
        هیئت‌وزیران در جلسه مورخ 26/3/1387 بنا به پیشنهاد وزارت رفاه و تأمین‌اجتماعی و تأیید شورای‌عالی رفاه و تأمین‌اجتماعی و به استناد تبصره (2) ماده (12) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین‌اجتماعی ـ مصوب 1383 ـ و ماده (113) قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب 1386ـ اساسنامه صندوق بیمه خدمات درمانی را به شرح زیر تصویب نمود:

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:۳٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧

اساسنامه سازمان تأمین اجتماعی

۱۳۸۷/۸/۲۲
اساسنامه سازمان تأمین اجتماعی شماره147416/ت38833هـ
   
   

وزارت رفاه و تأمین اجتماعی
       هیئت وزیران در جلسه مورخ 26/3/1387 بنا به پیشنهاد وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و تأیید شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی و به استناد ماده (17) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی ـ مصوب 1383ـ و به استناد ماده (113) قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب 1386ـ اساسنامه سازمان تأمین اجتماعی را به شرح زیر تصویب نمود:

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧

اساسنامه صندوق بازنشستگی کشوری

۱۳۸۷/۸/۲۲
اساسنامه صندوق بازنشستگی کشوری شماره 147448/ت 37309هـ
   
   

وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ـ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور 
معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور
        هیئت وزیران در جلسه مورخ 26/3/1387 بنا به پیشنهاد شماره 4144/ص/86 مورخ 30/3/1386 وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و به استناد ماده (17) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی ـ مصوب 1383 ـ و ماده (113) قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب 1386 ـ اساسنامه صندوق بازنشستگی کشوری را به شرح زیر تصویب نمود:

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧

تصور "تورم زا" بودن طرح "تحول اقتصادی"، اشتباه است

مشاور عالى اقتصادى رییس جمهور:
تصور "تورم زا" بودن طرح "تحول اقتصادی"، اشتباه است
باید هوشیار باشیم که عده اى مى خواهند با تفسیرهاى غلط از طرح تحول اقتصادى دولت، امنیت روانى و اقتصادى جامعه را بر هم زنند.
مشاور عالى اقتصادى رییس جمهور و استاندار تهران گفت: تصور این که در پرداخت یارانه ها به صورت نقدى به اقشار مختلف جامعه تورم ز است، اشتباه است چرا که قرار نیست پول جدیدى به اقتصاد کشور تزریق شود، بلکه در این طرح، روش پرداخت تغییر مى کند.  

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:۱٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧

ذخایر پولی کشور به طلا تبدیل شد

مشاور ارشد ریاست جمهوری با اشاره به تحریم‌های اقتصادی کشورهای غربی گفت: با تدابیر شایسته ریاست جمهوری در حال حاضر ذخایر پولی کشور به طلا تبدیل شد تا در آینده با مشکل چندانی مواجه نشویم.
به گزارش امید به نقل از بینا، مجتبی ثمره‌هاشمی در جمع مردم بابل از افزایش 60 درصدی حقوق بازنشستگان کشور در سال 87 خبر داد و افزود: حقوق برخی از بازنشستگان 60 درصد و برخی 100 درصد افزایش یافت.
وی تصریح کرد: درصدد هستیم تا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را در سال‌های آینده افزایش دهیم.


ثمره‌هاشمی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی کشورهای غربی اظهار داشت: با تدابیر ریاست جمهوری در حال حاضر ذخایر پولی کشور به طلا تبدیل شد تا در آینده با مشکل چندانی مواجه نشویم.
وی افزود: در حال حاضر یک گروه بزرگ اقتصادی از کشورهای هندوستان، برزیل و چین برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام آمادگی کرد و اظهار داشتند ایران جایگاه امنی برای سرمایه‌گذاری آنها خواهد بود.
به گفته مشاور ارشد رئیس جمهور تحول اقتصادی یک گام به عدالت است .
وی ادامه داد: ایران سالانه 90 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت پرداخت می‌کند که این یارانه سه برابر بودجه عمرانی کشور است.
وی تصریح کرد: کشورمان در حال حاضر بنزین را لیتری 700 تومان خریداری کرده و لیتر 100 تومان به مردم عرضه می‌کند.

   + مهدی زاده - ٦:٤۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧

سردرگمی بازارهای نفت و طلا

دنیای اقتصاد- گران‌ترین نفت جهان یعنی نفت وست‌تگزاس روز پنج‌شنبه حتی به زیر 55دلار هم سقوط کرد و به این ترتیب نفت اوپک هم ساعاتی زیر 50دلار معامله شد. روز جمعه مقداری از سقوط جبران شد، ولی میانگین قیمت حدود 57 دلار برای نفت وست‌تگزاس و 54 دلار برای نفت برنت بود. طلا نیز حول و حوش 700دلار رفت و برگشت داشت.
 

قیمت نفت در بازارهای نیویورک به کمترین حد از ژانویه 2007 رسید
نفت اوپک به کمتر از بشکه‌ای 50دلار سقوط کرد

گروه بین‌الملل – روز جمعه قیمت نفت پس از چند بار نوسان در حدود 58دلار در هر بشکه ثابت شد. زیرا بازارهای سهام جهان افزایش یافتند.
در معاملات الکترونیکی بورس نیویورک، قیمت نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه دسامبر پس از آنکه به 96/59دلار رسید، کاهش یافت و در 15/58 دلار در هر بشکه ثابت شد.ارزش آینده قراردادها پس از آنکه به 67/54دلار سقوط کرد، افزایش یافت و به 24/58دلار رسید.جرالد ریک‌بالی، تحلیل‌گر انرژی می‌گوید: «نفت از بازار سهام پیروی می‌کند، اگر وضع بازار سهام بهبود یابد، قیمت نفت نیز افزایش می‌یابد زیرا تصور می‌شود تقاضا برای نفت بهبود یافته است.»سازمان کشورهای صادرکننده نفت که حدود 40درصد از نفت جهان را تامین می‌کند، اعلام کرده است اگر کاهش قیمت نفت ادامه یابد، اواخر این ماه تولید را کاهش خواهد داد.نشست آینده اوپک در هفدهم دسامبر خواهد بود.روز پنج‌شنبه قیمت نفت سقوط کرد و به 67/54دلار در هر بشکه رسید. این کمترین میزان از ژانویه سال 2007 تاکنون بود. این در حالی است که قیمت نفت اوپک نیز کاهش یافت و به 94/49دلار در هر بشکه رسید.قیمت نفت طی چهار ماه گذشته حدود 60درصد کاهش یافته است.در دیگر معاملات بورس نیویورک، قیمت آینده نفت کوره به 87/1دلار در هر گالن رسید. قیمت بنزین کاهش یافت و به 27/1دلار در هر گالن رسید. قیمت گاز طبیعی برای تحویل در ماه دسامبر به 37/6دلار در هر 1000 پای مکعب رسید.در لندن، قیمت نفت خام برنت برای تحویل در ماه دسامبر افزایش یافت و به 81/55دلار در هر بشکه رسید.

