سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
................................................................. حسابدار


حسابدار


سال 1395((سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل ))

امکان بازنشستگی کارگران و کارکنان واحدهاى تولیدى با 25سال سابقه بیمه

یئت وزیران تصویب کرد:
امکان بازنشستگی کارگران و کارکنان واحدهاى تولیدى با 25سال سابقه بیمه
با اصلاح مصوبه دولت مبنی بر بازنشستگی کارگران و کارکنان واحدهای صنعتی با 25 سال سابقه بیمه ،کارگران و کارکنان واحدهای تولیدی نیز با سابقه پرداخت حق بیمه بیش از 25سال می توانند بازنشسته شوند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

سامانه جدید اطلاع‌رسانی بورس کالای ایران راه‌اندازی شد

 

سامانه جدید اطلاع رسانی شرکت بورس کالای ایران با قابلیت های جدید راه اندازی شد. به نقل از"خبرگزاری فارس" در سامانه جدید اطلاع رسانی این بورس، جدیدترین اخبار بورس کالا، نمایش لحظه ای تابلوی معاملات ، نمایش عرضه های داخلی با اختلاف زمانی پنج دقیقه با تایید آن توسط اتاق پایاپای ، نمایش عرضه های صادراتی یک هفته قبل از عرضه آن در تالار معاملات و امکانات دیگر فراهم شده است.
براساس این گزارش از دیگر امکانات پرتال شرکت بورس کالای ایران که به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده است، قابلیت گزارش گیری از آمار معاملات انجام شده در بورس کالا از ابتدای فعالیت بورس های کالایی با دوره زمانی یک ماه می باشد. ضمنا گزارش های روزانه نیز 15 دقیقه پس از اتمام کار تالار معاملات، قابل مشاهده و هر گونه استفاده خواهد بود.
با توجه به راه اندازی معاملات قرارداد های آتی در بورس کالای ایران، بخش ویژه ای نیز در این پرتال به فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی درباره معاملات مذکور اختصاص داده شده است.
این سامانه نشانی http://www.ime.co.ir است.

   + مهدی زاده - ٤:٥٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧

یارانه نقدی همراه قیمت‌های آزاد

جزییات پیش‌نویس لایحه دولت منتشر شد


یارانه نقدی همراه قیمت‌های آزاد

دنیای اقتصاد- سرانجام هشت ماه پس از طرح اولیه ایده «نقدی‌سازی یارانه‌ها» توسط رییس‌جمهور که ابتدا با عنوان «جراحی بزرگ» و سپس با عنوان «طرح تحول اقتصادی» مطرح شد، دیروز یکی از خبرگزاری‌های نزدیک به دولت، متن پیش‌نویس لایحه دولت را در این خصوص منتشر کرد. در این لایحه دولت از مجلس اجازه خواسته است تا ظرف مدت سه سال، قیمت فروش داخلی حامل‌های انرژی اعم از بنزین، نفت، گاز و غیره را به بیش‌از قیمت‌های فوب خلیج‌فارس با احتساب هزینه‌های مترتب بر آن اعم از حمل‌و‌نقل، توزیع، مالیات و سایر عوارض افزایش دهد. در این لایحه، دولت همچنین پیش‌بینی کرده است که قیمت برق را نیز تا حد قیمت تمام‌شده افزایش دهد.لایحه دولت، جزئیات نحوه توزیع عواید حاصل از این افزایش قیمت‌ها را به دستورالعمل‌های دولتی موکول کرده است که نیازی به تصویب مجلس نداشته باشد، اما به صورت کلی پیش‌بینی شده است که دولت 60درصد از این عواید را به صورت پرداخت نقدی یا غیرنقدی به گروه‌هایی از مردم که تحت عنوان «خانوارهای جامعه هدف» توصیف شده‌اند، منتقل کند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٤:۳٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧

رقابتی‌ترین اقتصادهای جهان

مجمع جهانی اقتصاد معرفی کرد

رقابتی‌ترین اقتصادهای جهان

دنیای اقتصاد – تازه‌ترین رتبه‌بندی انجام شده در خصوص اقتصادهای رقابتی جهان که توسط مجمع جهانی اقتصاد انجام شده، نشان می‌دهد که برخی کشورهای منطقه موقعیت خود را بهبود بخشیده‌اند. قطر از رتبه 31 به 26، عربستان از 35 به 27، امارات از 37 به 31 و بحرین از 43 به 37 ارتقا یافته‌اند.
 


 

 

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٤٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧

فراریان مالیاتی اعتراض کنندگان اصلی به مالیات بر ارزش افزوده

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: کسانی بیشترین واکنش را به مالیات بر ارزش افزوده نشان دادند که بیشترین فرار مالیاتی را داشتند.
علی اکبر عرب مازار در گفت وگو با فارس در ادامه اظهار داشت: نمی خواهم اسم ببرم، می خواهم بگویم کاملا مشخص است. این قانون چندان پیچیده نیست. زمان بررسی برخی فعالان اقتصادی که می گفتند این قانون به ضرر ما است، مجلس نیز می گفت کدام ماده آن ضدتولید است، بگوئید ما آن را حذف کنیم، مجلس برای آنان جلسه گذاشت. برخی به هر حال با شفافیت در اقتصاد مخالفند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱:۱٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧

قیمت نفت نصف شد

در مقایسه با سه ماه پیش
قیمت نفت نصف شد

دنیای اقتصاد – تا سه ماه پیش که رشد شتابان قیمت جهانی نفت به یک روند عادی تبدیل شده بود و می‌رفت تا مرز 150دلار را نیز در نوردد، کمتر کسی به خود جرات می‌داد تا حتی تصوری از یک روند معکوس را آن هم برای چشم‌اندازی بسیار کوتاه مدت به مخیله خود راه بدهد، چه رسد به اینکه بتواند آن را ابراز کند. اما برای غلبه بر این افسانه که دیگر دوران نفت ارزان به سر آمده است، گذشت تنها سه ماه کافی بود تا روزی مثل دیروز فرا برسد که در آن، خوشحالی نفت 70دلاری برای مصرف‌کنندگان جایگزین شادکامی سه ماه پیش نفت 145دلاری برای تولیدکنندگان شود.این روزها، روند سقوط به همان اندازه عادی شده است که روزگاری رشد شتابان، عادی شده بود و بحران جهانی که حداقل برای یک سال آینده چشم‌انداز بهبود سریع آن بعید به نظر می‌رسد، چونان موتوری برای هل دادن نفت در سراشیبی سقوط عمل می‌کند.

 

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱:٠٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧

معرفی کتاب رشد نقدینگی در اقتصاد ایران (روند وعلل)

  کتاب «رشد نقدینگی در اقتصاد ایران»، (روند و علل) توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

 در این کتاب با اعلام این مطلب که ثبات نقدینگی شرط اصلی ثبات اقتصادی و ثبات متغیرهای کلیدی انضباط – اقتصادی - و نیز شرط اولیه تعدیل ساختاری به شمار می‌رود افزود: با این وصف طی دو دهه گذشته رشد پول و نقدینگی در کشور همواره روندی افزایشی و بی‌ثبات داشته است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٩:۳٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٧

ضوابط مالی ناظر بر تنظیم بودجه سال 1388 کل کشور

عیدی سال 88 کارمندان دولت حداقل 250 هزار تومان تعیین شد

 بر اساس ضوابط مالی ناظر بر تنظیم بودجه سال 1388 کل کشور، عیدی سال 88 کارمندان دولت حداقل 250 هزار تومان تعیین و استخدام رسمی و پیمانی در کلیه دستگاه‌های اجرایی نیز به صورت مشروط مجاز اعلام شد.

یکی از پیوستهای بخشنامه بودجه 88 کل کشور ضوابط مالی ناظر بر تنظیم بودجه سال 1388 کل کشور است که دارای 14 بند است. 

جهت رویت متن کامل ضوابط مالی ناظر بر تنظیم بودجه سال 1388 کل کشور روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 

 

 

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٥:٢٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

بخشنامه بودجه سال 88 کل کشور ابلاغ شد

 9 محور اساسی بخشنامه بودجه 88

بخشنامه بودجه سال 88 کل کشور ابلاغ شد

 معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بخشنامه بودجه سال 88 کل کشور را با 9 جهت گیری کلی و محوریت طرح تحول اقتصادی به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد.

 معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بخشنامه بودجه سال 1388 را پس از تائید رئیس جمهوری به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد. 

متن کامل بخشنامه بودجه 88 کل کشور به شرح زیر است:

به خواست خدای منان تهیه لایحه بودجه سال 1388 کل کشور را در شرایطی آغاز می‌کنیم که فعالیت‌های مربوط به تهیه برنامه پنجساله پنجم از مدتی قبل آغاز شده و از این جهت توجه به دو نکته اساسی ضروری است:
اول: نتایج سیاست‌ها و تلاش‌های به عمل آمده طی برنامه چهارم توسعه در سال 1388 مشخص شده و مورد ارزیابی نهایی قرار خواهد گرفت.
دوم: این سال به عنوان سال پایه برنامه پنجم توسعه محسوب شده و تمامی هدف‌های کمی برنامه مزبور در مقایسه با آن سنجیده و بیان خواهد شد. به همین لحاظ ضروری است برآوردهای کلی و خط مشی‌های مربوط به نحوی تنظیم شوند که تحقق هدف‌های برنامه چهارم توسعه را هر چه بیشتر عملی سازند و زمینه‌های لازم را برای شروع برنامه پنجم توسعه فراهم آورند.
در تدوین و اجرای قوانین بودجه‌های سال‌های اخیر، تلاش شد تا ضمن تعقیب هدف افزایش رشد اقتصادی و بهبود رفاه اجتماعی، نقش دولت در راستای برقراری عدالت اجتماعی و عادلانه نمودن توزیع درآمد و ثروت از طریق اجرای طرح تحولات اقتصادی و همچنین کاهش هزینه‌های جاری دولت مورد توجه خاص قرار گیرد.
تاکید بر توانمندسازی بخش خصوصی، اشتغال‌زایی، حمایت از اقشار محروم و مستضعف و توجه به توسعه علوم و فناوری‌های جدید با توجه به نقش موثر آن در توسعه و تعالی کشور از ویژگیهای قوانین بودجه سال‌های اخیر بوده است.

 

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٥:٢۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

افزایش حقوق 50 درصدی بازنشستگان کشوری واریز شد

با اجرایی شدن قانون خدمات کشوری، حقوق بازنشستگان کشوری به طور متوسط 50درصد افزایش یافت که از 21 مهرماه به حساب آنان واریز شد.
محمد ابراهیم طوبایی رئیس سازمان بازنشستگی کشوری با بیان این مطلب گفت: کلیه احکام افزایش حقوق بازنشستگان صادر شده است.
وی با بیان اینکه با اجرایی شدن قانون خدمات کشوری حقوق بازنشستگان، از یک تا 214 درصد افزایش یافته است گفت: این افزایش حقوق براساس گروه های آنان تعیین و ابلاغ شده است.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٥:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

تجربه جهانی در مالیات بر زمین و مسکن

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی سیاست‌های مالیاتی زمین و مسکن در برخی از کشورهای جهان را همراه با ملاحظات به کارگیری آنها در ایران بررسی کرد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٤٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

نصاب جدید معاملات در کشور تعیین شد

 

با تصویب هیئت دولت؛

نصاب جدید معاملات در کشور تعیین شد 

 هیئت وزیران در چارچوب قانون برگزاری مناقصات، نصاب جدید معاملات کوچک، متوسط و بزرگ در کشور را با احتساب شاخص بهای کالاها و خدمات اعلام شده از سوی بانک مرکزی تعیین کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر اساس این مصوبه و به استناد تبصره (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات ـ مصوب 1383ـ نصاب جدید معاملات (موضوع ماده (3) قانون برگزاری مناقصات) برای سال1387 با احتساب شاخص بهای کالاها و خدمات اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای سال 1386 تعیین شد.
بر این اساس، معاملات کوچک شامل معاملاتی است که کمتر از 35 میلیون ریال باشند،معـاملات متـوسط هم معاملاتی است که مبلغ مورد معامله بیش از سقف مبلغ معاملات کوچک بوده و از 350میلیون ریال تجاوز نکند و با تصویب دولت معاملاتی که مبلغ برآورد اولیه آنها بیش از 350میلیون ریال باشد، جزو معاملات بزرگ محسوب خواهند شد.
بر اساس مصوبه فوق نصاب‌های تعیین شده از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه و تا زمانی که اصلاح نشده است، قابل اجرا خواهند بود.