   + مهدی زاده - ٦:٢٩ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧

نرخ سود بانکی باید در سال آینده تک رقمی شود

رییس کل بانک مرکزی به مجلس دعوت شد
سرنوشت نرخ بهره تک رقمی

دنیای اقتصاد – با نزدیک‌شدن به سال 88 که در آن می‌باید براساس قانون سه سال پیش مجلس تحت عنوان «منطقی‌کردن نرخ سود بانکی»، تک‌رقمی شدن نرخ بهره تحقق عملی یابد، رییس کل بانک مرکزی به مجلس شورای اسلامی دعوت شده است تا در این باره گزارش دهد.
هنگام تصویب این قانون در مجلس هفتم، صاحبنظران اقتصادی با اشاره به فشارهای تورمی موجود در آن زمان هشدار دادند که کاهش نرخ بهره با سازوکارهای اداری نمی‌تواند پایدار باشد، ضمن اینکه با انبساط پولی باعث افزایش تورم نیز می‌شود.
در شرایط کنونی، در حالی به سال 88 نزدیک می‌شویم که نرخ تورم از حدود 10درصد اوایل سال 85 به مرز 25درصد در نیمه سال‌جاری رسیده و احتمال تحقق نرخ بهره تک‌رقمی را بسیار کمرنگ‌تر از گذشته کرده است. در ادبیات اقتصادی، نرخ بهره تابعی از نرخ تورم معرفی می‌شود که با پایین‌آمدن تورم به صورت خودکار کاهش می‌یابد و با بالارفتن آن حتی اگر به صورت اداری کاهش داده شود، در بازار آزاد از نرخ رسمی فاصله می‌گیرد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٤٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧

سقف معافیت مالیاتی 350 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

براساس لایحه «حقوق و دستمزد» که به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، سقف معافیت مالیاتی 350 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
علی اکبر عرب مازار رئیس سازمان امور مالیاتی این مطلب را در حاشیه همایش حسابرسی مالیاتی در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد و گفت: ما لایحه ای را تهیه و به دولت ارائه کرده ایم و فکر می کنم به زودی از سوی دولت به مجلس ارائه گردد.
وی افزود: در حال حاضر سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران 227 هزار تومان است که امسال به 247 هزار تومان می رسد و چنانچه لایحه پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد معافیت مالیاتی در حد 350 هزار تومان خواهد شد. یادآور می شود قانون نظام مدیریت خدمات کشوری سال گذشته با تصویب در مجلس جایگزین نظام هماهنگ پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت شد. در عین حال بحث معافیت حقوق و دستمزد کارکنان در این قانون مغفول ماند و امسال معافیت حقوق و دستمزدها بدون افزایش سقف همانند سال قبل اعمال می شود.
سازمان امور مالیاتی برای رفع این نقص لایحه ای را تهیه کرده که به زودی به مجلس ارائه می شود. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که تدوین لایحه به تعویق افتاده قانون مالیات بر ارزش افزوده به چه زمانی موکول شد، گفت: سازمان امور مالیاتی در این رابطه پیش نویسی تهیه کرده که آن را به دولت ارائه کرده ایم. براساس این پیش نویس که شامل یک ماده واحده است، قرار است زمان اجرای قانون یک سال به تعویق بیفتد.
وی با تاکید بر این نکته که ما قانون را اجرا می کنیم و قانون به تعویق نیفتاده است، یادآور شد: اگر لایحه ای به مجلس بردند و تصویب شد، به ما تکلیف می شود که برای زمان بعد چه باید کرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر قانون در سطح بالاتری اعمال می شود و در رابطه با بسیاری از فعالان اقتصادی قانون اعمال نمی شود.

 

   + مهدی زاده - ٦:۱۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧

معرفی کتاب بررسی رابطه نرخ سود بانکی و تولید در اقتصاد ایران

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با انتشار کتابی رابطه نرخ سود بانکی و تولید در اقتصاد ایران را بررسی کرد.


به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در این کتاب خاطرنشان ساخت که بررسی آثار تغییرات سود بانکی بر متغیرهای اقتصادی و به ویژه تولید در کشور می‌تواند مسیر قانون‌گذاری و اصلاح قوانین موجود را شفاف‌تر کند و نمایندگان مجلس و سیاستگذاران اقتصادی را از اثرات پیامدهای برنامه‌ها و سیاست‌های مورد نظر خود آگاهتر سازد.
مرکز پژوهشها همچنین در این کتاب ضمن اشاره به مباحث علمی موجود در زمینه رابطه نرخ سود بانکی و تولید در کشورهای دیگر ، برای اقتصاد ایران نیز این بررسی را به صورت تجربی و با استفاده از روش اقتصادسنجی انجام داده و اثر تغییرات نرخ سود بانکی بر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را نیز برآورد کرده و افزود: در کشورهای در حال توسعه به دلیل وجود سیستم‌های محدود کننده مالی و تعیین نرخ دستوری بهره بانکی ، نرخ بهره اسمی همواره بالاتر از نرخ تورم تعیین شده بوده و در حقیقت نرخ بهرة واقعی مثبت است که این امر خود یکی از عوامل تشدیدکننده تورم به شمار می‌رود و به همین دلیل در مصوبه مجلس به جای تاکید بر کاهش دستوری نرخ سود بانکی، بر لزوم منطقی‌کردن آن از طریق کاهش هزینه‌های اداری و خدماتی و افزایش بهره‌وری تاکید شده است.
مرکز پژوهشها با اشاره به اینکه در کشورهای در حال توسعه نرخ تورم همواره رشدی فراتر از نرخ سود بانکی دارد افزود: در چنین وضعیتی عملا سود منفی به سپرده‌ها تعلق می‌گیرد و به همین دلیل لازم است که با به کارگیری ابزارهای پولی مناسب ، موانع موجود در زمینه سپرده‌گذاری افراد و ارائه تسهیلات بانکی رفع شود و در همین راستا اتخاذ یک سیاست مالی سنجیده و متناسب با اهداف پیش‌بینی شده در برنامه پنجساله چهارم و افق 20 ساله ضرورت دارد

متن کامل

   + مهدی زاده - ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧

کارنامه اقتصادی در نامه سوم نهادگرایان ایرانی

دنیای اقتصاد – 60 نفر از مدرسان اقتصاد در دانشگاه‌های ایران که عمده آنها متعلق به مکتب دانشکده اقتصاد علامه و نیز موسوم به نهادگرایان ایران هستند، با انتشار نامه‌ای عملکرد اقتصادی دولت را نقد کرده‌اند. پیشتر در سال‌های 85 و 86 نیز نامه‌هایی در همین زمینه ازسوی این طیف منتشر شده‌بود.
 

60 استاد دانشگاه منتشر کردند
گزارش اقتصاد ایران

دنیای‌اقتصاد- تحلیل اوضاع اقتصادی ایران و بررسی عملکرد اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد طی سه سال گذشته موضوع تازه‌ترین نامه‌ای است که جمعی از استادان و کارشناسان اقتصادی کشور آن را به رشته تحریر درآورده و برای اطلاع مسوولان دولتی، نمایندگان مجلس و افکار عمومی منتشر کرده‌اند. 60 نفر از استادان اقتصادی که اصطلاحا در مکتب اقتصادی دانشگاه علامه طباطبایی قرار می‌گیرند و بعضی از آنان در دولت سید محمد خاتمی پست‌های کلیدی اقتصادی را در اختیار داشتند، نویسندگان این نامه هستند. در این نامه یک گزارش علمی 7 صفحه‌ای از اوضاع اقتصادی ایران و یک گزارش 45 صفحه‌ای از مسائل جزئی و عموما عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد آمده است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٤٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٧

پیام رئیس‌جمهور به مناسبت پیروزی اوباما در انتخابات آمریکا

ضمن تبریک به مناسبت جلب اعتماد مردم امریکا
پیام رئیس‌جمهور به آقاى باراک اوباما
تحول صحیح و اساسی در سیاست‌های داخلی و خارجی دولت آمریکا که خواست همه ملت‌های جهان و ملت آمریکاست، سرلوحه و محور همه برنامه‌ها و اقدامات دولت آینده شما قرار گیرد

 

دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهور، در پیامی به مناسبت انتخاب باراک اوباما و کسب اکثریت آرا شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خطاب به رئیس‌جمهور جدید این کشور تصریح کرده است: توقع عمومی این است که پاسخگویی سریع و روشن به مطالبه تحول صحیح و اساسی در سیاست‌های داخلی و خارجی دولت آمریکا که خواست همه ملت‌های جهان و ملت آمریکاست، سرلوحه و محور همه برنامه‌ها و اقدامات دولت آینده شما قرار گیرد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

اتحادیه بین المللی تعاون خواستار تغییر الگوی اقتصاد بین الملل شد

معاون ترویج ، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون گفت : اتحادیه بین المللی تعاون پس از وقوع بحران مالی در غرب و رکود اقتصادی در جهان با ارسال نامه ای سرگشاده به سران کشورهای عضو گروه "جی هشت" خواستار تغییر الگوی اقتصاد بین الملل شد.