این مصوبه در تاریخ 17/7/1387 از سوی پرویز داوودی، معاون اول رئیس‌جمهور، جهت اجرا ابلاغ شده است.
گفتنی است بر اساس تبصره (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات وزارت‌ امور اقتصادی‌ و دارائی‌ مکلف‌ است‌ هر سال‌ نصاب ‌معاملات‌ را براساس‌ شاخص‌ بهای‌ کالاها و خدمات‌ اعلام‌ شده‌ توسط‌ بانک‌ مرکزی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، جهت‌ تصویب‌ به‌ هیأت‌ وزیران‌ پیشنهاد کند

   + مهدی زاده - ۱:٤٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

نسخه 18 ماده ای بهمنی برای بانک مرکزی

نسخه 18 ماده ای بهمنی برای بانک مرکزی


رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید مجدد بر بسته سیاستی مظاهری از برنامه تکمیل این بسته، نسخه 18 ماده ای خود برای بانک مرکزی، ماجرای قائم مقامی صمصامی بر بانک مرکزی و مبنای جدید تعیین نرخ سود سپرده های بانکی گفت.


محمود بهمنی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس رئوس برنامه‌های خود برای اداره بانک مرکزی در 18 بند را مورد اشاره قرار داد و گفت: محور نخست برنامه‌های بانک مرکزی در این دوره تنظیم و اجرای سیاست‌های پولی و ارزی و هماهنگی این سیاست‌ها با سیاست‌های مالی [دولت] برای کنترل تورم و افزایش رشد اقتصادی و تحرک بخشیدن به بخش تولید است.
وی محور دوم برنامه‌های خود را کنترل و نظارت بر مدیریت نقدینگی و منابع سیستم بانکی از جهت تقویت و تحرک تولید و برقراری انضباط در شبکه بانکی کشور دانست. بهمنی افزود: محور سوم ایجاد شرایط لازم جهت حفظ ارزش پول ملی و رشد و توسعه اقتصادی کشور و محور چهارم حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری‌های مولد و پشتیبانی از صادرات خواهد بود.
بهمنی پنجمین محور اهم برنامه‌های خود در بانک مرکزی را برنامه‌ریزی برای کارآمد کردن نظام بانکی و پولی کشور برشمرد و گفت: محور ششم را ساماندهی بازارهای غیر متشکل پولی و تسهیل در ارائه مجوزهای لازم و جلوگیری از فعالیت موسسات غیر مجاز قرار داده‌ایم.
وی محور هفتم برنامه‌هایش برای ساماندهی سیاست‌های پولی کشور را صیانت از منابع نظام بانکی ذکر کرد و افزود: نهادینه کردن سنت قرض‌الحسنه و کنترل و هدایت این منابع در جهت مصرف قرض‌الحسنه به منظور رفع مشکلات اقشار نیازمند جامعه را در محور هشتم مورد توجه قرار داده‌ایم.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

آئین‌نامه تسهیل دسترسی نوآوران به امکانات و خدمات علمی ابلاغ شد

با تصویب هیئت وزیران؛

آئین‌نامه تسهیل دسترسی نوآوران به امکانات و خدمات علمی ابلاغ شد

در سال نوآوری و شکوفایی، هیئت وزیران به منظور رشد و تقویت نوآوری در کشور، دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری را موظف کرد امکان استفاده نوآوران از امکانات و خدمات علمی و فنی خود از جمله منابع و تجهیزات پژوهشی و تحقیقاتی، امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی و مشاوره علمی و تخصصی را تسهیل کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران، در پی تصویب آئین‌نامه تسهیل دسترسی نوآوران به امکانات و خدمات علمی و فنی که بنا به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت، همه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری را موظف کرد امکان استفاده نوآوران از امکانات و خدمات علمی و فنی خود را فراهم کنند.
بر اساس این آئین‌نامه، منظور از نوآوران، صاحبان ایده‌های نو است که ایده آنها به صورت بالفعل به نتایج معینی دست یافته یا بالقوه ظرفیت آن را داشته باشد که تشخیص آن بر عهده دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و نظارت آن با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
همچنین طبق آئین‌نامه فوق، امکانات و خدمات علمی و فنی شامل منابع و تجهیزات پژوهشی و تحقیقاتی (مانند کتابخانه‌ها، اینترنت و دیگر پایگاه‌های اطلاع رسانی و نظایر آنها)، فضا، امکانات و مواد آزمایشگاهی و کارگاهی، خدمات تجهیزات پیشرفته و تخصصی مانند انجام آزمایش‌ها، نتایج مطالعات و پژوهش‌های مرتبط با ایده مطابق مقررات، بازدید از کارخانجات، تأسیسات، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و نظایر آن، راهنمایی و مشاوره علمی و تخصصی و سایر امکانات و خدمات دستگاه‌ها که نقش مستقیم در تکمیل نوآوری مشمولان این آئین‌نامه دارد، می‌‌شوند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

تعویق اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

فرمان رییس جمهور به وزیر اقتصاد برای تعویق اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

 


رییس جمهور در فرمانی وزیر اقتصاد را موظف کرد در مدت دو ماه برنامه عملیاتی و راهکارهای مناسب برای اجرای صحیح قانون «مالیات بر ارزش افزوده» را تدوین کند و تا زمان ابلاغ دستور العمل های لازم و تمهید شرایط مناسب، اقدامات مربوط به اخذ هر نوع وجوه در اجرای این قانون متوقف شود .


متن کامل فرمان دکتر محمود احمدی نژاد به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر حسینی
وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی
به منظور اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده و بررسی موانع و مشکلات و رفع نگرانی ها و ایجاد رضایتمندی درمودیان محترم ضروری است با هماهنگی وزارت بازرگانی و سایر دستگاه ها و سازمانهای ذیربط و به ویژه مشارکت و بهره گیری از نظرات نمایندگان اصناف مختلف ظرف مدت دو ماه برنامه عملیاتی و راهکارهای مناسب جهت اجرای قانون مذکور را تهیه و به اینجانب ارایه نمایید.
بدیهی است که تا زمان تهیه و ابلاغ دستور العمل های لازم و تمهید شرایط مناسب، اقدامات مربوط به اخذ هر نوع وجوه در اجرای این قانون متوقف خواهد بود .

   + مهدی زاده - ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

سرمایه لازم برای تأسیس بانک خصوصی کاهش یافت

با تصویب دولت؛

سرمایه لازم برای تأسیس بانک خصوصی کاهش یافت

دولت در راستای توسعه کیفی و کمی نهادهای پولی و گسترش و تسهیل ضوابط و روند ایجاد بانک‌های خصوصی، سرمایه لازم را برای تأسیس بانک خصوصی در کشور کاهش داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر اساس مصوبه هیئت وزیران، سرمایه لازم برای تأسیس بانک خصوصی در داخل کشور 2000 (دو هزار )میلیارد ریال و در مناطق آزاد تجاری-صنعتی 1000 (هزار) میلیارد ریال تعیین شد.
گفتنی است بنابر پیشنهاد بانک مرکزی حداقل سرمایه ثبتی مورد نیاز برای ایجاد بانک در داخل کشور از 350میلیارد تومان به 200میلیارد تومان و در مناطق آزاد از 200میلیارد تومان به 100میلیارد تومان کاهش یافت.
این مصوبه در تاریخ 14/7/1387 از سوی دکتر پرویز داودی، معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.

   + مهدی زاده - ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

 

احمدی نژاد:
افراد دهک‌های پایین جامعه 45 تا 70 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند
رئیس جمهور گفت: با اجرای طرح تحول اقتصادی، دهک‌های پایین هر نفر 45 تا 70 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند که به دهک‌های پایین روستاهای محروم به هر نفر 60 تا 70 هزار تومان و به سه دهک دوم 45 تا 50 هزار تومان یارانه داده می‌شود.
           
 

به گزارش باشگاه خبرنگاران محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگوی مستقیم با مردم که از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، در پاسخ به این سؤال که چهارمین سفر شما به مقر سازمان ملل چه وجهتمایزی با سه سفر قبلی شما داشت و دستاوردهای این سفر برای ایران چه بود، اظهار داشت: یک ملت برای زندگی عزتمندانه نیازمند لوازمی است به خصوص ملت ایران که یک ملت آرمانی است و برای دنیا حرف‌های بسیاری دارد.
وی افزود: لازمه عزتمند زیستن و پیشرفت حضور در عرصه‌های مختلف است، به خصوص در جهان امروز که همه مردم از یکدیگر اثر می‌پذیرند و نیازمند یکدیگر هستند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٧:٤٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧

دولت ضوابط نحوه محاسبات مالی و موارد معافیت‌های اتباع خارجی را اصلاح کرد

دولت ضوابط نحوه محاسبات مالی اتباع خارجی همچون مسائل مربوط به تعیین حقوق، مزایا، مالیات، عوارض و ارز و همچنین موارد معافیت‌ اتباع خارجی از عوارض و مالیات حقوق را اصلاح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی و به منظور ایجاد هماهنگی در نحوه محاسبه حقوق و مزایای اتباع خارجی و ضوابط استفاده از ارز توسط آنان و چگونگی منظور نمودن هزینه های غیرقابل پیش بینی در زمان انعقاد قرارداد کار، مقررات نحوه محاسبه حقوق اتباع خارجی، موضوع مصوبه شماره 22231/ت36023هـ مورخ 17/2/1386، را اصلاح کرد.
بر اساس مصوبه جدید دولت، در مورد اتباع خارجی شاغل در شرکتها و مؤسسات طرف قرارداد با دستگاهها و نهادهای عمومی و دولتی، مأخذ محاسبه، حقوق اعلام شده از طرف دستگاهها و نهادهای عمومی و دولتی حسب مورد خواهد بود، در غیر این صورت، با توجه به سوابق در سطح شغل مربوط و در مقایسه با سطح اشتغال اتباع ایرانی محاسبه خواهد شد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

ماموریت رییس جمهور به مدیران بانکی برای طراحی مدل اسلامی – ایرانی اقتصاد کشور

در آیین معارفه رییس کل جدید بانک مرکزی صورت گرفت
ماموریت رییس جمهور به مدیران بانکی برای طراحی مدل اسلامی – ایرانی اقتصاد کشور

 


رییس جمهور تاکید کرد : هنر مدیران و کارشناسان بانکی آن است که در طراحی اقتصادی کشور ، با استفاده از الگوهای اسلامی – ایرانی به توسعه و تحول دست یابیم .
دکتر محمود احمدی نژاد صبح امروز(دوشنبه) در مراسم تودیع رییس کل پیشین بانک مرکزی و معارفه رییس کل جدید این بانک با بیان اینکه تحریم های بانکی نظام سلطه یک فرصت برای اقتصاد ایران است، تاکید کرد: بایدمدل نظام بانکی عادلانه در کشور طراحی شود.
وی با اشاره به بحران نظام مالی کنونی دنیای سلطه و احتمال سرایت این بحران به دیگر کشورها تصریح کرد: ‌هنر مدیران بانکی ما این است که بتوانند این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٤٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

تبریک

همکار محترم  جناب آقای دکتر تقی زوار

 انتخاب بجا و شایسته جنابعالی را به سمت

            ریاست دانشکده علوم تربیتی

           دانشگاه تربیت معلم آذربایجان 

صمیمانه تبریک عرض نموده توفیقات روزافزون شما را در خدمت به نظام علمی و آموزشی کشور از خداوند منان مسئلت داریم.

   + مهدی زاده - ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧

فعالیت اقتصادی در محیط نامطمئن

دکتر محمدمهدی بهکیش
جهانی شدن اقتصاد در دهه‌های 1980 و 1990 رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و مرز کشورها برای عبور کالا و خدمات و حتی نیروی انسانی کم‌رنگ شد و بازار کشورهای مختلف ارتباط گسترده‌تری با یکدیگر پیدا نمودند.


ارتباط وسیع بازارها دو اثر مهم داشت: از یک طرف، امکانات گسترده‌ای برای صدور کالا و خدمات در اختیار کشورها قرار داده شد که رشد و توسعه بیشتری را برای آنان به ارمغان آورد، اما از طرف دیگر، مشکلات اقتصادی کشورها نیز به دیگر بازارها سرایت کرد و بنابراین مدیریت فضای اقتصادی را برای دولت‌ها مشکل‌تر نمود، زیرا مجبور بودند علاوه بر مدیریت عوامل داخلی اقتصاد، اثرات ناشی از مسایل خارجی (بازارهای دیگر) را نیز مدیریت نمایند، در حالی که کنترل مستقیم آنان در دست نیست.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٢۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧

ضوابط پرداخت تسهیلات 30 میلیون تومانی ساخت مسکن اعلام شد

از سوی بانک مسکن

ضوابط پرداخت تسهیلات 30 میلیون تومانی ساخت مسکن اعلام شد

خبرگزاری فارس: بانک مسکن ضوابط پرداخت تسهیلات 30 میلیون تومانی ساخت مسکن را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، از این پس متقاضیان ساخت واحد مسکونی می توانند با افتتاح حساب جدید صندوق پس انداز ساخت مسکن با حداقل موجودی 43 میلیون ریال بعد از گذشت حداقل 2 دوره انتظار ( یکسال ) تا سقف 30 میلیون تومان از تسهیلات ساخت بانک مسکن استفاده کنند.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧

بحران مالی آمریکا تاثیری براقتصاد ایران ندارد

اختصاصی ایرنا/
بحران مالی آمریکا تاثیری براقتصاد ایران ندارد
تهران - یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بحران مالی آمریکا وسقوط شاخص های سهام دراین کشور تاثیری براقتصاد ایران ندارد.