"حسین حسینی نیا" روز چهارشنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اخبار اقتصادی ایرنا افزود: این اتحادیه از رهبران کشورهای صنعتی جهان خواسته است در شرایطی که دنیا نظاره گر نابودی برخی از ساختارهای پولی جهان است ، حمایت همه جانبه از اقتصاد تعاونی را به عنوان الگوی کسب و کار مطمئن و پایدار به عمل آورند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٧:۱٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٧

شرکتهای نفتی مشق خود را برای واگذاری بنویسند

رحمانی با انتقاد از عدم آمادگی واگذاری نفتی‌ها در بورس:

شرکتهای نفتی مشق خود را برای واگذاری بنویسند

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت بورس در پاسخ به اظهارات رئیس ستاد اصل 44 شرکت ملی نفت ایران درباره عدم آماده بودن شرایط برای پذیرش و عرضه سهام شرکت‌های نفتی گفت: شرکت های نفتی از فرصت موجود برای نوشتن مشق خود استفاده کنند.

علی رحمانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: رئیس ستاد اصل 44 شرکت ملی نفت ایران در حالی از عدم آمادگی شرایط در خصوص پذیرش و عرضه سهام شرکت‌های نفتی اظهار نظر کرده که باید گفت شرکتهای این مجموعه باید از فرصت‌ موجود برای نوشتن مشقشان استفاده کنند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٤٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٧

افزایش 49درصدی حقوق بازنشستگان

وزیر رفاه خبر داد؛
حقوق بازنشستگان 49 درصد افزایش یافته است
وی با بیان اختصاص هزار میلیارد تومان سهام پتروشیمی جم به بازنشستگان کشوری و 400 میلیارد تومان به بازنشستگان لشکری گفت: بازنشستگانی که نخواهند سهام خود را بفروشند می توانند سهام دریافت کنند اما کسانی که قصد فروش دارند یا اصلا" سهام نمی خواهند می توانند به سازمان بازنشستگی وکالت بدهند و وجه نقد آن را دریافت کنند.

 

وزیر رفاه و تامین اجتماعی از افزایش49درصدی میانگین حقوق بازنشستگان کشوری در نظام جدید مدیریت خدمات کشوری نسبت به نظام قبلی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر،عبدالرضا مصری گفت: میانگین حقوق بازنشستگان کشوری در نظام پیشین معادل 307هزار تومان بود که این رقم در نظام جدید به حدود 458هزار تومان رسید که رشدی 49 درصدی را نشان می دهد.

وی افزود:نظام پیشین که بر اساس یک بیست و چهارم میانگین حقوق 2سال پایانی کارکنان بود تا شهریور امسال اجرا می شد که این نظام کاملا حذف شد و از مهر امسال بازنشستگان کشوری و لشکری بر اساس گروه های شغلی حقوق خود را دریافت کردند.

مصری گفت:در نظام جدید گروه ها از یک تا20تعریف شدند و هر گروهی امتیازی خاص دارد به عنوان مثال گروه یک و دو از 4000 امتیاز برخوردارند و این امتیاز برای هر گروه به بالا 500 امتیاز افزایش پیدا می کند تا گروه20 که از 13 هزار امتیاز برخوردار است.

وزیر رفاه و تامین اجتماعی افزود:مربیان آموزشیار و پژوهشیار 9500امتیاز، دانشیاران 16هزار و استادان 18هزار امتیاز دریافت می کنند؛ همچنین قضات گروه یک 8500و قضات گروه هشت 16هزار امتیاز کسب می کنند و در نهایت همه این امتیازات در 500 ضرب می شود.

وی تصریح کرد: سه امتیاز دیگر مانند مدت حضور در مناطق جنگی،سنوات مدیریتی و سنوات خدمت بیش از سی سال نیز به این امتیازات افزوده می شود.

مصری با اشاره به وجود یک میلیون و چهار صد هزار بازنشسته لشکری و کشوری گفت: در مدت کمتر از بیست روز احکام حقوقی یک میلیون و چهارصد هزار نفر بازنشسته تغییر کرد که این در نوع خود یک رکورد شکنی در انجام تعهدات دولت محسوب می شود.

وی با بیان اختصاص هزار میلیارد تومان سهام پتروشیمی جم به بازنشستگان کشوری و 400میلیارد تومان به بازنشستگان لشکری گفت:بازنشستگانی که نخواهند سهام خود را بفروشند می توانند سهام دریافت کنند اما کسانی که قصد فروش دارند یا اصلا"سهام نمی خواهند می توانند به سازمان بازنشستگی وکالت بدهند و وجه نقد آن را دریافت کنند.

وزیر رفاه و تامین اجتماعی با بیان اینکه در برآورد جدید، حقوق های دریافتی افزایش داشته است گفت:در نظام جدید بطور میانگین بازنشستگان آموزش و پرورش با 15 درصد از بیشترین افزایش حقوق و اعضای هیئت علمی از کمترین افزایش برخوردار شدند زیرا در سال های قبل افزایش هایی برای هیئت علمی رخ داده بود.وزیر رفاه و تامین اجتماعی از افزایش49درصدی میانگین حقوق بازنشستگان کشوری در نظام جدید مدیریت خدمات کشوری نسبت به نظام قبلی خبر داد.


   + مهدی زاده - ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٧

ابلاغ آیین نامه نحوه پرداخت حق‌الزحمه مجریان و ناظران انتخابات

به منظور اجرای بهینه قوانین انتخابات؛
دولت آیین نامه نحوه پرداخت حق‌الزحمه مجریان و ناظران انتخابات را ابلاغ کرد
دولت به منظور اجرای بهینه قوانین انتخابات اعم از انتخابات مجلس شورای اسلامی ، ریاست جمهوری ، مجلس خبرگان رهبری شوراهای اسلامی، حق‌الزحمه مقطوع عوامل اجرایی و نظارتی از جمله انتخابات برگزار شده در سال 86 و مرحله دوم در سال 87 را تعیین کرد

 

هیئت وزیران در راستای اجرای بهینه قوانین انتخابات، آیین نامه نحوه پرداخت حق‌الزحمه مقطوع عوامل اجرایی و نظارتی انتخابات را ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارت کشور و شورای نگهبان و به استناد اصل 138 قانون اساسی ، آیین نامه نحوه پرداخت حق‌الزحمه مجریان و ناظران انتخابات را تصویب کرد.
بر اساس این آیین نامه، دولت به منظور اجرای بهینه قوانین انتخابات اعم از انتخابات مجلس شورای اسلامی ، ریاست جمهوری ، مجلس خبرگان رهبری شوراهای اسلامی، حق‌الزحمه مقطوع عوامل اجرایی و نظارتی از جمله انتخابات برگزار شده در سال 86 و مرحله دوم در سال 87 از محل اعتبارات مصوب شورای نگهبان و وزارت کشور را تعیین کرد.