"مهدی تقوی " روزچهارشنبه درگفت وگو با خبرنگاراقتصادی ایرنا،افزود: بحران مالی آمریکا بیشتر براقتصاد کشورهایی تاثیر می گذارد که روابط اقتصادی نزدیکی با این کشور دارند وهرقدر سطح همکاری های اقتصادی بین این کشورها بیشتر باشد، آسیب پذیری آنها جدی ترخواهد بود.
وی افزود: از آنجا که اکنون ، ایران روابط تجاری قابل توجهی با آمریکا ندارد و بازارهای مالی و پولی کشور ما فاقد پیوند با بازارهای مالی آمریکا است، ازاین رو، بحران مالی اخیر آمریکا تاثیری براقتصاد ایران نخواهد گذاشت.
تقوی با بیان اینکه درحال حاضر، بیشتر بانک ها و بورس های اروپا وآمریکا با یکدیگر پیوند مالی دارند،تصریح کرد: اگر بحران مالی آمریکا به رکود شدید اقتصادی منجر شود، تقاضای کالا وخدمات دراین کشور کاهش یافته و کشورهایی که واردات بیشتری به آمریکا دارند با مشکلات زیادی روبه رو خواهند شد.
این کارشناس اقتصادی، در همین راستا ابراز عقیده کرد که بحران مالی آمریکا در منطقه خاورمیانه بیشتر بر اقتصاد کشورهای عربی وحاشیه خلیج فارس تاثیر خواهد گذاشت.
تقوی گفت: بسیاری از کشورهای عربی درآمد مازاد خود را در بازارهای مالی آمریکا سرمایه گذاری کرده اند و با سقوط شاخص های سهام در بورس های آمریکا، درآمد حاصل از سرمایه گذاری خارجی این کشورها کاهش قابل توجهی خواهد داشت.
به عقیده وی، تاثیر بحران مالی آمریکا بر قیمت نفت با توجه به افزایش روزافزون تقاضای نفت به ویژه در کشورهای بزرگ چین وهند موقتی بوده و با گذشت زمان سیر صعودی قیمت نفت ادامه پیدا خواهد کرد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دراقتصاد سرمایه داری سقوط شاخص های مالی پس ازیک دوره رونق اقتصاد عادی است، خاطرنشان ساخت: درادوار تجاری مختلف کشورهای غربی و آمریکا، اقتصاد دریک دوره هشت ساله نوسان می کند که در چنین شرایطی، معمولا درشش سال اول با رونق روبرو است ولی در دو سال بعدی دچار رکود می شود.

   + مهدی زاده - ۱:٠٧ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳۸٧

تصمیم دولت برای جلوگیری از توقف در فرایند واگذاری سهام دولتی

۱۳۸۷/۷/۷
تصویب‌نامه در مورد تنفیذ مصوبات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی موضوع ماده9 قانون برنامه چهارم توسعه درخصوص فرآیند واگذاری سهام دولتی شماره 113438/ت40877هـ
   
   

و متعلق به دولت

وزارت اموراقتصادی و دارایی ـ وزارت دادگستری
معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور
       هیئت وزیران در جلسه مورخ 24/6/1387 بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:
       تا زمان تصویب آیین‌نامه‌ها، دستورالعملها و سایر مقررات اجرایی مربوط به قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی که مرجع تصویب آنها هیئت وزیران تعیین شده است، مطابق مهلتهای قانونی، تمامی مصوبات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعملهای اجرایی موضوع ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب1383ـ که درخصوص فرآیند واگذاری سهام دولتی و متعلق به دولت به تصویب هیئت وزیران رسیده است ازجمله موارد زیر و اصلاحات بعدی آنها جهت اجرا تنفیذ می‌شود:
       1ـ آیین‌نامه اجرایی قیمت‌گذاری سهام متعلق به دولت و شرکتهای دولتی، تخفیفها و چگونگی پرداخت قیمت توسط خریداران موضوع تصویب‌نامه شماره 20781/ت34197ک مورخ 16/2/1387.
       2ـ آیین‌نامه نحوه واگذاری سهامترجیحی موضوع تصویب‌نامه شماره12195/ت36586هـ مورخ 1/2/1386.
       3ـ آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت موضوع تصویب‌نامه شماره 104159/ت36254هـ مورخ 28/8/1385
       4ـ آیین‌نامه اجرایی ماده (15) تنفیذی قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب1383ـ موضوع تصویب‌نامه شماره 29149/ت33099هـ مورخ 11/5/1384.
       5 ـ آیین‌نامه اجرایی بند (هـ) ماده (14) تنفیذی قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موضوع برقراری نظام اقساطی فروش سهام موضوع ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب1383ـ موضوع تصویب‌نامه شماره 29082/ت33099هـ مورخ 11/5/1384.
       6 ـ آیین‌نامه اجرایی ماده (21) تنفیذی قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع تصویب نامه شماره 27923/ت33389هـ مورخ 8/5/1384.
       7ـ اساسنامه سازمان خصوصی‌سازی موضوع تصویب‌نامه شماره 7858/ت23708هـ مورخ 26/2/1380. 
                                                          معاون اول رئیس جمهور ـ پرویز داودی  

 

روزنامه رسمی ٩/٧/١٣٨٧

   + مهدی زاده - ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳۸٧

طرح تحول اقتصادی با همکاری بیمه ‌ها وبانکها اجرا می‌شود

وزیر اقتصاد: طرح تحول اقتصادی با همکاری بیمه ‌ها وبانکها اجرا می‌شود
چگونگی مشارکت بانک ها و شرکت های بیمه در اجرای طرح تحول اقتصادی کشور در نشست مشترک وزیر امور اقتصادی و دارایی و مسئولان کارگروه تحولات اقتصادی با معاونان، مشاوران و مدیران این وزارتخانه و مدیران ارشد صنعت بیمه و نظام بانکی کشور بررسی شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، "سید شمس الدین حسینی " وزیر امور اقتصادی و دارایی در این نشست که به دعوت رییس کل بیمه مرکزی ایران برگزار شد ، فعالان در حوزه‌ های بانک، بیمه، گمرک، مالیات و خصوصی‌ سازی را از جمله همکاران اثرگذار دولت توصیف کرد و گفت: اکنون که حریفان جمهوری اسلامی ایران با آزمودن راه های دیگر، برای فشار بر کشور ما از مسیر اقتصادی وارد شده‌اند، انتظار از وزارت امور اقتصادی و دارایی برای دفاع از منافع کشور از همیشه بیشتر است.
وزیر اقتصاد سپس ابراز امیدواری کرد که با تلاش فعالان حوزه سیاست های پولی، مالی و نوآوری،‌ از تاثیر فشارهای اقتصادی بر کشور کاسته شود.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳۸٧

رئیس جمهور لایحه ایجاد هشت منطقه ویژه اقتصادی را تقدیم مجلس کرد

به منظور توسعه و ایجاد رونق اقتصادی ؛

رئیس جمهور لایحه ایجاد هشت منطقه ویژه اقتصادی را تقدیم مجلس کرد

رئیس جمهور لایحه ایجاد هشت منطقه ویژه اقتصادی را که هیئت دولت آن را به منظور رفع موانع قانونی توسعه صادرات و ایجاد اشتغال و رشد و توسعه و رونق اقتصادی بیشتر 7 استان کشور تصویب کرده برای طی تشریفات قانونی به مجلس تقدیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،بر اساس این لایحه هشت منطقه ویژه اقتصادی در استان‌های کرمانشاه( منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب)،‌اردبیل(منطقه ویژه اقتصادی نمین)،‌خوزستان( منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی)، مازندران(منطقه ویژه اقتصادی نوشهر)، ایلام(منطقه ویژه اقتصادی مهران)، کرمان(مناطق ویژه اقتصادی جازموریان و رفسنجان) و منطقه ویژه اقتصادی سمنان، ایجاد خواهد شد.
لایحه ایجاد هشت منطقه ویژه اقتصادی بنا به پیشنهاد نهاد ریاست جمهوری در هیئت وزیران تصویب و از سوی رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.
همچنین این هشت منطقه ویژه اقتصادی براساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1384- اداره خواهند شد.

   + مهدی زاده - ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳۸٧

لغو تصمیم دولت؛ احیای شوراها

مجمع تشخیص مصلحت نظام 18شورای عالی را احیا کرد

با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام 18شورای عالی از جمله شورای عالی پول و اعتبار، هیئت امنای حساب ذخیره ارزی و شوراهای عالی قضایی و اشتغال و اقتصاد احیاء خواهند شد و هرگونه ایجاد تغییر درآنها منوط به تصویب مجلس خواهد بود.
به گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص طرح تعیین وضعیت، ادغام و اصلاح شوراهای عالی کشور که قبلا توسط دولت حذف و یا ادغام شده بود به شرح ذیل به تصویب اکثریت اعضا رسید.
از تاریخ تصویب این قانون، شوراهای ذیل با حفظ اختیارات و وظایف و اعضا آنها کما فی السابق براساس قوانین ذیربط قبلی تشکیل و اداره می شوند.
1-شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ، 2- شورای عالی آموزش و پرورش 3- شورای عالی قضایی، 4- شورای عالی فناوری اطلاعات، 5-شورای انرژی اتمی، 6- شورای عالی انرژی، 7- شورای اقتصاد، 8- شورای عالی اشتغال، 9-شورای عالی توسعه صادرات غیر نفتی، 10- شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی، 11- شورای عالی بیمه، 12- شورای عالی آب، 13-هیئت امنا حساب ذخیره ارزی، 14- شورای پول و اعتبار،15- شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، 16- شورای عالی استاندارد، 17- شورای عالی حفاظت محیط زیست، 18-شورای عالی انفورماتیک.
براساس یک تبصره دراین مصوبه؛ دولت می تواند پیشنهادهای لازم را برای بازنگری در وضعیت شوراها از حیث اصلاح وظایف، اختیارات و تعداد اعضاء و حذف یا ادغام آنها دریکدیگر را برای افزایش کارایی و تشکیل مستمر آنها برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

   + مهدی زاده - ٦:٤٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳۸٧

تاریخ و نحوه ثبت‌نام از داوطلبان آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد سال 1388

تاریخ و نحوه ثبت‌نام از داوطلبان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 و چهاردهمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور اعلام شد
سازمان سنجش آموزش کشور 07/07/87
 
سازمان سنجش آموزش کشور بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 و چهاردهمین دوره المپیاد دانشجویی کشور می رساند که ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 از ساعت 9 صبح روز یک شنبه 12/8/87 (دوازدهم آبان ماه 1387) به صورت اینترنتی آغاز می‌شود و در پایان روز دوشنبه 20/8/87 (بیستم آبان ماه 1387) پایان می‌پذیرد.
اطلاعیه این سازمان در خصوص شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام از داوطلبان روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش ودر نشریه پیک سنجش روزهای دوشنبه 6/8/87 و 13/8/87 منتشر می گردد.
ضمناً به اطلاع می رساند که آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 1388 در صبح و بعد از ظهر روزهای چهارشنبه 23، پنج‌شنبه 24، جمعه 25 و شنبه 26 بهمن ماه 1387 برگزار خواهد شد.
 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور
 
 

   + مهدی زاده - ٦:٢۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳۸٧

تقدیردکتر غلامحسین دوانی عضو انجمن حسابداران خبره ایران از وبلاگ حسابداری


 

 

 مدیر محترم وبلاگ حسابدار                                                         تاریخ:  1/7/1387  

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٤٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧

چرخش پولی در راه است؟

بایدها و نبایدهای بانک مرکزی در دوره جدید
چرخش پولی در راه است؟

دنیای اقتصاد – با انتشار حکم رسمی رییس‌جمهور برای تغییر سکاندار پولی کشور، هم‌اکنون این پرسش در محافل اقتصادی مطرح شده که آیا چرخش در سیاست‌های پولی قطعی شده است؟ منطقا به‌نظر می‌رسد که پاسخ به این سوال باید مثبت باشد و مظاهری احتمالا به دلیل مقاومت در برابر این چرخش برکنار شده است. اما محدودیت‌های موجود در برابر سیاست‌گذار و تصمیم‌سازان اقتصادی که علی‌الظاهر قبل از برکناری مظاهری نادیده گرفته شد، امکان چرخش کامل در سیاست‌های پولی جز به قیمت جهش تورمی را منتفی می‌کند و بعید است دولت در شرایط فعلی جهش تورمی را در ازای ایجاد رضایت برای متقاضیان پول ارزان بپذیرد؛ مگر اینکه بخواهد به آزمون و خطای دیگری دست یازد. شاید تنها مشکل مظاهری آن بود که سیاست‌های وی در بیرون به مفهوم قفل‌کردن اعطای وام تعبیر شد، درحالی که سیاست انقباضی نه به مفهوم عدم پرداخت وام، بلکه به مفهوم گران‌سازی وام است که اختیار آن هرگز به مظاهری داده نشد و دقیقا به همین دلیل، امکان پرداخت وام منتفی شد؛ چرا که انتهای وام ارزان در شرایط تورمی چیزی جز فروپاشی بانک‌ها و صنعت نیست. به هر حال آنچه از اکنون می‌توان گفت، آن است که چرخش به سمت سیاست‌های انبساطی جز به بهای سنگین غیرممکن است و شاید آنچه در راه است، گران‌سازی وام باشد.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:۱۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧

سه لایحه بانک مرکزی در انتظار تصمیم گیری مجلس

معاون امور مجلس بانک مرکزی در گفت و گو با فارس:

سه لایحه بانک مرکزی در انتظار تصمیم گیری مجلس

خبرگزاری فارس: معاون حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی گفت: این بانک تا کنون سه لایحه به مجلس ارائه کرده است که در دست بررسی و تصمیم گیری هستند.

حیدر مستخدمین حسینی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهارداشت: با هدف اصلاح ساختار نظام بانکی، دو هفته پیش جلساتی برای بررسی وضعیت نظام بانکی کشور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار و طی آن مقرر شد کارگروهی ویژه تحت عنوان کارگروه اصلاح ساختار نظام بانکی کشور در مجلس تشکیل شود و به موضوع بانک مرکزی و هم موضوع نظام بانکی بپردازد.
وی با اشاره به سرفصلهای مدنظر در این بررسیها گفت: بخش اول بحث مربوط به آسیب شناسی نظام بانکی و چرایی وضعیت کنونی آن است. اینکه چرا گروههای مختلف از آن رضایتمندی ندارند. اینکه نقش دولت و مجلس و خود عوامل داخلی نظام بانکی تا چه حد است و در یک بحث کلی انجام یک آسیب شناسی و کالبد شکافی جدی بر نظام بانکی کشور.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٦:٠٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧

نظر کارشناسی مرکز پژوهشها درباره بسته سیاستی بانک مرکزی

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را پیرامون بسته سیاستی بانک مرکزی و مصوبه کمیسیون اقتصاد هیئت وزیران اعلام کرد.


به گزارش دفتر اطلاع‌رسانی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با بیان این مطلب که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 29/1/1387 بسته سیاستی را ابلاغ کرد که بر اساس آن شبکه بانکی کشور و موسسات پولی و مالی غیربانکی ملزم به رعایت مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها شده‌اند و هدف از ابلاغ آن نیز کاهش تورم و تسهیل رشد اقتصادی اعلام شده است.
در گزارش مرکز پژوهشها آمده است: که بسته پیشنهادی بانک مرکزی در مجموع دارای نقاط قوت و ضعف بسیاری است و هر چند که وزنه نقاط قوت سنگین‌تر است؛ اما شاید مناسب‌تر این باشد که کار بیشتری بر روی نقاط ضعف بسته پیشنهادی صورت گیرد تا این نقاط ضعف برطرف شده و مجموعه کاملی از دستورالعمل‌ها جهت ساماندهی شبکه بانکی کشور و به طور کلی بخش پولی اقتصاد ایران تهیه شود. این مرکز پیشنهاد چنین بسته‌ای در حال حاضر را حلال برخی از مشکلات بخش پولی کشور دانست و افزود: با این حال مسئله‌ای که دربارة دخالت دولت در این بسته می‌توان بیان کرد این است که اگر چه دولت دغدغه اهداف توسعه‌ای و رفع محرومیت‌ها را دارد، ولی در راه تحقق این اهداف نباید از قانون تخطی کند و به استقلال بانک مرکزی صدمه بزند و شاید بهتر باشد که دولت بخش اعظم این اهداف را از طریق بانک‌های توسعه‌ای دنبال کرده و از سایر طرق مغایر با قانون و ضربه زننده به نظام اقتصادی و نظام پولی و بانکی کشور دوری کند.
مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی همچنین ضمن مقایسه مفاد بسته پیشنهادی بانک مرکزی با مصوبه کمیسیون اقتصاد هیات وزیران، در هر موردی نظر کارشناسی خود را نیز به طور جداگانه در کنار نظر بانک مرکزی و هیات وزیران ارائه داد و خاطرنشان ساخت که تعیین حداقل و حداکثر میزان در عقود اسلامی و حداکثر تسهیلات اعطایی به هر مشتری بر عهده بانک مرکزی است و مراجع دیگر نباید در این موضوع دخالت کرده و در امور پولی و بانکی تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کنند و به ویژه تصمیم کمیسیون اقتصاد هیات وزیران در این زمینه فاقد محمل قانونی است زیرا تصویب و ابلاغ سیاست‌های پولی و بانکی توسط این کمیسیون اساسا محمل قانونی ندارد.

   + مهدی زاده - ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ ; جمعه ٥ مهر ۱۳۸٧

نخستین کنفرانس بین المللی حسابداری در ایران

نخستین کنفرانس بین المللی حسابداری در ایران

14 و 15 آذر 1387

مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما

 

 

انجمن حسابداری ایران در پنجمین همایش سالانه خود، نخستین کنفرانس بین المللی حسابداری در ایران را در 14 و 15 آذر (روز بین المللی حسابدار) در سـالن اصـلی مرکز همـایش هـای بـین المللی صدا و سیما برگزار می کند. بدین وسیله از کلیه استادان، مدیران، متخصصان، صاحبنظران، پژوهشگران و کارشناسان جهت ارائه مقاله و یا حضور در کنفرانس دعوت به عمل می آید.

 

پیام دبیر علمی کنفرانس

بیش از 60 سال است که حسابداری دوطرفه را در کشور عزیزمان ، ایران ، تجربه می کنیم و بتدریج به خواسته هایمان رسیدیم و خواهیم رسید . این مهم را مدیون بزرگ مردانی هستیم که در این راه ، صادقانه به پیشرفت حسابداری در کشور کمک کردند

و اما زمان آن رسیده است ، ما حسابداران ایران زمین بیش از پیش وارد عرصه بین المللی شویم ، هرچند افرادی خاص یا معدود موسسات حسابرسی فعالیت هایی در این مورد داشتند و دارند ولی زمانی که ترکیه ، هندوستان ،مالزی و حتی ازبکستان و تاجیکستان حسابداری و حسابداران خود را بیش از ما به جهانیان و دیگر کشور ها نشان داده اند ، هرچند دیر ، باید هرچه سریع تر حسابداران ایران زمین را به جهانیان معرفی

         کنیم                                                                 

انجمن حسابداری ایران بر خود لازم می بیند با برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی حسابداری در ایران در هفته پژوهش کشور و همچنین روز حسابدار و از همه مهمتر تولد 64 سالگی حسابداری ، این مهم را به انجام برساند

ناصر پرتوی

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ٢:٢٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ مهر ۱۳۸٧

طرح تحول اقتصادی در حوزه مالیاتی کلید خورد

متن گزارش مندرج در روزنامه عصر اقتصاد مورخ 3/7/87

طرح تحول اقتصادی در حوزه مالیات کلید خورد

 

عرب مازار تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده در سراسر ایران علاوه بر منافع درآمدى براى دولت، پیامدها و آثار مثبت بسیارى به ویژه در بخش‌هاى زیربنایى و ناپیداى اقتصاد کشور دارد و گامى مؤثر به سوى استقرار نظام مالیاتى پویا، سالم، شفاف و عادلانه در کشور برداشته می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتى با بیان این‌که اول مهر امسال، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده کلید خورده است، گفت: طرح تحول اقتصادی دولت در حوزه مالیاتی آغاز شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، على‌اکبر عرب مازار افزود: با اجراى مالیات بر ارزش افزوده، در هر مرحله از زنجیره واردات، تولید، توزیع یا صادرات، مبادلات اقتصادى و حرکت پول و سرمایه شفاف خواهد شد و با ایجاد امنیت اقتصادى، موجب تشویق سرمایه‌گذارى، تولید و صادرات می‌شود و اقتصاد زیرزمینى آشکار می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: مالیات بر ارزش افزوده در بیش از 140 کشور اجرا می شود و کشورهاى حاشیه خلیج فارس که عمدتا نیازى به دریافت مالیات نمى‌بینند، درصدد اجراى این قانون هستند.

وی افزود: اجرای این قانون به تحقق برنامه هاى تحول اقتصادى دولت به ویژه در حوزه مالیات کمک می‌کند و نظم نوینى در نظام اقتصادى کشور و تغییر و تحول جدیدی در نظام مالیاتى مستقر می‌شود.

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ مهر ۱۳۸٧

ملت ایران زیاده خواهی ها و مطالبات غیر قانونی را نخواهد پذیرفت

دکتر احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل:
ملت ایران زیاده خواهی ها و مطالبات غیر قانونی را نخواهد پذیرفت
رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل با بیان اینکه ملت ایران و بسیاری از ملت ها و دولت ها با برتری جویی ها، زیاده خواهی ها و تجاوزگری های برخی قدرت ها و سلطه گران جهانی مخالفند، تصریح کرد: ملت ایران اهل گفتگوست ولی زیاده خواهی ها و مطالبات غیر قانونی را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

به گزارش ایرنا، دکتر " محمود احمدی نژاد" روز سه شنبه در جمع سران و مقام های عالی رتبه کشور جهان در شصت و سومین مجمع عمومی سازمان ملل با تشریح مواضع ایران در قبال مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد: برپایی عدالت نیازمند انسانهایی است که در درون خود به اعتدال و عدالت رسیده باشند و خوی برتری جویی را مهار و خصلت فداکاری و خدمت گزاری به نوع بشر را متجلی کرده باشند.
جهت رویت متن کامل سخنان رییس جمهور اسلامی ایران در نشست عمومی سازمان ملل برروی ادامه مطلب کلیک کنید

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی شد

 

رییس جمهور در حکمی «محمود بهمنی» را به سمت رییس کل بانک مرکزی منصوب کرد.
متن کامل حکم دکتر محمود احمدی نژاد به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای محمود بهمنی
سلام علیکم
با عنایت به سوابق و تجربیات ارزشمند جنابعالی و با استناد به مصوبه مورخ 87/6/30 مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به موجب این حکم به سمت «رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» منصوب می شوید.
انتظار دارد با به کارگیری همکارانی مومن، متعهد، خلاق و کارآمد و با برنامه ریزی دقیق در جهت روان سازی و کارآمد نمودن نظام بانکی و پولی کشور و مراقبت در استخراج آمار دقیق و شاخص های کلان اقتصادی و با اعمال سیاست های پولی کشور و نظارت بر عملکرد بانک ها همچنین با تلاش در ترویج و نهادینه نمودن سنت ارزشمند و اسلامی قرض الحسنه و حمایت از توسعه سرمایه گذاری مولد و پشتیبانی از صادرات، صیانت از منافع و نظام بانکی کشور در عرصه های بین المللی شرایط لازم را جهت حفظ و ارتقاء ارزش پولی ملی و نیز رشد و توسعه اقتصادی کشور فراهم آورید.
امیدوارم با توکل به خداوند متعال و با تلاش بی وقفه و خالصانه و همکاری مدیران و کارکنان متعهد و متخصص در بانک مرکزی و سایر بانک ها و ضمن توجه به اصول چهارگانه دولت اسلامی عدالت گستری، مهرورزی، خدمت به بندگان خدا و پیشرفت و تعالی معنوی و مادی کشور در انجام وظایف محوله موفق باشید.

محمود احمدی نژاد

پایگاه اطلاع رسانی  ریاست جمهوری اسلامی ایران

   + مهدی زاده - ٧:٠۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧

حسابداری اسلامی

سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی مباشرت را به عنوان یکی از اهداف ارائه اطلاعات پذیرفته است این سازمان تصریح کرده است که یکی از اهداف حسابداری مالی کمک به محافظت داراییها و بهبود تواناییهای مدیریتی بانکهای اسلامی است وظیفه مباشرت باید کانون توجه حسابداران موسسات مالی اسلامی برای گزارشگری به اشخاص برون سازمان باشد .

  ادامه مطلب  
   + مهدی زاده - ۱:۱٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ مهر ۱۳۸٧