   + مهدی زاده - ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٧

افزایش 100 هزار تومانی حقوق کارکنان دولت

 افزایش 100 هزار تومانی حقوق کارکنان دولت
آذرماه امسال اجرایی می شود:

چندی پیش هیئت وزیران به منظور اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری و اجرای قانون بودجه و با هدف منطقی کردن حقوق و مزایای کارکنان ، ضریب  حقوق کارمندان شاغل، بازنشستگان و مستمری  بگیران را تعیین کرد.    به طوری که در مصوبه جدید افزایش 10 درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت، به تصویب رسید.بر اساس این مصوبه بخش هایی از قانون مدیریت خدمات کشوری که اکنون قابلیت اجرا دارد و برای کارمندان و  بازنشستگان اعمال شده ، بستر لازم برای عملیاتی کردن سایر بخش های قانون که نیاز به آیین نامه و یا دستورالعمل دارد ، نیز فراهم خواهد شد  .   این در حالی است که علیرغم تاخیرهای فراوان در اجرایی کردن افزایش حقوق کارکنان دولت روز گذشته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از افزایش حقوق حداقل 100 هزار تومانی کارکنان دولت تا نیمه آذر امسال خبر داد  .  موسی الرضا ثروتی گفت: دولت موظف است نظام هماهنگ مدیریت خدمات کشور را از 15 آذر امسال اجرایی کند و بر اساس آن، نه فقط حقوق شاغلان دولتی بیش از 100 هزار تومان افزایش می یابد، بلکه دولت موظف است معوقه یک سال گذشته را نیز پرداخت کند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٠٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧

آستانه تحمل اقتصاد ایران برای عبور از بحران

در گردهم‌آیی بزرگ بررسی بحران مالی اعلام شد

آستانه تحمل اقتصاد ایران برای عبور از بحران

عکس: دنیای اقتصاد - نگار متین‌نیا
دو سناریوی ایران برای مقابله با بحران
بسته سیاستی بورس دو هفته دیگر آماده می‌شود
نهاوندیان: تصور فروپاشی نظام بازار غلط مبرهن است.


گزارشی از دو نگاه رسمی و غیررسمی به بحران جهانی در همایش ایرانی
نقد وزیر بر جهانی‌شدن اقتصاد
نهاوندیان: تصور فروپاشی نظام بازار غلط مبرهن است
شخصیت‌هایی چون نهاوندیان، داوود دانش‌جعفری
در همایش دیروز تهران دولت را به احتیاط و تامل بیشتر در رفتارها و تصمیمات اقتصادی‌اش فرا خواندند.

 

 

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٧

کاهش 35 درصدی قیمت مسکن در سطح کشور

گزارش کیهان از کاهش 35 درصدی قیمت مسکن در سطح کشور

قیمت مسکن در تهران و شهرستانها سیر نزولی به خود گرفته و روز به روز بر دامنه کاهش آن افزوده می شود.
به گفته صاحبان مشاوران املاک در حال حاضر از خرید و فروش مسکن خبری نیست و مردم همچنان برای سقوط بیشتر قیمت مسکن انتظار می کشند.
سال گذشته وقتی رشد قارچ گونه بهای مسکن آغاز شد و در اوایل سال جاری به اوج خود رسید، اکثریت کارشناسان اقتصادی چنین تحلیل کردند که این «تب» و «التهاب» زودگذر است و برای مقابله با آن باید با تدبیر و برنامه ریزی حرکت کرد.
در همان زمان رئیس جمهور از دست های پیدا و پنهانی که قصد اخلال در اقتصاد را دارند خبر داد و اعلام کرد که دولت به عنوان مقابله با این تحرکات مذبوحانه و سوداگران فعالانه به میدان خواهد آمد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:۳۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧

اقتصاد هند الگویی مناسب برای توسعه اقتصادی است

نهاوندیان:
اقتصاد هند الگویی مناسب برای توسعه اقتصادی است
تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اکونیوز: رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: اکنون دیگر هند یک کشور پرجمعیت و فقیر نیست بلکه از روش هند بعنوان یک الگوی توسعه اقتصادی موفق یاد می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،محمد نهاوندیان در نهمین نمشست شورای بازرگانی ایران و هند با بیان این مطلب افزود: راه بلندی که اقتصاد هند در انتقال از یک اقتصاد متمرکز به اقتصادی متکی بر بخش خصوصی و ایجاد فضای رقابتی پیمود برای تمام محققان درس آموز بوده و دستاوردهای 20 سال گذشته این کشور در فضای اقتصاد جهانی ستودنی است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧

قانون نظام هماهنگ حقوق کارمندان ، آذرماه امسال اجرایی می شود

دولت موظف است تا 15 آذر امسال، آئین نامه های اجرایی "قانون نظام هماهنگ حقوق کارمندان" را تنظیم و به دستگاه های اجرایی ابلاغ کند.
موسی الرضا ثروتی، عضو کمیته اجتماعی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، با بیان اینکه "لایحه مدیریت خدمات کشوری، پس از 3 سال، تنظیم و تدوین شد"، گفت: این لایحه از آذرماه سال 86 برای کارمندان دولت، از مهرماه سال 86 برای بازنشستگان و از یکم فروردین 86، برای قضات بازنشسته و وزارت علوم، اجرایی شد. 

ثروتی افزود: بر اساس یکی از بندهای قانون بودجه سال 87، هر گونه پرداخت از امسال فقط بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری خواهد بود و در همین باره نیز به دولت یک ماه برای نوشتن آئین نامه های اجرایی آن مهلت داده شده است. 

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٥۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٧

بحران مالی به راه حل جهانی نیاز دارد

سولانا:
بحران مالی به راه حل جهانی نیاز دارد
تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اکونیوز: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپادرگفت: بحران مالی بحرانی جهانی است و راه حل آن نیز باید راه حلی جهانی باشد .برای اولین بار در تاریخ نشستی در این باره برگزار خواهد شد که تنها هشت کشور صنعتی در آن حضور نخواهند داشت بلکه کشورهایی مانند چین نیز در آن حضور خواهند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،"خاویر سولانا "اظهارداشت: به نظر من اتحادیه اروپا نقش خود را به خوبی ایفا کرد و در این بین باید به نقش بسیار فعال سارکوزی اشاره کنم ،و نشست ماه نوامبر در واشنگتن بسیار مفید و سازنده خواهد بود و اروپا خود را برای حضور در این نشست آماده خواهد کرد و قبل از این نشست نشستی اروپایی برگزار خواهد شد تا در آن مواضع اتحادیه اروپا به وحدت برسد .

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:۳٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٧

آمادگی ایران برای میزبانی مجمع جهانی اقتصاد با موضوع خلیج فارس

وزیر خارجه در گفتگو با فارس خبر داد:

آمادگی ایران برای میزبانی مجمع جهانی اقتصاد با موضوع خلیج فارس

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پیشنهاد ایران برای تشکیل مجمع جهانی اقتصاد در مورد خلیج فارس و خاورمیانه گفت: ایران آمادگی دارد در بحث خلیج فارس و خاورمیانه میزبان اجلاس منطقه‌ای مجمع جهانی اقتصاد باشد.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع جهانی منطقه اقتصاد در استانبول در گفتگو با خبرنگار فارس در خصوص نتایج این سفر اظهار داشت: در سفر کوتاه و چند ساعته به مجمع اقتصاد جهانی در استانبول هیئت ایرانی در دو میزگرد شرکت کرد و بحث‌هایی در خصوص بحران قفقاز، جاده ابریشم، خاورمیانه و آسیای مرکزی و دو حوزه‌ای که ایران پیرامون مسایل و تحولات آن نظراتی داشت شرکت کرد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٧

تکریم شهیدان، تکریمِ ایثار و اخلاص است

فرمایش رهبر معظم انقلاب درباره تشییع و خاکسپاری پیکر شهدای گمنام در دانشگاه تربیت مدرس

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در حاشیه نامه رییس دانشگاه تربیّت مدرس درباره تشییع و خاکسپاری پیکر مطهّر سه شهید گمنام دفاع مقدس در آن دانشگاه، مرقوم فرمودند:
بسم الله الرحمن الرحیم
تکریم شهیدان، تکریمِ ایثار و اخلاص است؛ تکریم دلهای نورانی و جانهای لبریز از صفا و نورانیّت است. از کار شما قدردانی میکنم.
رحمت خدا بر شهیدان عزیز باد.
سیّدعلی خامنه ای
2/8/87

   + مهدی زاده - ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٠ آبان ۱۳۸٧

برند چیست؟

بررسی ویژگی های برتر برند در بازار
اکونیوز:برند ها می توانند منجر به خلق ایده های جدید در مورد محصولات و خدمات شرکت شوند.

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، برخورداری از برندی قدرتمند در موفقیت فعالیت های تحقیق و توسعه، راه گشا است و تصورات سازمان از آینده فعالیت ها و خلاقیت ها را در جهت ارزش آفرینی کسب و کار هدایت می کند.

برند های برتر قادرند هیجانات و عواطف مصرف کنندگان خود را برانگیزند. مصرف کنندگان به این نام ها اعتماد داشته و بیش از سایر برند ها از آنها انتظار خلق ایده های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٠ آبان ۱۳۸٧

بحران مالی آمریکا و چند نکته

محمد صادق الحسینی
بحران مالی آمریکا که با ایجاد شدن حباب در بازار مسکن و بزرگ شدن و ترکیدن این حباب از چند ماه گذشته وارد فاز جدیدی شد، این روزها توجهات بسیاری را به خود معطوف داشته است.

 

توجه به این بحران نه تنها از جمع اقتصاددانان فراتر رفته، بلکه کل کشورها و دولت‌های دنیا را به خود معطوف داشته است. جامعه ما هم از این امر مستثنا نیست و خصوصا در چند هفته گذشته، اخبار و تحلیل‌های مربوط به بحران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
بدتر از همه این است که در داخل کشور فضای تحلیل بسیار آشفته شده و تحلیل درست که نیاز به تامل و جمع‌آوری داده‌های بیشتری دارد، به ندرت صورت می‌پذیرد. این آشفتگ ی فضای تحلیل تا بدان جا پیش رفت که اقتصاددانان مطرح کشور، آخرین کسانی بودند که راجع به بحران موضع گرفتند و تحلیل‌های خود را بیان کردند!

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٠ آبان ۱۳۸٧

طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی:
طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند
معرفی طرح تحول اقتصادی از سطح ملی باید به سطح منطقه‌ای، شهرستان‌ها و بخش‌ها برسد و به همین منظور برگزاری 30 همایش استانی با ریاست استانداران کشور در دستور کار قرار گرفته است.

 

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: طرح تحول اقتصادی سیاست حذف یارانه‌ها را دنبال نمی‌کند، بلکه به دنبال این است که یارانه‌ها به صورت صحیح به گروه‌های هدف ارائه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از فارس، شمس‌الدین حسینی ظهر امروز در همایش تبیین طرح تحول اقتصادی که در تالار معصومیه استانداری قم برگزار شد،‌ تصریح کرد: معرفی طرح تحول اقتصادی از سطح ملی باید به سطح منطقه‌ای، شهرستان‌ها و بخش‌ها برسد و به همین منظور برگزاری 30 همایش استانی با ریاست استانداران کشور در دستور کار قرار گرفته است و امروز شاهد برگزاری دومین همایش تبیین طرح تحول اقتصادی در استان قم هستیم.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٩ آبان ۱۳۸٧

آمریکا دلارهای تقلبی منتشر کرده است

رئیس جمهور در جمع باشکوه مردم لرستان
احمدی نژاد:آمریکا دلارهای تقلبی منتشر کرده است
احمدی نژاد با برشمردن دلایل ایجاد بحران در غرب، به بدهی های آمریکا اشاره کرد و گفت: دیشب آخرین گزارش بدهی دولت آمریکا (فقط دولت فدرال) را گرفتم که در یک قلم آن، این دولت 10 هزار و 570 میلیارد دلار بدهکار است و معنای این امر این است که در ازای این بدهکاری، دلارهای تقلبی بدون پشتوانه را چاپ و در دنیا منتشر کرده اند.

رئیس جمهور با اشاره به بحران اقتصادی غرب خطاب به سردمداران غربی گفت:اگر بخواهید جیب خود را از جیب سایر ملت ها پر کنید، همه ملت ها از جمله ملت ایران در مقابل شما می ایستند و نمی گذارند آب خوش از گلوی شما پایین برود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، دکتر محمود احمدی نژاد که در چهل و پنجمین سفر استانی خود به استان لرستان سفر کرده است، امروز چهارشنبه در اجتماع بزرگ مردم خرم آباد افزود: ظرفیت اقتصادی دنیا جاذبه دلارهای تقلبی و اضافی را ندارد و موج تقلب‌ها به دامن آمریکا برگشت یافته است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱:۱۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٩ آبان ۱۳۸٧

معافیتهای مالیاتی حقوق با ابلاغ قانون جدید از فروردین 87 اعمال می‌شود

معاون فنی سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با فارس خبر داد:

معافیتهای مالیاتی حقوق با ابلاغ قانون جدید از فروردین 87 اعمال می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد: با ابلاغ فرمول جدید معافیتهای مالیاتی در چارچوب قانون مدیریت خدمات کشوری این معافیتها از ابتدای فروردین ماه سال 87 در دستمزد حقوق بگیران اعمال می‌شود.

محمد قاسم پناهی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که گفت با گذشت 7هفت ماه از سال هنوز معافیتهای مالیاتی سال 87 حقوق بگیران اعلام نشده است، اظهار داشت: لایحه‌ای را به این منظور به دولت لایحه ارایه کرده‌ایم و تا زمانی که این لایحه به تصویب مجلس نرسد، معافیتهای مالیاتی همان معافیتهای سال 86است

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٢:٤۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧

خصوصى سازى شرکت پست کلید خورد

با تصویب دولت؛
خصوصى سازى شرکت پست کلید خورد
هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات فرایند واگذاری شرکت پست به استثنای شبکه‌های اصلی تجزیه و مبادلات و مدیریت توزیع خدمات پایه پستی را تصویب کرد.

هیئت وزیران در راستای اجرای سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی، در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و احکام مندرج در برنامه چهارم توسعه و به منظور واگذاری شرکت پست، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را موظف کرد نسبت به تشکیل سازمان خدمات پست دولتی اقدام کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،  هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات فرایند واگذاری شرکت پست به استثنای شبکه‌های اصلی تجزیه و مبادلات و مدیریت توزیع خدمات پایه پستی را تصویب کرد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧

بررسی بحران اقتصادی جهان باتشکیل هشت کارگروه در وزارت اقتصاد

معاون وزیر اقتصاد از تشکیل هشت کارگروه و کمیته در وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: این کمیته‌‏ها فرصت و چالش‌‏های تحولات اقتصادی  دنیا را بررسی و مدیریت می‌‏کند.

 

معاون وزیر اقتصاد گفت: با بروز بحران‌‏های مالی در سطح جهان و ایجاد فرصت برای نظام اقتصادی، ظرف یک روز میزان رشد سپرده‌‏ها در یکی از بانک‌‏های ایران به 200 میلیون دلار بالغ شد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایلنا ،حمید پورمحمدی، معاون بانک، بیمه و شرکت‌‏های دولتی وزارت اقتصاد بعدازظهر امروز در یک نشست مطبوعاتی به تشریح اهداف همایش«بحران مالی جهان؛ چالش‌‏ها و فرصت‌‏ها» پرداخت و با بیان این مطلب اظهار داشت: آمار روزانه جذب سپرده بانک‌‏ها در سراسر کشور در معاونت بانک، بیمه و شرکت‌‏های دولتی وزارت اقتصاد موجود است و شواهد نشان می‌‏دهد بر اثر بروز بحران مالی در جهان ظرف یک روز رشد سپرده‌‏های یکی از بانک‌‏های دولتی ایران افزایش بسیاری یافته و به 200 میلیون دلار بالغ شد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:۳٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧

یک واقعه هولناک اقتصادی در جهان در حال شکل گرفتن است

یک اقتصاددان برجسته ؛
یک واقعه هولناک اقتصادی در جهان در حال شکل گرفتن است(1)
توکیو - استاد اقتصاد دانشگاه یوکوهامای ژاپن با اشاره به بحران های اخیر در بازارهای مالی جهان گفت: یک واقعه هولناک اقتصادی درحال شکل گرفتن در جهان است.

دکتر "محمد نقی زاده" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به حجم تزریق بیش از 370 میلیارد دلار به بازارهای مالی که اخیرا از سوی ژاپن ، انگلیس ، آلمان و فرانسه صورت گرفت، اما بازار پاسخ مثبتی از این اقدام نگرفته است، خاطرنشان کرد: این اقدام نشانه آن است که یک واقعه هولناک اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۳:٢٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳۸٧

تشکیل کارگروهى براى بررسى تاثیرات بحران اقتصادى غرب بر اقتصاد ملى

رییس جمهور در نامه اى به وزیر اقتصاد دستور داد:
تشکیل کارگروهى براى بررسى تاثیرات بحران اقتصادى غرب بر اقتصاد ملى
با دستور رئیس جمهور کارگروهی تشکیل شد تا نسبت به دامنه گسترش بحران اقتصادی غرب و تاثیر آن بر اقتصاد ملی کشور و چگونگی مهار آسیبهای احتمالی آن بررسی های لازم را به عمل آورند

رئیس‌جمهور در نامه ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی ماموریت داد تا با تشکیل کارگروهی متشکل از رئیس کل بانک مرکزی، وزرای امور خارجه و بازرگانی و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، نسبت به دامنه گسترش بحران اقتصادی غرب و تاثیر آن بر اقتصاد ملی کشور و چگونگی مهار آسیبهای احتمالی آن بررسی های لازم را به عمل آورند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۳:٢٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳۸٧

قابل توجه علاقمندان رشته حسابداری

   + مهدی زاده - ۱:۳٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧

متن کامل پیش نویس لایحه پیشنهادی هدفمندکردن یارانه‌ها

فارس منتشر کرد:

متن کامل پیش نویس لایحه پیشنهادی هدفمندکردن یارانه‌ها

خبرگزاری فارس: متن کلیات پیش نویس لایحه پیشنهادی و مقدماتی هدفمند کردن یارانه‌ها که اوایل مهرماه سال جاری به مجلس ارائه شد و هنوز به تصویب نهایی دولت و مجلس نرسیده است، منتشر شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کلیات پیش نویس لایحه پیشنهادی هدفمند کردن یارانه ها که مقدماتی است و هنوز در دولت و مجلس نهایی نشده است، بر اساس چهار اصول کلی تحقق عدالت، جلوگیری از اسراف در منابع و لزوم مدیریت مصرف، لزوم تحول بخش انرژی برای مدیریت مناسب و تحولات ساختاری در اقتصاد تهیه و تنظیم و 20 روز پیش به مجلس ارسال شده است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱:۱٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧

اقتصاد انگلیس تا یک سال دیگر در بحران باقی می ماند

ناظران اقتصادی هشدار دادند:

اقتصاد انگلیس تا یک سال دیگر در بحران باقی می ماند

خبرگزاری فارس : شمار زیادی از تحلیلگران و ناظران اقتصادی در انگلیس با اشاره به روند سریع کند شدن رشد اقتصادی این کشور هشدار دادند بیش از یک سال طول خواهد کشید تا شرایط اقتصادی انگلیس بهبود پیدا کند .

به گزارش خبرنگار فارس در لندن شمار زیادی از تحلیل گران و ناظران اقتصادی در انگلیس با بیان اینکه از روند سریع افت رشد اقتصادی این کشور شوکه شده اند می گویند این امکان وجود دارد بیش از یک سال طول بکشد تا شرایط اقتصادی در این کشور بهبود پیدا کند .
این افراد کاهش بیشتر نرخ بهره را خواستار شده اند .

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱:٠۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧

رکود اقتصاد جهان غیر قابل اجتناب است

بررسی تاثیر بحران مالی آمریکا بر کشورهای مختلف
رکود اقتصاد جهان غیر قابل اجتناب است

مونا مشهدی رجبی
تهدید رکود اقتصاد جهانی در اثر بحران‌های موجود در غرب سبب شد تا بسیاری از کشورهای دنیا در مورد آینده اقتصاد خود تردیدهای زیادی داشته باشند.


بر طبق گزارش‌های موجود تمامی‌کشورهای دنیا در اثر بحران مالی و بانکی غرب آسیب خواهند دید ولی میزان آسیب‌دیدگی آنها به میزان ارتباط‌شان با نظام مالی غرب مرتبط است. هر چه یک کشور ارتباط اقتصادی بیشتری با آمریکا و اروپا داشته باشد، تاثیر بیشتری از این بحران‌ها می‌پذیرد و هر چه ارتباط اقتصادی کشوری با آمریکا کمتر باشد، تاثیر بحران‌های جهانی دیرتر روی آن ظاهر می‌شود. برخی معتقدند کشورهایی که کم با جهان در ارتباط هستند در اثر این بحران آسیب نمی‌بینند. سیمون ایوانس، یکی از اقتصاددانانی که این گزارش تحقیقی را تهیه کرده است در این مورد می‌گوید: «در درجه اول کشوری که با جهان ارتباط نداشته باشد، دارای اقتصادی بسیار ضعیف است. از طرف دیگر حتی اگر کشوری ارتباط اقتصادی و بانکی نزدیکی با غرب نداشته باشد و از بحران مالی و بانکی آنها تاثیر نپذیرد ولی باز هم از این مشکلات دور نخواهد ماند. زیرا بحران مالی و اقتصادی غرب به رکود اقتصادی دنیا می‌انجامد و این رکود جهانی بدون شک اقتصاد تک تک کشورهای عضو را تهدید می‌کند.»
سیمون ایوانس، مارک لفتی و جس لونکرین سه اقتصاددانی هستند که به بررسی تاثیر بحران اقتصادی و مالی آمریکا روی کشورهای مختلف جهان پرداخته اند. این سه اقتصاددان تاثیر بحران اقتصادی آمریکا روی 16کشور جهان را بررسی کرده اند ولی ما در این مقاله به بررسی تاثیر بحران روی شش کشور می‌پردازیم.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧

بحران جهانی به‌ بورس تهران رسید

بیشترین کاهش شاخص در یک روز

بحران جهانی به‌ بورس تهران رسید

دنیای اقتصاد- یکی از ابعاد بحران اقتصاد جهانی کاهش شدید فعالیت‌های ساخت‌وساز به دلیل سقوط بازار مسکن است که خود باعث سقوط بی‌سابقه بازار فولاد شده است. دیروز بازگشایی نماد یک شرکت فولادی باعث سرایت این بعد از بحران به بورس تهران شد و شاخص بورس در یک افت بی‌سابقه، کاهشی معادل 580واحد را که عمده آن ناشی از این مساله بود، تجربه کرد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧

نگرانی بودجه‌ای با سقوط نفت

از سوی نایب رییس مجلس ابراز شد

نگرانی بودجه‌ای با سقوط نفت

دنیای اقتصاد- عادت به نفت گران باعث شده است که با سقوط قیمت نفت، نگرانی از پیامدهای آن به تدریج رخ بنمایاند؛ محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس، از نشستی با اقتصاددانان خبر داده است که جمع‌بندی حاصل از آن نشان می‌دهد حتی بودجه با نفت 50 دلاری هم خوشبینانه‌ خواهد بود و بودجه سال آینده باید با نفت 40 تا 45 دلاری بسته شود؛ این در حالی است که به گفته باهنر، بودجه سال جاری با نفت 57دلاری تدوین شده بود که با متمم‌ها و اصلاحیه‌های بعدی دولت عملا به بودجه‌ای با نفت 80دلاری ختم شده است. وی با اشاره به حساب ذخیره ارزی و اینکه این حساب برای روزهای سقوط نفت پیش‌بینی شده بود، اعلام کرد که هم‌اینک در روز مبدا هستیم و پول چندانی در حساب ذخیره ارزی نمانده است و خوشبینانه‌ترین حالت آن است که تا پایان سال بیش از 8 تا 10میلیارد دلار در این حساب باقی نماند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧

هشدار هاشمی درباره سونامی اقتصادی

دنیای اقتصاد- هاشمی رفسنجانی با اشاره به بحران مالی جهانی ابراز عقیده کرد که این اتفاق را می‌توان یک سونامی اقتصادی نامید که می‌تواند برای کشورهای جهان کشنده باشد.به گفته هاشمی، نباید تصور کنیم که این مسایل به نفع ما تمام می‌شود و نباید در این رابطه اظهار خوشحالی کنیم، بلکه باید با حساب ذخیره ارزی، نقطه اتکای محکمی برای خود ایجاد کنیم.
 

بحران قیمت نفت زنگ‌های خطر را به صدا درآورد
هشدار هاشمی درباره سونامی اقتصادی

دنیای اقتصاد- در شرایطی که قیمت‌های جهانی نفت با سقوط هر روزه مواجه شده است، اکبر هاشمی‌رفسنجانی از سونامی اقتصادی جهانی سخن به میان آورده است و درباره تبعات آن بر ساختار اقتصاد ایران به مسوولان هشدار داده است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٥ آبان ۱۳۸٧

سه رویکرد به عدالت در طرح تحول اقتصادی دولت

در نخستین همایش استانی طرح تحول اقتصادی تشریح شد؛
سه رویکرد به عدالت در طرح تحول اقتصادی دولت
- همه محورهای طرح تحول اقتصادی درصدد افزایش کارایی و بهبود مدیریت اقتصادی هستند - نظام اقتصادی کارآمد، مستلزم نظام توزیع کارآمد است - طرح تحول اقتصادی نیازمند ارتقای فرهنگ عمومی است

دکتر محمد هادی زاهدی وفا، معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با تشریح چگونگی لحاظ کردن سه رویکرد به عدالت در طرح تحول اقتصادی گفت: پدیده‌های اقتصادی موجود در کشور مانند تورم و بیکاری را باید با تغییر عمیق در ساختار اقتصادی کشور کاهش داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دولت به نقل از ایسنا، دکتر محمد هادی زاهدی وفا، در نخستین همایش استانی طرح تحول اقتصادی که در دانشگاه فردوسی برگزار شد، تصریح کرد: با اتکا به تمام تجربه‌ها و مطالعات انجام شده در چند سال اخیر، باید در هفت محور اساسی مالیات، یارانه، گمرک، بانک، ارزش گذاری پول، توزیع کالا و خدمات و بهره‌وری که اصلی‌ترین محور است، تغییر و تحول داشته باشیم.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٥ آبان ۱۳۸٧

تسلیت شهادت امام جعفرصادق(ع)

شهادت جانسوز ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت بنیانگذار مذهب شیعه حضرت امام جعفر صادق (ع)بر همه شیعیان تسلیت باد.

   + مهدی زاده - ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ; شنبه ٤ آبان ۱۳۸٧

مروری بر حسابداری منابع انسانی

مروری بر حسابداری منابع انسانی 

برگرفته از وبلاگ مدیریت وعرفان-غلامرضا دهقانپور
 
  

چکیده مقاله:

 

حسابداری در صدد گزارش وضعیت مالی و عملکرد اقتصادی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی است، زمانی که پارامتر انسان در گزارش وضعیت مالی و نتیجه عملیات مد نظر قرار نگیرد، ارزش‌های انسانی نیز جایی در حسابداری ندارد. به نظر می‌رسد به منظور حصول اهداف ذیل باید حسابداری منابع انسانی جنبه‌های کمی و عملی پیدا کند:

1- ثبت ارزش اقتصادی انسان در گزارش‌های مالی

2- احتساب سرمایه‌گذاری یک سازمان در منابع انسانی خود

3- افزایش کارآیی مدیریت منابع انسانی و ایجاد امکاناتی برای ارزش‌یابی خط‌مشی‌های پرسنلی نظیر برنامه‌های آموزشی و توجیهی

4- ارزیابی منابع انسانی یک سازمان از نظر حفظ شدن، تحلیل رفتن و یا توسعه یافتن .

5- شناسایی سود غیر عملیاتی و بهره‌وری ایجاد شده ناشی از سرمایه‌گذاری در منابع انسانی.

6- محاسبه میزان ارزشی که منابع انسانی در سایر منابع مالی و فیزیکی یک سازمان ایجاد می‌کند.

با توجه به نیاز مدیریت به اطـــلاعات برای تصمیم‌گیری، حسابداری منابع انسانی (HUMAN   RESOURCE  ACCOUNTING) اطــــلاعاتی فــــراهم می‌آورد که مدیران هر چه بهتر و مفیدتر بتوانند از منابع انسانی تحت اختیارشان استفاده کنند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۳ آبان ۱۳۸٧

چرا خلاف اصول رفتار می‌کنیم؟

نگاهی دیگر به چند و چون مالیات بر ارزش افزوده
چرا خلاف اصول رفتار می‌کنیم؟


بدون شک تصویب و اجرای هیچ قانونی در یک دهه اخیر به اندازه قانون مالیات بر ارزش افزوده، با تنش‌های اداری، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مواجه نبوده است.


قانونی که علی‌الظاهر، ماهیت اصلاحی در نظام مالیاتی کشور داشته و در دوره‌های مختلف در ده‌ها جلسه تخصصی و کارشناسی مورد نقد، بررسی، تحلیل و ارزیابی قرار گرفته و نهایتا به تایید و تصویب رسیده است، به یکباره مورد اعتراض بازاریان، اصناف و حتی صاحبان صنایع بزرگ و کوچک قرار گرفته و موجبات بروز تشنج و تعطیلی بازارها فراهم شده و دولت وادار به واکنش رسمی و عقب‌نشینی از اجرای قانون می‌شود.
حال باید دید علت چیست؟ و چرا برای اجرای یک قانون به ظاهر خوب و کارشناسی شده و با حداقل نرخ مالیاتی، چنین واکنش‌های تندی از سوی مودیان مالیاتی ابراز می‌شود؟
برای پاسخ به این سوال اساسی، لازم است به طور خلاصه به فرآیند تصویب و ابلاغ و اجرای این قانون توجه کنید.
برای اولین بار، لایحه نظام مالیات بر ارزش افزوده در سال 1366 تقدیم مجلس شورای اسلامی شد که بنا به دلایلی، لایحه مزبور پیگیری نشد. در سال 1376 که موضوع اصلاح نظام مالیاتی در دستور کار دولت قرار گرفت، مجددا نظام مالیات بر ارزش افزوده مورد توجه دولت قرار گرفته و لایحه آن با تاخیر 5 ساله در سال 1381 تقدیم مجلس شد که مدت‌ها مسکوت ماند و نهایتا لایحه مزبور با بررسی‌های مجدد مشتمل بر پنجاه و سه ماده و چهل و هفت تبصره در جلسه مورخ 17/2/1387 کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، طبق اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی (که اجازه تفویض اختیار قانونگذاری را به کمیسیون‌های مجلس داده است) تصویب شد که پس از موافقت مجلس با اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال در تاریخ 2/3/1387 به تایید شورای نگهبان رسید.
در ماده 53، تاریخ اجرای این قانون در رابطه با مواد 18، 24، 25، 28، 31، 35، 36، 42 و 48 از تاریخ تصویب و در مورد ماده 51 از اول ماه پس از تصویب و سایر مواد آن از اول مهرماه سال 1387 پیش‌بینی شده است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٢:۱۳ ‎ق.ظ ; جمعه ۳ آبان ۱۳۸٧

واکنش و تعلیق برای قانونی که ما را مترقی می‌کند

مروری بر مزایای قانون مالیات بر ارزش افزوده
واکنش و تعلیق برای قانونی که ما را مترقی می‌کند

 اینکه در اطلاع‌رسانی به مودیان مالیاتی درباره ابعاد مختلف قانون مالیات بر ارزش افزوده دیر و یا ضعیف عمل شد، اینکه اصناف بدون اطلاع‌ از اینکه این قانون باری اضافه بر آن‌ها تحمیل نمی‌کند و اینکه برخی از فعالان صنعت، اقتصاد و اصناف بدون داشتن اطلاعات کافی درباره این قانون در رسانه‌ها اظهارنظر می‌کنند، باعث نمی‌شود که مزایای قانونی که از 21 سال پیش برای تدوین آن کار شده است، نادیده گرفته شود.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٢:٠٢ ‎ق.ظ ; جمعه ۳ آبان ۱۳۸٧

طرح افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو مغایر با شرع و قانون اساسی نیست

به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، این نهاد پس از بررسی این طرح، نظر خویش را به شرح زیر اعلام کرد: « طرح "افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای مادر و مهم دولتی در سال 1387" که با اصلاحاتی در جلسه مورخ بیست و یکم مهرماه یک هزار و سیصد و هشتاد و هفت مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است در جلسه مورخ 1/ 8 /1387 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاح به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.»

   + مهدی زاده - ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸٧

قانون احیای شوراهای عالی ابلاغ شد

علی لاریجانی به احمدی‌نژاد نامه نوشت
تصمیم‌سازی شورایی می‌شود

قانون احیای شوراهای عالی ابلاغ شد
شورای پول و اعتبار و هیات‌امنای حساب ذخیره ارزی باید احیا شوند
دنیای اقتصاد – حدود یک سال پس از آغاز ماجرای شوراهای‌عالی که سرانجام به انحلال این شوراها، به‌ویژه شورای پول و اعتبار، شورای اقتصاد و هیات‌امنای حساب ذخیره ارزی از سوی دولت ختم شد، قانون لغو تصمیم دولت از سوی علی لاریجانی به محمود احمدی‌نژاد برای اجرا ابلاغ شد.

انحلال این شوراها که با استدلال بازگرداندن اختیارات سلب شده از قوه مجریه به این قوه انجام شد، واکنش شدید مجلس هفتم را در پی داشت، ولی طرح‌های فوریتی این مجلس برای لغو تصمیم دولت در شورای نگهبان به بن‌بست خورد.
اصرار مجلس برخواسته خود باعث شد که طرح احیای شوراهای‌عالی تصمیم‌سازی در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت قرار گیرد و این مجمع در روز شنبه مورخه 6 مهرماه سال جاری پس از استماع دفاعیات پرویز داوودی و نیز استدلالات مجلس، سرانجام نظر مجلس را تایید و حکم به بازگشت شوراها بدهد.
استدلال دولت برای انحلال شوراهای عالی متکی بر این بود که این شوراها زیرمجموعه قوه‌مجریه هستند و طبیعی است که قوه مجریه می‌تواند فرآیند تصمیم‌سازی از طریق این شوراها را آن‌گونه که صلاح می‌داند، اصلاح کند و قوه‌مقننه باید وظایف نظارتی خود را نه از طریق این شوراها، بلکه از طریق مکانیزم‌های قانونی تعریف شده اعمال کند. گفتنی است، مجلس برای نظارت بر فرآیند تصمیم‌سازی در قوه‌مجریه از طریق نمایندگان ناظری که به عنوان عضو این شوراها انجام وظیفه می‌کردند، در جریان مصوبات دولت قرار می‌گرفت ولی استدلال دولت این بود که پذیرش عضویت این نمایندگان متکی بر الزام قانونی نبود.
در عین حال، مجلس شورای اسلامی فارغ از این استدلال‌‌های دولت، قائل به این بود که به دلیل مسوولیت وزرا در برابر مجلس در شرایطی که حتی اگر اعضای این شوراها محدود به وزرا باشد، امکان حساب‌کشی مجلس از وزرا خواهد بود، اما با انحلال شوراها، اختیارات نظارتی مجلس کاهش خواهد یافت.
به هر حال، آنچه مسلم است، این است که احیای این شوراها بیش از آنکه اختیارات قوه‌مجریه را محدود کند، باعث محدودسازی اختیارات رییس‌جمهور در داخل قوه مجریه می‌شود که البته با مکانیزم‌های دیگری قابل جبران است. تاکنون دولت واکنش خاصی به قانون احیای شوراها که حدود سه هفته پیش نهایی و دیروز ابلاغ شد، نشان نداده است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸٧

آغاز ثبت‌نام اینترنتی آزمون کارشناسی ارشد سال 88 از12 آبان

تاریخ و نحوه ثبت‌نام از داوطلبان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 و چهاردهمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور اعلام شد
سازمان سنجش آموزش کشور 07/07/87
 
سازمان سنجش آموزش کشور بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 و چهاردهمین دوره المپیاد دانشجویی کشور می رساند که ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 از ساعت 9 صبح روز یک شنبه 12/8/87 (دوازدهم آبان ماه 1387) به صورت اینترنتی آغاز می‌شود و در پایان روز دوشنبه 20/8/87 (بیستم آبان ماه 1387) پایان می‌پذیرد.
اطلاعیه این سازمان در خصوص شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام از داوطلبان روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش ودر نشریه پیک سنجش روزهای دوشنبه 6/8/87 و 13/8/87 منتشر می گردد.
ضمناً به اطلاع می رساند که آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 در صبح و بعد از ظهر روزهای چهارشنبه 23، پنج‌شنبه 24، جمعه 25 و شنبه 26 بهمن ماه 1387 برگزار خواهد شد.
 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

سایت سازمان سنجش کشور

www.sanjesh.org

   + مهدی زاده - ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸٧